Mysterium – recenzja podstawy i dodatków

Tytuły: Mysterium (gra podstawowa), Mysterium: Sekrety i kłamstwa (rozszerzenie), Mysterium: Ukryte znaki (rozszerzenie)
Autorzy: Oleksandr Nevskiy, Oleg Sidorenko
Ilustracje: Igor Burlakov, Xavier Collette, Oleksandr Nevskiy, Oleg Sidorenko
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Czas gry: około 45 minut
Liczba graczy:  od 2 do 7 osób
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Udręczona dusza prosi o pomoc – przecież nie można jej odmówić! Zamordowany przed laty duch stara się naprowadzić na trop swojego oprawcy. Nie potrafi jednak mówić. Porozumiewa się poprzez wizje osób, miejsc i przedmiotów, które złożone w całość, dadzą obraz tego, co wydarzyło się w dzień jego śmierci.

Brzmi jak ciekawy scenariusz filmu grozy? Nie jest to jednak hollywoodzka produkcja, a planszówka duetu Oleksandra Nevskiego i Olega Sidorenko. ,,Mysterium” to niezwykle starannie wydana gra kooperacyjna, dzięki której weźmiecie udział w intrygującej tajemnicy osadzonej w czasach wiktoriańskich.

Co znajduje się w pudełku?

W kompaktowym, ale bardzo zmyślnie zaprojektowanym pudełku (dzięki któremu gra zachowana jest w idealnym porządku i niemal od razu gotowa do kolejnej rozgrywki), znajdują się:

 • 84 karty wizji z rozmaitymi ilustracjami,
 • 54 katy postaci, miejsc oraz przedmiotów do wykorzystania przez ducha,
 • 15 żetonów ducha,
 • 54 karty postaci, miejsc oraz przedmiotów do wykorzystania przez badaczy,
 • 42 żetony badaczy,
 • 6 pionków w kształcie magicznych kul pokazujących przyszłość,
 • 6 kopert przypisanych do badaczy,
 • 4 planszetki postępu,
 • ekran gwarantujący duchowi nieco prywatności,
 • klepsydra z błyszczącym, niebieskim piaskiem,
 • tor jasnowiedzenia przeznaczony dla większej liczby graczy,
 • planszetka z zegarem wskazująca ilość rund do końca rozgrywki,
 • prosta i przejrzysta instrukcja.


Mechanika gry

Pewnie nie będzie to do końca sprawiedliwe porównanie, ale trudno pozbyć się wrażenia rozgrywając ,,Mysterium”, że jest to bardziej złożona i tematyczna wersja popularnego ,,Dixita”. Na czym polega stopień skomplikowania? 

W wersji z poszukiwaniem mordercy, mamy kogoś w roli niejako mistrza gry. Zadaniem ducha jest więc w taki sposób dobierać karty (czy prezentować wizje) ze swojej talii, żeby prawidłowo naprowadzić pozostałych na właściwie odpowiedzi. Początkowo jednak losowane są trzy główne elementy rozgrywki – postać, miejsce i przedmiot. Na ekranie, w którym można umieścić tematy o jakich mowa, duch ma podgląd do właściwych odpowiedzi. Co ważne jednak, dla każdego badacza tropy będą inne, a o finalnym rozstrzygnięciu zadecyduje sam duch.

 

Gra familijna oraz imprezowa

Gra dedykowana jest dla minimalnie dwóch, a maksymalnie siedmiu graczy. W zależności od preferencji różni się także poziomami trudności. Przyznam szczerze, że ja testowałam ją w wersji dla duetu i podobnie jak w większości tego typu pozycji, zakłada ona, że jeden gracz będzie grał dwoma postaciami (w tym przypadku badaczami). Dużo lepiej jest to rozwiązane w przypadku większej liczby uczestników. Co więcej, wprowadzany jest wtedy kolejny element gry, gdzie można oceniać poprawność wyborów innych.

Ogólne wrażenia

Ze względu na stopień losowości, ale także dużą zależność tego z kim gracie – ,,Mysterium” raczej szybko się nie znudzi. Plusem jest fakt, że sprawnie można wytłumaczyć kolejnym osobom zasady i wprowadzić je do wspólnej zabawy. W przypadku, gdy znudzą się Wam karty wizji, zawsze można je uzupełnić dodatkami (o nich poniżej) lub nawet pożyczyć z ,,Dixita” czy ,,Stelli”. 

W przypadku postaci, miejsc oraz przedmiotów zbrodni rzeczywiście pula jest bardziej ograniczona, ale nie na tyle, żeby szybko poczuć znużenie pozycją. W zależności do tego jaką dynamikę sami sobie narzucicie (ale i dzięki załączonej do planszówki klepsydry), całość przebiega bardzo sprawnie.

Myślę, że ,,Mysterium” to ciekawy tytuł, który zdecydowanie warto mieć na wieczorne, jesienne rozgrywki w gronie rodziny czy przyjaciół. Gra polecana jest od 10 roku życia, ale moim zdaniem nawet 8-latki mogą dobrze się przy niej bawić (pod warunkiem, że nie są bardzo wrażliwe, choć w ,,Mysterium” brak jest drastycznych obrazków).


Dodatki do gry Mysterium

Jednocześnie z planszówką ukazały się aż dwa dodatki:

 • Mysterium: Ukryte znaki,
 • Mysterium: Sekrety i kłamstwa.

,,Mysterium: Sekrety i kłamstwa” to rozszerzenie oferujące dodatkowo 18 nowych kart historii dla badaczy, 42 karty wizji ducha oraz po 32 karty dla ducha i badaczy postaci, miejsc oraz przedmiotów. Ta pozycja wprowadza także nową planszetkę, będącą alternatywą dla wersji podstawowej z przedmiotami. 

Bez względu jednak na to czy sięgniecie po powyższe rozszerzenie czy ,,Mysterium: Ukryte znaki”, otrzymujecie pokaźniejszy zasób kart, a tym samym – mniejszą powtarzalność i większe pole manewru dla Waszej wyobraźni.

Polecam zarówno ,,Mysterium” jak i oba dodatki wszystkim starszym i młodszym graczom.

Gry do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel:


Poprzedni wpis
LEGO Harry Potter pomyłka z eliksirem – recenzja
Następny wpis
Mała Tarmosia – recenzja nowej serii książek dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2023, blog z grami planszowymi, Dixit, duchy, gra kooperacyjna, gra planszowa, gra planszowa na prezent, Igor Burlakov, magia, morderstwo, Mysterium, Mysterium: Sekrety i kłamstwa, Mysterium: Ukryte znaki, Oleg Sidorenko, Oleksandr Nevskiy, planszówka, Rebel, recenzje gier planszowych, rodzinna gra planszowa, tajemnica, Wydawnictwo Rebel, wyobraźnia, Xavier Collette

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja