fbpx

Wsiąść do Pociągu: Polska – recenzja najnowszego dodatku!

Wsiąść do Pociągu: Polska – recenzja najnowszego dodatku!

 

 

 

Tytuł: ,,Wsiąść do Pociągu: Polska”

Autor: Alan R. Moon

Ilustrator: Julien Delval

Tłumaczenie: Magda Kożyczkowska

Wydawnictwo: Rebel

Rok wydania: 2019

Czas gryod ok. 30 – 60 minut

Ilość graczy: od 2 do 4

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Jakiś czas temu opisywałam reguły i rozgrywkę w ,,Wsiąść do Pociągu: Europa. Ostatnio Wydawnictwo Rebel zrobiło wszystkim niespodziankę i wydało dodatek do tej bestsellerowej planszówki, czyli ,,Wsiąść do Pociągu: Polska”.

 

Miłośnicy gry mogą teraz rozegrać swój ulubiony tytuł, wykorzystując do tego mapę Polski!

 

 

 

 

Pudełko zawiera planszę (tej samej dobrej jakości co w częściach głównych gry), 35 kart Biletów, 20 kart Państw (zupełnie nowy element) oraz jednostronicową (dosłownie!) instrukcję.

 

Żeby rozegrać ,,Wsiąść do Pociągu: Polska” trzeba już mieć albo ,,Wsiąść do pociągu. USA” albo ,,Wsiąść do Pociągu: Europa”. To z podstawowej wersji gry pożyczymy karty Wagonów, wagony (ale tylko 35 elementów, zamiast standardowych 45) oraz znaczniki punktacji.

 

Naszym zadaniem jest naturalnie połączyć ze sobą różne miejsca. Zbudować między nimi dogodne połączenia, za które twórcy gry nagradzają nas punktami.

Dodatkowo w ,,Wsiąść do Pociągu: Polska” punktowane jest utworzenie międzynarodowych połączeń, które przecinają się w naszym kraju.

 

 

 

 

 

Teoretycznie planszówka jest umiejscowiona w latach ’50 XX wieku, ale zachowano w niej współczesne granice oraz nazwy miast. Być może zdecydowano się na takie rozwiązanie, żeby nawiązać do retro stylu poprzednich edycji.

 

Na rozszerzenie zdecydują się osoby, które są wielkimi fanami podstawowej wersji gry, ale potrzebują jakiegoś urozmaicenia.

 

Rozgrywka na mapie Polski jest zdecydowanie krótsza, ponieważ plansza ma znacznie mniej możliwości (co jest dość logiczne). Znalazły się na niej najważniejsze miasta wraz z charakterystycznymi dla nich miniaturkami architektury.

 

Ma się wrażenie, że gra w ,,Wsiąść do Pociągu: Polska” jest więc bardziej dynamiczna. W dużej mierze zależy ciągle na losowości i szczęściu. Jeżeli gracz nie otrzymał dogodnych kart Biletów, może mieć kłopot z wyjściem na prowadzenie.

 

 

 

 

 

Mimo to warto poświęcić trochę czasu, żeby pobawić się w kolejowego magnata. Może mając przed sobą mniejszą mapę, jej fabularny aspekt nie będzie oddziaływał na nas z taką intensywnością jak przy poprzednich tytułach, ale zdecydowanie ,,Wsiąść do Pociągu: Polska” to wciąż bardzo udana pozycja.

 

Ten dodatek jest przeznaczony dla 2 do 4 graczy, gdzie w ,,Wsiąść do Pociągu: Europa” mogło wziąć udział 5 osób. Wiek jednak nadal pozostał ten sam; to zabawa dla dorosłych i dzieci powyżej 8 lat.

 

Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo Rebel:

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment