Domek – recenzja gry planszowej

Domek – recenzja gry planszowej

 

 

 

Tytuł: ,,Domek”

Twórcy: Klemens Kalicki, Bartłomiej Kordowski

Wydawnictwo: Rebel

Rok wydania: 2016

Czas gry: ok. 30 minut

Ilość graczy: od 2 do 4

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

,,Domek” to planszowa wersji popularnej gry na PC ,,The Sims”. Tak można o niej powiedzieć w największym uproszczeniu.

 

W rzeczywistości to planszówka, przy której miło spędzą czas zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i ich rodzice, a nawet dziadkowie. Choć w przypadku ,,Domku” dużą rolę odgrywa losowość, to nie bez znaczenia jest także spryt oraz zdolność przewidywania.

 

Gra ukazała się w 2016 roku i jest dziełem dwójki polskich autorów – Klemensa Kalickiego odpowiadającego za mechanikę i treść, oraz Bartłomieja Kordowskiego, który przygotował dla niej ilustracje.

,,Domkowi” zarówno wizualnie, jak i merytorycznie nie można zbyt wiele zarzucić. Ma bardzo udaną grafikę, która rzeczywiście wpisuje się w estetykę domku dla lalek, jednocześnie nie jest jednak typową grą dla dziewczyn. Dzięki pastelowym kolorom, ale także całkiem wiernemu odwzorowaniu zarówno domu, jak i jego pomieszczeń na kartach, można z całą pewnością stwierdzić, że to pozycja uniwersalna także pod względem płci odbiorców.

 

 

 

 

 

 

Jestem przekonana, że gra spodoba się każdemu, kogo cieszy projektowanie, architektura, planowanie i urządzanie wnętrz.

 

,,Domek” polega bowiem na złożeniu z wybranych kart najbardziej wartościowego w punkty mieszkania. To gra dla maksymalnie 4, a minimalnie 2 osób, które mają do dyspozycji 60 kart pomieszczeń, 48 kart dodatków oraz 10 żetonów wyposażenia, które jeszcze bardziej mogą podnieść standard domów.

 

Cała rozgrywka zamyka się w 12 turach, podczas których dobiera się dwie karty. Wybranymi pomieszczeniami należy zapełnić planszę gracza. Im lepiej się to zrobi, czyli im mądrzej rozplanuje się je pod względem innych kart, uwzględni gdzie można je umieścić i gdzie najlepiej zrobić miejsce na rozbudowę, tym większa szansa na wygraną.

 

Niezbędne w tej rozgrywce są także karty pomocników, które w trakcie lub na koniec gry dają cenne bonusy.

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa w ,,Domek” trwa średnio około pół godziny. Jest tym typem gry, który bardzo uzależniania. Kiedy już zrozumie się jej mechanikę ( a nie potrzeba na to wiele czasu) ma się ochotę grać raz za razem.

 

Polecam ją dla dzieci od 8. roku życia oraz dla każdego dorosłego.

 

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel:

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment