Trzy świnki – recenzja

Tytuł: ,,Trzy świnki

Seria: Tribajka

Autor: Karolina Grabarczyk

Ilustracje: Nika Jaworowska – Duchlińska

Wydawnictwo: Dziwny Pomysł

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

 

Recenzja:

Tradycyjna bajka o trzech małych świnkach to znana na całym świecie angielska baśń ludowa. Jej głównym przesłaniem jest pracowitość, która gwarantuje bezpieczne i szczęśliwe życie.

 

Na jej kanwie powstało wiele książek, animacji i filmów. Można byłoby się zastanawiać czy da się wymyślić coś jeszcze w oparciu o tę historię.

 

Okazało się, że się da! Wydawnictwo Dziwny Pomysł we współpracy z artystyczną grupą 2wilki.pl wydało serię trzech bajek o zbiorczej nazwie Tribajka, na którą składają się właśnie ,,Trzy świnki” oraz ,,Czerwony Kapturek” i ,,Smok Wawelski”.

 

Łączą one tradycyjną treść z żartobliwą formą i elementami interaktywnymi z czytelnikiem. Zamysłem tych książek jest uczynienie dziecka współautorem książek.

 

 

 

Obok rymowanego tekstu z humorystycznymi wstawkami znajdują się także różne polecenia, zachęcające do kolorowania oraz dorysowywania elementów przez interpretację fabuły bajki.

 

Z różnic, jakie najbardziej rzucają się w oczy w baśni tradycyjnej, a tej napisanej przez Karolinę Grabarczyk są te określające domki świnek. W ludowej bajce bohaterki zbudowały dom ze słomy, drewna oraz cegieł. Tutaj siostry świnki postawiły mury, solidny dach i drzwi, jednak nie połączyły ich razem.

 

Pewien twist zachodzi także w przypadku samego wilka, który niszczy ich dzieło, nie z powodów konsumpcyjnych, ale żeby pogodzić rodzinę. Po jego ,,demolce”, świnki budują jeden dom wspólnie, który oczywiście jest najtrwalszy z nich wszystkich.

 

 

 

,,Trzy świnki” w tej nowej interpretacji z jednej strony zachowuje swoje pierwotny przesłanie o pracowitości, a z drugiej zwraca uwagę jak ważne jest działanie w grupie.

 

Na uwagę zasługują także czarno-białe ilustracje Niki Jaworskiej – Duchalińskiej, które w pewnym stopniu odchodzą od bajkowego i przesłodzonego wizerunku świnek, ale zachowują jednocześnie ich nieco abstrakcyjną formę.

 

Polecam tę bajkę dla wszystkich przedszkolaków, najlepiej od 4. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.dziwnypomysl.pl/tribajka/

 

 

Poprzedni wpis
Domek – recenzja gry planszowej
Następny wpis
Powrót do Kosowa – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, 2019, 3 świnki, bajka ludowa, baśń, Dziwny Pomysł, Karolina Grabarczyk, klasyczna bajka, kolorowana, książki dla dzieci, Nika Jaworowska, Nika Jaworowska - Duchlińska, pracowitość, recenzje książek dla dzieci, rymowanki, świnka, Tribajka, Trzy świnki, wiersz, wilk, Wydawnictwo Dziwny Pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja