Powrót do Kosowa – recenzja

Tytuł: ,,Powrót do Kosowa

Scenariusz: Gani Jakupi

Rysunki: Jorge González

Tłumaczenie: Wojciech Birek

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Spór pomiędzy Serbią a Albanią o Kosowo sięga czasów sprzed wielu setek lat. Te tereny odkąd pamięta historia przechodziły z rąk do rąk, a zmieniała się na nich jedynie proporcja ludności różnego pochodzenia.

 

,,Powrót do Kosowa” to osobista relacja autora, Ganiego Jakupiego, który był świadkiem dziejących się tam konfliktów zbrojnych.

Urodzony w Prisztinie mężczyzna pewną część swojego życia spędził poza granicami kraju. W Kosowie pozostawił jednak rodzinę i wspomnienia.

 

 

 

Kiedy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczynają się represje pomiędzy stronami, a swój głos zabiera także UÇK (Armia Wyzwolenia Kosowa), Gani ze strachem obserwuje światowe media, żeby dowiedzieć się, co dzieje się w jego kraju.

 

Czytelnik ma sposobność śledzić punkt widzenia emigranta, który może tylko czekać na złe wieści. Który czuje się bezczynny, nierozumiany i pozbawiony woli.

 

,,Powrót do Kosowa” to komiks, który przywołuje najgorsze wspomnienia autora, bo jego zadaniem jest rozliczenie się z przeszłością. Jakupi stara się przedstawić historię z punktu widzenia siebie, swoich bliskich oraz zwykłych ludzi. Ludzi, którzy żyli obok całe życie, nie zwracając uwagi jakiego są pochodzenia.

 

 

 

Największe wrażenie w tej książce robi to, że opisywana w niej wojna jest niezrozumiała dla ich mieszkańców. To osoby, które mieszkają za serbską granicą potęgowały konflikt. Ludzie, którzy nigdy nie byli w Kosowie odważali się oceniać, do kogo ono bardziej należy.

 

,,Ofiary nie mają narodowości. Wszystkie dzielą to nieszczęście, na które nie zasłużyły”. Gani Jakupi, Powrót do Kosowa, 2. Pokój w płomieniach

 

Gani Jakupi opisuje także wpływ mediów oraz ich sposób działania. Będąc kosowskim emigrantem cieszy się dużo popularnością. Kiedy jednak temat zaczyna nużyć odbiorców, dziennikarze pozostawiają go samemu sobie, choć wojna w Kosowie nadal trwa. Interesowność i bezwzględność mediów przyprawia tutaj o przysłowiowe ciarki.

 

Pierwiastek ludzki sprowadza się w ,,Powrocie do Kosowa” albo do liczb, albo do pinesek wbitych w mapę. Jest w tym komiksie dużo cierpienia i niezrozumiałego okrucieństwa. Jest w nim jednak także miejsce na odrodzenie i nową nadzieję.

 

 

 

 

To komiks do którego przyda się pewna znajomość historii. Na końcu książki znajduje się komentarz autora ze zdjęciami, jest on ważny w kontekście całości, bo uzupełnia informacje, które nie zmieściły się we właściwej fabule. Żeby jednak lepiej zrozumieć całość, powinno się sięgnąć do jeszcze innych źródeł. Ta pozycja sama do tego inspiruje i namawia.

 

,,Powrót do Kosowa” to bardzo ważny komiks z kilku względów. Przede wszystkim, mam wrażenie, że wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak naprawdę wyglądała tamtejsza sytuacja. Ta historia pomaga walczyć z tą nieświadomością i być bardziej poinformowanym.

 

Przy okazji to kawał dobrze napisanej i narysowanej opowieści. Angażuje, zmusza do refleksji i przypomina jak bezcelowa i pozbawiona sensu jest wojna.

 

Polecam dla młodzieży powyżej 15. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.timof.pl/

 

 

 

Poprzedni wpis
Trzy świnki – recenzja
Następny wpis
Mój mały świat – podwójna recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja