➜ Tytuł: Psi park
➜ Autorzy: Lottie Hazell, Jack Hazell
➜ Ilustracje: Kate Avery, Holly Exley, Dann May
➜ Wydawnictwo: Galakta
➜ Rok wydania: 2021
➜ Czas gry: od 40 do 80 minut
➜ Liczba graczy: od 1 do 4 osób
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Jest mnóstwo dzieci, które chciałoby mieć psa. Niektóre marzą o nim potajemnie, inne nie przestają otwarcie prosić rodziców o pupila, a jeszcze inne… biorą sprawy w swoje ręce, zostając profesjonalnymi wyprowadzaczami psów!
,,Psi park” to gra planszowa autorstwa Lottie i Jacka Hazellów. Składa się z mnóstwa komponentów, które zachwycą miłośników psów. Już na pierwszy rzut oka widać, że została ona stworzona przez prawdziwych pasjonatów zwierzaków. Oprócz całkiem udanej mechaniki, pozwala poznać dziesiątki psich ras! Dzięki tej grze można poczuć się prawdziwym ekspertem.
Co znajduje się w pudełku?
Planszówka ,,Psi park” przeznaczona jest od 1 do 4 osób, przy czym najbardziej polecam rozgrywkę w 3, a najmniej w 2 osoby. Szczególnie w duecie trzeba brać pod uwagę sztucznie wykreowanego przeciwnika, co nieco komplikuje zabawę. Ta gra planszowa dla dzieci i dorosłych przeznaczona jest na około godzinę gry, choć potrafi wciągnąć na tyle, że chętnie raz za razem rozpoczynane są kolejne pojedynki.
W bardzo ładnie wydanym pudełku – z porządnej tektury i z uszlachetnieniem z folii, można znaleźć:
- sporych rozmiarów, rozkładaną planszę parku i 4 mniejsze, indywidualne plansze wyprowadzania,
- 4 drewniane pionki wyprowadzaczy oraz 4 pionki reputacji w kształcie psów,
- dwa plastikowe, bardzo praktyczne organizery w kształcie kości,
- drewniany znacznik w kształcie budy, kość, znacznik rundy,
- żetony reputacji, żeton wypatrywania, żeton zmiany, żeton blokady,
- 25 znaczników piłek, 25 znaczników patyków, 25 znaczników przysmaków, 25 znaczników zabawek,
- wskaźniki ofert do samodzielnego złożenia,
- obszerny notes punktacji,
- aż 163 karty psów,
- pozostałe karty prognozy, psiego eksperta, premii, celów.
Mechanika planszówki Psi park
Rolą graczy jest wcielenie się w wyprowadzaczy psów. W trakcie 4 rund, gdzie każda składa się na etap pozyskania, wyboru i spaceru, uczestnicy otrzymają do swoich kojców po 8 psów. Ważne jest, aby wybierać psiaki, dzięki którym zdobywamy punkty.
W ,,Psim parku” nie ma jednak psów lepszych i gorszych. Każda gra to nowe rozdanie. Poza tym zwierzaki zostały uporządkowane według specyfiki do grup psów m.in. gończych, terierów, pasterskich czy ozdobnych. Zyskując zasoby, można wyprowadzać psy, a tym samym piąć się w górę w rankingu zwycięstwa!
Gra dla miłośników psów
Muszę przyznać, że bardzo duże wrażenie zrobiło na mnie uporządkowanie komponentów gry. Często nawet dobre planszówki nie mają przewidzianych dedykowanych przegród w pudełku i późniejsze ich układanie jest bardzo uciążliwe. W przypadku ,,Psiego parku” każdy element nawiązuje do tematyki i został zaprojektowany, żeby zmaksymalizować radość z rozgrywki.
Najmocniejszą stroną tej planszówki są jednak karty. Szczerze mówiąc na początku myślałam, że zwierzaki będą się na nich powtarzać, ale nie. Nie dość, że każda karta to nowa rasa psa z pięknymi ilustracjami, to dodatkowo znajduje się na nich ciekawostka. W ten sposób dowiedziałam się m.in., że kerry blue terrier to narodowy pies Irlandii, duże szwajcarskie psy pasterskie wykorzystywano kiedyś do ciągnięcia wózków z mlekiem, a spaniel tybetański jest ulubionym psem mnichów.
Polecam tę planszówkę wszystkim graczom już powyżej 9 roku życia. To prosta do opanowania i bardzo satysfakcjonująca gra, z której można się dowiedzieć sporo ciekawostek! ,,Psi park” dostępny jest w dobrych księgarniach internetowych.