Zobacz, jak wielka jest miłość – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Zobacz, jak wielka jest miłość
 Autorka: Alicja Dyrda
Ilustracje: Ola Szwajda
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

W jaki sposób opowiedzieć dzieciom o miłości, żeby zrozumiały na czym polega ta jedna z najpiękniejszych emocji, której można na różne sposoby doświadczać? Nie jest to proste zadanie – szczególnie, jeżeli chce się uniknąć wyświechtanych lub zbyt kwiecistych interpretacji.

Twórczynie książki dla dzieci

Miłość rodzicielska, czyli bezwarunkowa, skłonna do poświęceń i trudna nawet do wyartykułowania jest miłością, z którą dzieci mają do czynienia najszybciej. Została ona pięknie ujęta w poetyckiej książce obrazkowej pod tytułem ,,Zobacz, jak wielka jest miłość”.

Autorką tekstu jest Alicja Dyrda – pomysłodawczyni m.in. serii ,,Niegrzeczne Książeczki”, założycielka serwisu dziecisawazne.pl oraz wydawczyni książek Natuli. Z kolei za ilustracje odpowiada Ola Szwajda – szczecińska artystka znana z wielu pięknych publikacji, m.in. autorskiej ,,Piotruś Nieustraszony” czy serii o Niuniusiu. Miałam także wielką przyjemność pracować z Olą przy moich książkach (,,Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów” oraz ,,Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką”).

Książka o miłość dla dzieci

W ,,Zobacz, jak wielka jest miłość” uczucie porównane zostaje do kuleczki wypełnionej światłem. Kojarzy mi się ona z filmami japońskiego studia Ghibli, gdzie w wielu tytułach przedstawiano w ten sposób duszę.

Myślę, że analogia jest całkiem właściwa. Miłość to jedno z niezwykle ważnych emocji, bez których (szczególnie będąc dzieckiem) trudno zdrowo rosnąć i odpowiednio się rozwijać. To przedstawienie miłości jako żółtej kuleczki przywodzi też na myśl pomysł z pokazaniem relacji za pomocą sznureczków Justyny Bednarek w książce ,,Basik Grysik i wrony„.

Kuleczka pełna światła

Ten sposób opowiadania o rzeczach niematerialnych jest przystępny dla dzieci, ale także wpływający na ich wyobraźnię i pozwalający lepiej zrozumieć rozmaite zjawiska. W ,,Zobacz, jak wielka jest miłość” ta kuleczka przechodzi bowiem rozmaite przemiany – ona żyje, zmienia się, wpływa na nas i na innych. Autorka podarowała jej autonomię, jednocześnie podkreślając o wyróżniającej ją sprawiedliwości.

Ilustratorka z kolei najpiękniej jak tylko się dało, pokazała tę miłość w taki sposób, że czuć ją aż na każdej rozkładówce. Symboliczne ujęcie tematu, emocje i sposób łączenia kolorów – jestem pewna, że… zakochacie się w tej książce.

Czytając tę piękną, bliskościową pozycję, ma się wrażenie poczucia bezpieczeństwa, spokoju i szczęścia. Staranne wydanie (płócienny grzbiet, papier o podwyższonej gramaturze) sprawiają z kolei, że ,,Zobacz, jak wielka jest miłość” doskonale sprawdzi się w roli uroczego prezentu lub upominku z rozmaitych, ważnych okazji.

Polecam tę lekturę wszystkim powyżej 2 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/natuli.pl/pl/p/Zobacz-jak-wielka-jest-milosc/26977


Poprzedni wpis
Basia Supeł, czyli o super seriach książek dla dzieci – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Co nam mówi niebo – recenzja patronatu medialnego
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2023, Aleksandra Szwajda, Alicja Dyrda, bezwarunkowa miłość, książki dla dzieci, książki o miłości, książki o miłości dla dzieci, miłość, miłość rodzicielska, Natuli, Ola Szwajda, recenzent książek, recenzje książek, Wydawnictwo Natuli, Zobacz jak wielka jest miłość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja