Co nam mówi niebo – recenzja patronatu medialnego

Tytuł: Co nam mówi niebo
 Autorka: Gertrude Kiel
Ilustracje: Gunvor Rasmussen
Tłumaczenie: Agata Lubowicka
Wydawnictwo: ToTamto
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Nie żyjemy w czasach, w których wyrusza się na przygody, aby odkrywać nowe lądy, badać świat i szukać odpowiedzi na rozmaite zagadki. W dobie internetu możemy mieć błędne przekonanie, że wszystko zostało już wynalezione i sprawdzone. Że człowiek był wszędzie i nie pozostawił samemu sobie nawet skrawka dziewiczego lądu.

Książka fabularna z elementami popularnonaukowymi

Kiedy jednak opuszczamy miasta i w bezchmurną noc podnosimy głowy do góry, widzimy świat dokładnie takim, jakim widzieli go ludzie dziesiątki, setki, a nawet tysiące lat temu – inspirujący świat pełen tajemnic.

,,Co nam mówi niebo” to wybitna książka duńskiej autorki Gertrude Kiel, ilustrowana przez norweską artystkę Gunvor Rasmussen. Jest niezwykłym połączeniem opowieści fabularnej z całą masą fascynującej wiedzy dotyczącej kosmosu, nauki oraz ważnych postaci. Mam ogromną przyjemność objąć ją swoim bajkochłonkowym patronatem medialnym.

Najgorsze wakacje na świecie

Główny bohater, dziewięcioletni William musi spędzić tydzień wakacji u swojej ciotki o imieniu (również, tak jak ilustratorka) Gunvor. Chłopiec zna nieco charakter kobiety i nie nastraja go on pozytywnie na najbliższe dni. Wręcz przeciwnie, jest przekonany, że będzie to najgorszy tydzień jego życia.

I rzeczywiście, na początku ciotka jest oschła i nieprzystępna. William z niecierpliwością odlicza czas do powrotu mamy ze szkolenia. W międzyczasie okropnie się nudzi. Odczuwa też brak towarzystwa, bo ciotka jest wyjątkowo milcząca. Do pewnego jednak momentu…

Czym jest astronomia?

Okazuje się bowiem, że Gunvor – niczym za pomocą magicznego przycisku – uruchamia się i jest skora do rozmowy, jeżeli poruszony przez chłopca temat uzna za odpowiednio interesujący.

Zaczynają razem dyskutować na temat astronomii oraz patrzenia w gwiazdy. Ciotka ma wyjątkowy talent do pasjonującego opowiadania w taki sposób, że nawet skomplikowane zjawiska, przedstawiają się jako proste do zrozumienia kwestie. Co więcej, William jako ciekawe świata dziecko, ale przy tym i całkiem bystre, szybko staje się godnym rozmówcą dla swojej starszej już ciotki.

Fragmenty porządkujące wiedzę

,,Co nam mówi niebo” to książka, która pozwala na lepsze rozumienie kosmosu, poznawanie ważnych nazwisk oraz zależności, jakie funkcjonują na tym świecie. Pozycja została przeplatana obecnością ilustracyjnej myszy, która uprzedza czytelnika, czego może się on spodziewać po kolejnym fragmencie.

Ciekawym urozmaiceniem są także kartki (w domyśle przygotowane później przez Williama), dotyczące historycznych postaci. Takie krótkie biogramy poszerzające, ale i porządkujące wiedzę, pozwalają nie tylko utrwalić przeczytane chwilę temu wiadomości, ale i są miłym przerywnikiem wizualnym.

Książka dla małych odkrywców

Prawdą jest, że im bardziej zagłębiamy się w tajemnice wszechświata, tym większy mamy apetyt na kolejne ciekawostki. Okazuje się nie tylko, że potrzeba zdobywania wiedzy wzrasta z każdą kolejną stroną z książki, ale także odkrytych zostaje mnóstwo zjawisk, których znaczenia nikt jeszcze nie był w stanie rozszyfrować.

Myślę, że ,,Co nam mówi niebo” jest właśnie książką dla takich małych odkrywców. Rozbudza ona chęć wymyślania rozwiązań i samodzielnego szukania odpowiedzi. Zachęca do nauki, bycia ciekawym oraz… poszukiwania magicznych szaf, w których znajdują się przejścia do intrygujących światów.

Polecam ,,Co nam mówi niebo” jako lekturę obowiązkową w edukacji z zakresu fizyki i astronomii dzieciom już powyżej 8 roku życia. Pozycja za sprawą pięknego wydania – twardej oprawy, wstążki oraz papieru o podwyższonej gramaturze, będzie idealną propozycją prezentową.

Link do strony wydawnictwa: https://totamto.com.pl/ksiazki/co-nam-mowi-niebo/

Konkurs z książką

Uwaga, już wkrótce w moim newsletterze do zdobycia będzie egzemplarz tej książki! Przejdź na stronę główną bajkochlonka.pl i zapisz się na listę dobrze poinformowanych miłośników literatury dziecięcej.


Poprzedni wpis
Zobacz, jak wielka jest miłość – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Syrenki z Koralowego Zakątka – recenzja nowej serii
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +7, +8, +9, 2023, Agata Lubowicka, astronomia, blog książkowy, Co nam mówi niebo, fizyka, Gertrude Kiel, Gunvor Rasmussen, gwiazdy, kosmos, książka na prezent, książki o fizyce dla dzieci, nauka, niebo, patronat, patronat medialny, planety, recenzje książek, ToTamto, układ planetarny, wakacje, Wydawnictwo ToTamto

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja