Basik Grysik i wrony – recenzja

Tytuł: ,,Basik Grysik i wrony”

Autorka: Justyna Bednarek

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

,,Basik Grysik i wrony” to najlepszy przykład książki, o której mówi się, że nie należy oceniać lektur po okładce. Szczerze mówiąc, kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach, zupełnie nie zwróciła mojej uwagi. Co więcej – pomyślałam, że projekt okładki to nieudany filtr nałożony na zdjęcie, które wykorzystano w kolażu. 

 

Okładka tej książki jest wielkim nieporozumieniem, co dziwi mnie tym bardziej, bo ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej uwielbiam, podobnie jak bliska jest mi proza Justyny Bednarek. I tylko ze względu na znajomość poprzednich tytułów autorek, postanowiłam bliżej przyjrzeć się ,,Basikowi Grysikowi i wronom”. 

 

 

 

Książka jest opowieścią o pewnej dziewczynce i jej życiu, na które decydujący wpływ ma przypadek. Autorka opisuje świat jako sieć splątanych i przecinających się ze sobą linek, które łączą ze sobą różnych ludzi. Linka Osobista Sprężysta Basika Grysika Kapelusika – bo tak brzmi pełne imię dziewczynki, pojawia się już w momencie jej narodzin i niezmiennie, nawet gdy jest już dorosła, towarzyszy jej w codziennym życiu. 

 

,,Basik Grysik i wrony” to poetycka opowieść pełna metafor, zachęcająca do spojrzenia na otoczenie trochę bardziej wnikliwym wzrokiem. Autorka próbuje nam w niej powiedzieć, że wszystko to, co robimy i to, czego jesteśmy świadkami ma na nas ważny wpływ, który prędzej czy później znajdzie ujście w jakiejś innej sytuacji.

 

Bez względu jednak jakbyśmy się nie starali, to los jest skłonny spłatać nam figla i zupełnie wbrew logice połączyć ze sobą dwie osoby, zaaranżować spotkanie czy powrócić do wspomnień, które okazują się być dzielone z kimś dotąd obcym.

 

Choć może wydawać się, że ,,Basik Grysik i wrony” jest książką wymagającą, to nie dajcie się zwieźć! Czytanie jej dzieciom to jak opowiadanie baśni, która dzieje się każdego dnia. Basik jest tu bohaterką z którą każdy maluch łatwo się utożsami. 

 

Książka zauroczy czytelników w każdym wieku i przekona jak wiele niespodzianek skrywa jeszcze przed każdym świat.

 

 

 

 

Malarskie ilustracje Eli Wasiuczyńskiej zachwycają, a ich symbolika porusza wewnętrzne struny. Jeżeli do tej pory nie mieliście okazji poznać stylu artystki, oprócz całej serii ,,Pana Kuleczki”, zajrzyjcie także chociażby do książek: ,,Leśne wędrówki”, ,,Zoo” czy ,,Ambaras”.

 

,,Basik Grysik i wrony” zachwyci Was na wielu poziomach. Pokazuje autorkę z nieco innej strony, tej mniej humorystycznej kojarzonej ze Skarpetkami, Kunami czy Babcochą. Pozwoli się na chwilę zatrzymać i pomyśleć jak wiele świat ma nam jeszcze do zaoferowania!

 

Polecam dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5261/Basik-Grysik-i-wrony/

 

Poprzedni wpis
Zestawienie książek o ekologii i przyrodzie dla dzieci
Następny wpis
Dziura – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja