Leśne wędrówki – recenzja

Leśne wędrówki – recenzja

Tytuł: ,,Leśne wędrówki

Autor: Maria Dunin-Wąsowicz

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Ta książka różni się od innych nie tylko ze względu na realistyczne ilustracje, ale także przez wzgląd na elementy przeznaczone do wycięcia, które dopasowuje się do poszczególnych obrazków.

 

,,Leśne wędrówki” to właściwie album z pięknymi pejzażami lasu Elżbiety Wasiuczyńskiej oraz z tekstem Marii Dunin-Wąsowicz, który przenosi czytelnika w świat daleki od miejskiego zgiełku.

 

 

 

Książka została pięknie wydana. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ,,Leśne wędrówki” to nie opis poszczególnych kadrów, a raczej tomik poezji. Dobór słów autorki w połączeniu z niezwykle malarskimi ilustracjami wycisza i pozwala w pełni zaangażować się w opisywany świat natury.

 

Na początku mylące mogą wydawać się wskazówki narratora. Opisuje on bowiem zwierzęta, których nie widać bezpośrednio w kadrach. Można dostrzec ślady ich obecności, ale nie sposób dojrzeć ich samych. Za to na ilustracjach znajdują się inni leśni mieszkańcy, o których nie ma mowy w tekście.

 

Okazuje się jednak, że na końcu książki znajduje się rozkładówka z opisywanymi zwierzakami. Wycinając je z pomocą dorosłego, można bawić się we wspólne wędrowanie po lesie oraz odnajdywanie ich miejsca zamieszkania.

 

 

 

 

,,Leśne wędrówki” to książka z niewielką ilością tekstu, która wyposaży najmłodszych w zasób podstawowej wiedzy. Pełna jest realizmu i rzeczywistych opisów przyrody. Nie ma w niej fabuły, ani bajkowych elementów, dlatego doskonale sprawdzi się także przy praktykowaniu metody Montessori.

 

Wszystkie miejsca, o których możemy przeczytać w książce, są inspirowane Nadleśnictwem Staszów, w okolicy których wychowała się autorka. W Polsce jest jednak z pewnością mnóstwo pięknych lasów, w których można odnaleźć obecność wyniosłych drzew i małych oraz większych jego stałych bywalców.

 

 

 

 

W ,,Leśnych wędrówkach” przeczytamy m.in. o lisie, sowie, krecie, wiewiórce czy sarnie.

 

Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom powyżej 3. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Lesne-wedrowki-/228

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment