Niuniuś śpi bez mamy – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Niuniuś śpi bez mamy
Seria: Niuniuś
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustracje: Ola Szwajda
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych, dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna 

Nowy Niuniuś! – wykrzyknęli radośnie wszyscy rodzice tych dzieci dla których Niuniuś, czyli mały prosiaczek z kępką szczecinki nad czołem, stał się ulubionym bohaterem książek dla najmłodszych. Ostatnio pisałam już o:

Jak pomoc dziecku zasypiać samodzielnie

,,Niuniuś śpi bez mamy” należy do książek w formacie zbliżonym do kwadratu, które składają się z jednego opowiadania. Autorka Aga Nuckowski porusza w tej części kwestię samodzielnego spania we własnym pokoju oraz łóżku.

Dla wielu maluchów spędzenie nocy bez bliskości rodzica to duże wyzwanie. Przyzwyczajenie do wtulania się w mamę lub tatę, a spanie samemu w łóżeczku to znacząca zmiana, której wprowadzenie często jest trudne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ważne, aby pamiętać o kilku ważnych aspektach i przede wszystkim… nie robić nic na siłę.

Samodzielne spanie dziecka a wsparcie rodziców

W książce ,,Niuniuś śpi bez mamy” narrator pokazuje pewien proces usamodzielniania się. Przede wszystkim widać, że malec jest już na etapie robienia wielu rzeczy bez pomocy dorosłego. Jego mądra mama tylko wzmacnia w nim tę postawę, jednocześnie zachowując wspierające i pełne bliskości podejście.

Niuniuś próbuje spać sam w nowym łóżku, ale zarazem boi się zostać bez nikogo w pokoju. Jakiś żartowniś powiedziałby pewnie, że są w nim dwa wilki… 😉 Powracając jednak do poważnego tonu – nic dziwnego, że nasz główny bohater obawia się zmiany. Najlepszym jednak, co otrzymuje od swoich rodziców, jest wsparcie oraz możliwość ,,awaryjnego” położenia się spać z nimi. Niuniuś po prostu wie, że drzwi sypialni mamy oraz taty będą zawsze dla niego otwarte.

Wieczorne rytuały zasypiania

Niuniuś musi sam dojść do wniosku, że wygodniej jest spać w pojedynkę. Nikt jednak nie narzuca mu tej myśli oraz nie zmusza do samodzielności. W ,,Niuniuś śpi bez mamy” pokazany zostaje pewien proces. Książka jest więc wartościową pomocą nie tylko dla dzieci (pokazując im rozwój Niuniusia, jednocześnie zachęca do własnego rozwoju), ale jednocześnie pozostawia cenne wskazówki samym rodzicom. 

Na rozkładówkach znajdziecie m.in. obrazkową książkę ,,Kołysanki”, które także mogą wspomóc proces wieczornych rytuałów i samodzielnego zasypiania. Warto również sięgnąć po ,,Wierszyki na dobranoc”.

Dla kogo jest ta książka?

Pisząc o Niuniusiu, nie sposób przemilczeć także jego ilustracyjną stronę. Ola Szwajda jak zawsze spisała się na medal, oferując małym odbiorcom proste obrazki, na których rysunkowy Niuniuś doskonale odwzorowuje zachowania kilkulatków. Jego mimika, a także mimika jego rodziców czy pojedyncze detale, których można dopatrzeć się na rozkładówkach, sprawią frajdę dorosłym i dzieciom!

Polecam ,,Niuniuś śpi bez mamy” wszystkim tym, którzy mają w bliskiej perspektywie wyzwanie zdobywania samodzielności.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Niunius-spi-bez-mamy/26312


Poprzedni wpis
Przepowiednia pancernika – recenzja komiksu od 16 lat
Następny wpis
Cuda niewidy – recenzja książki dla dzieci
Tags: +2, +3, +4, +5, Aga Nuckowski, Aleksandra Szwajda, bliskość, blog książkowy, Dziecko i zasypianie, kołysanki, książki dla dzieci, książki do zasypiania, książki obrazkowe, na dobranoc, Natuli, Niuniuś, Niuniuś śpi bez mamy, Ola Szwajda, Prosiaczek, recenzent książek, recenzje książek, rodzice, Samodzielne spanie dziecka, samodzielne usypianie, samodzielność, spanie we własnym łóżku, świnka, wieczorny rytuał zasypiania, własne łóżko, wsparcie, Wydawnictwo Natuli

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja