Niuniuś – seria wartościowych książek dla dzieci

Tytuły: Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka, Niuniuś i lato. Książka o emocjach małego dziecka, Niuniuś i niemiły pan
Seria: Niuniuś
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustracje: Ola Szwajda
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych, dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: wybitna (Niuniuś i wiosna, Niuniuś i lato), bardzo przyjemna (Niuniuś i niemiły pan)

Poznajcie Niuniusia – małą świnkę, która mieszka z mamą i tatą w domku z ogrodem. Jest on bohaterem już czterech książek, ale w tej recenzji opowiem o trzech z nich. Do pozycji ,,Niuniuś czeka na święta. Świąteczne emocje małego dziecka” wrócimy w bardziej odpowiednim czasie.

Seria książek dla dzieci o Niuniusiu

W tym artykule przeczytacie o:

  • Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka,
  • Niuniuś i lato. Książka o emocjach małego dziecka,
  • Niuniuś i niemiły pan.

Autorką serii o Niuniusiu jest Aga Nuckowski, a wspaniałe ilustracje stworzyła Ola Szwajda. Cykl kierowany jest do bardzo małych odbiorców – takich powyżej pierwszego roku życia. Książki zawierają mnóstwo obrazków oraz niewielką ilość tekstu. Prosta narracja skupia się na fabule – także przystępnej oraz pozbawionej skomplikowanych zwrotów akcji. Wiele z bajek jest humorystycznych, bazujących na gagach dnia codziennego.

Niuniuś i wiosna

Prawdziwa esencja wiosny, beztroski oraz radości z bycia dzieckiem! Część ,,Niuniuś i wiosna” składa się na cztery krótkie opowiadania, które rozgrywają się w większości na świeżym powietrzu, w ogrodzie. W tej książce poznajemy tytułowego bohatera oraz jego rodzinę. Widzimy, że – choć jest świnką – to jego zachowanie zupełnie nie różni się od tego typowo dziecięcego.

Tematami zostały tutaj np. przywiezienie ziemi do ogrodu i możliwość zabawy w niej (w myśl zasady, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko), spotkanie oko w oko z bardzo surową ropuchą, nauczka, że zupa z błota nie jest zbyt smaczna oraz oswajanie z wielkim i głośnym… pawiem!

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Niunius-i-wiosna.-Ksiazka-o-emocjach-malego-dziecka/23455


Niuniuś i lato

O ile akcja poprzedniej książki związana była przede wszystkim z wiosną, o tyle w tej książce Niuniuś wita się z latem. I wita się w najlepszy z możliwych sposobów, czyli wielką przygodą nad morzem! Akcja prowadzi czytelników przez pakowanie, jazdę pociągiem, aż do zabawy wśród fal i jednocześnie przełamywanie strachu przed wodą.

W ,,Niuniuś i lato” znalazło się aż 5 opowiadań, w których pojawiają się ważne momenty, z jakimi może utożsamić się każdy maluch. Historia o burzy oraz poczuciu bezpieczeństwa czy natrętnych mewach to przekrój emocji, które można odnieść do wielu sytuacji. W tym wydaniu książki, które posiadam, na końcu pozycji jest także sekcja dla rodziców, objaśniająca znaczenie bajek i ich wpływie na dziecko.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Niunius-i-lato.-Ksiazka-o-emocjach-malego-dziecka/23591


Niuniuś i niemiły pan

Ta część różni się nie tylko formatem. W ,,Niuniuś i niemiły pan” znalazło się jedno opowiadanie, które skupia się na pierwszych, niuniusiowych odwiedzinach w muzeum. Autorka ukazuje jednak całą wizytę nie przede wszystkim przez pryzmat zabytków (czy w tym wypadku kości dinozaurów), ale niemiłego pana strażnika.

Niuniuś bardzo się go obawia. Mężczyzna zabrania praktycznie wszystkiego, nie uśmiecha się i wydaje się nie mieć w sobie ani krzty empatii. Wbrew pozorom ,,Niuniuś i niemiły pan” nie jest jednak książką mówiącą o tym, że w muzeum trzeba być cicho. Pokazuje raczej jak unikać niemiłych panów, a dorosłym przypomina, jakie potrzeby mają małe dzieci i jak należy do nich podchodzić.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Niunius-i-niemily-pan/25343

Atrakcyjne czytanki dla uczących się czytać

Serię o małej śwince charakteryzują wytłuszczone w tekście wyrazy dźwiękonaśladowcze. Pomagają one budować dramaturgię i sprawiają, że przedstawiane przygody są jeszcze ciekawsze dla maluchów. 

Książki te dobrze sprawdzą się także dla dzieci uczących się samodzielnie czytać. Mają one formę atrakcyjnych czytanek – tekst przeplatany jest obrazkami, umieszczony na białym czystym tle oraz w krótkich fragmentach.

,,Niuniuś” to wartościowy cykl książek, które pokochają dzieci oraz ich rodzice.


Poprzedni wpis
Ptaki. Modele 10 gatunków do złożenia – recenzja
Następny wpis
Mio, mój Mio – recenzja klasyki dla dzieci
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, +6, 2023, Aga Nuckowski, Aleksandra Szwajda, blog książkowy, czytanka, emocje, książki dla dzieci, Natuli, Niuniuś, Niuniuś i lato, Niuniuś i lato. Książka o emocjach małego dziecka, Niuniuś i niemiły pan, Niuniuś i wiosna, Niuniuś i wiosna. Książka o emocjach małego dziecka, Ola Szwajda, proste historie, recenzje książek, serie książek dla dzieci, świnka, Wydawnictwo Natuli, wyrazy dźwiękonaśladowcze

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja