Niuniuś i jesień – recenzja książki dla dzieci o emocjach

Tytuł: Niuniuś i jesień. Książka o emocjach małego dziecka
Seria: Niuniuś
Autorka: Aga Nuckowski
Ilustracje: Ola Szwajda
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych, dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: wybitna

Jesień to taka piękna pora roku, zdecydowanie moja ulubiona! Zawsze żałuję, że tak szybko ,,znika”, na rzecz świątecznego zamieszania. W teorii jesień trwa przecież do ostatniego dnia listopada (w przypadku jesieni meteorologicznej) i aż do 21 grudnia (gdy mowa o jesieni kalendarzowej).

Seria książek o Niuniusiu

Żeby jak najdłużej cieszyć się tą porą roku, sięgam po trzecią już część z podstawowej serii książek o małym, słodkim prosiaczku, czyli ,,Niuniuś i jesień”. Na stronie znajdziecie już dwie wcześniejsze pozycje cyklu:

A także pozostałe o Niuniusiu:

Ich autorką jest Aga Nuckowski – pedagożka, filolożka oraz terapeutka Gestlat. Swoje książki pisze z wyspy na Pacyfiku oraz podejmuje się wielu działań na rzecz najmłodszych. Z kolei fantastyczne ilustracje to zasługa Oli Szwajdy, która ma na swoim koncie obrazki do samych pięknych książek.

Niuniuś i jesień

Z czym Wam się kojarzy jesień? ,,Niuniuś i jesień” to książka, która tradycyjnie dla tej serii, zawiera cztery rozdziały z czterema różnymi opowiastkami. W pierwszej przeczytacie o aktywnościach na świeżym powietrzu. Głównym bohaterem będzie tu jednak jeż, którego Niuniuś bardzo pragnie zobaczyć. Wpada więc na genialny pomysł, żeby wywabić go z norki.

Opowiadanie pokazuje rozmaite kryjówki, wzbudzając w czytelnikach poczucie bezpieczeństwa. To także cenna lekcja na temat przysmaków małych jeży i… świnek oraz mnóstwo bliskości, ciepła i subtelnego humoru.

Jesienne opowiadania dla najmłodszych

Kolejne opowiadania, czyli ,,Skarby lasu” i ,,Katar” mogłyby w zasadzie być ze sobą powiązane. W pierwszym Niuniuś wyrusza z mamą do lasu. Na początku nie jest zadowolony ze skarbów, które znajduje mama. Kiedy jednak trafia na orzeszki, szyszki, a nawet starą wyścigówkę – dokładnie wie, co z nimi zrobi.

Z kolei ,,Katar” to opowiadanie, które trzeba czytać na głos! W bardzo prosty sposób autorka pokazuje w nim, dlaczego się przeziębiamy i co możemy zrobić, żeby poczuć się lepiej. 

Jesienne przygody z Niuniusiem wieńczy ,,Kuna”, która rozbija bank humorem oraz oferowanym czytelnikom poczuciem bezpieczeństwa. To opowiastka o tajemniczym skrobaniu i tupaniu, które zakłóca sen Niuniusia. Świnka na początku trochę się boi, ale kiedy okazuje się, że za całym zamieszaniem stoi małe i urocze zwierzątko – zupełnie zmienia swoje podejście.

Historyjki obrazkowe o emocjach dziecka

,,Niuniuś i jesień” to, tak jak i pozostałe, pięknie napisana i świetnie zilustrowana książka, która pomaga dzieciom lepiej rozumieć otaczający je świat. Z kolei rodzicom na pewno pomoże bardziej świadomie podejść do emocji dzieci ostatni rozdział – właśnie specjalnie przeznaczony dla dorosłych.

,Emocje są jak jesienne liście – jedne promienne i rześkie (jak radość, ciekawość, odwaga), inne wątłe, szare i ociężałe (jak smutek, bezradność, strach), a jeszcze inne ogniste i pełne żaru (jak frustracja, zazdrość czy gniew).

Aga Nuckowski, Niuniuś i jesień, str. 68

Książkę uzupełniają subtelne akcenty w obrazku, jak np. kubek z podobizną świnki czy lampa bursztyn. ,,Niuniuś i jesień” przyniosą ze sobą mnóstwo czytelniczej radości. Polecam te histo(ryjki) dzieciom już powyżej 2 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Niunius-i-jesien.-Ksiazka-o-emocjach-malego-dziecka/27489


Poprzedni wpis
Yorim. Próba Medveh – recenzja powieści fantasy
Następny wpis
Bing. Gramy razem! – recenzja książki dźwiękowej
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, Aga Nuckowski, blog książkowy, grzyby, humor, jesień, jeż, książka na prezent, książki o emocjach dla dzieci, książki o jesieni, Natuli, niezadowolenie, Niuniuś, Niuniuś i jesień. Książka o emocjach małego dziecka, Ola Szwajda, opowiadania dla najmłodszych, poczucie bezpieczeństwa, Prosiaczek, przeziębienie, recenzent książek dla dzieci, strach, świnka, Wydawnictwo Natuli, złość

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja