Przepowiednia pancernika – recenzja komiksu od 16 lat

Tytuł: Przepowiednia pancernika
Scenariusz: Zerocalcare
Ilustracje: Zerocalcare
 Tłumaczenie: Paulina Kwaśniewska-Urban
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Dzieciom często zdarza się wymyślanie przyjaciół. To taka domena niedorosłych, że ich wybujała wyobraźnia szuka gdzieś ujścia, łącząc się wielokrotnie z potrzebą posiadania bratniej lub siostrzanej duszy. Dziwnie robi się dopiero wtedy, kiedy wymyślonego przyjaciela ma ktoś, kto już dawno skończył osiemnaście lat. Sytuacji nie poprawia fakt, że ten przyjaciel jest… pancernikiem.

Sarkazm jako odpowiedź na żałobę

,,Przepowiednia pancernika” nie jest komiksem. To zbiór niezwykle sprawnie oraz błyskotliwie opowiedzianych scen rodzajowych, w których sporo z czytelników może przejrzeć się jak w lustrze. Książka, która sprzedała się na świecie w dwóch milionach egzemplarzy jest pierwszą autobiograficzną opowieścią graficzną włoskiego artysty o pseudonimie Zerocalcare (Michele Rech).

Jakże to jest dobre! Każdy, kto ceni dobry sarkazm, odnajdzie w ,,Przepowiedni pancernika” złoża trafnych spostrzeżeń na temat współczesnego świata. Nie jest to jednak wyłącznie komiks bazujący na specyficznym poczuciu humoru. Humor w zasadzie jest tutaj tylko tarczą ochronną głównego bohatera. Postaci, która musi stawić czoła śmierci przyjaciółki oraz jednocześnie jego dawnej miłości.

Przepowiednia pancernika

Głównym bohaterem jest młody mężczyzna o imieniu Zero. Prowadzi dość uporządkowane, choć jednocześnie całkiem zwyczajne życie. Gdyby nie wymyślony przyjaciel – pancernik o rozmiarach dorosłego człowieka, Calcare byłby prawdopodobnie niczym sztandarowy przedstawiciel swojego pokolenia.

Jego historia zaczyna się w momencie, kiedy dostaje pustą wiadomość od swojej dawnej przyjaciółki. Wkrótce przychodzi kolejna, gdzie ojciec dziewczyny informuje Zero o jej śmierci. Po tym wydarzeniu następuje szereg anegdotycznych opowieści (jak np. ta o upierdliwym starszym sąsiedzie ,,z dołu” czy historie z czasów szkolnych), zmierzających do nieuniknionego.

Wydawać by się mogło, że pierwszoosobowy narrator celowo oddala moment konfrontacji z teraźniejszością. Przywołując obrazy z przeszłości, nie tylko wprowadza czytelników w swoją sytuację, ale charakteryzuje to, co nazywa ,,przepowiednią pancernika”.

Przepowiednia pancernika to każda optymistyczna prognoza, która opiera się na subiektywnych, irracjonalnych przesłankach przedstawionych jako logiczne i obiektywne. Ma na celu karmienie rozczarowania, frustracji i żalu na wieku wieków. Amen.

Zerocalcare, Przepowiednia pancernika

Oderwij wzdłuż linii

,,Przepowiednia pancernika” to komiks złożony z krótkich rozdziałów wyróżniających się humorystycznymi zwrotami akcji. Przepełniony jest licznymi nawiązaniami do popkultury minionych lat. Do tego stopnia, że ta  historia w końcu sama stała się ważnym głosem młodych dorosłych. 

W 2018 roku została opowiedziana jako film, a nieco później Netflix wyprodukował serial ,,Oderwij wzdłuż linii” oparty na losach autora, gdzie on sam odpowiadał za reżyserię, scenariusz, rysunki, a nawet dubbing głównego bohatera. Ostatnio, bo w 2023 roku ukazał się także pierwszy sezon kolejnej animacji – ,,Świat mnie nie pokona” kontynuujący losy poprzednich bohaterów, w odniesieniu do wydarzeń ze współczesności.

Polecam ,,Przepowiednię pancernika” wszystkim czytelnikom powyżej 16 roku życia. To komiks pełen dystansu, błyskotliwy, świetnie zrealizowany – zdecydowanie warto go mieć w swoim zbiorze.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Przepowiednia-pancernika/920


Poprzedni wpis
Niko i Titi odkrywają morskie głębiny – recenzja
Następny wpis
Niuniuś śpi bez mamy – recenzja książki dla dzieci
Tags: +100, +16, +17, +18, blog książkowy, czarny humor, klasyka komiksy włoskiego, komiks, komiksy, komiksy dla dorosłych, Mandioca, Michele Rech, Paulina Kwaśniewska-Urban, pożegnanie, Przepowiednia pancernika, recenzje komiksów, Rzym, sarkazm, serial na podstawie komiksu, serial Netflixa, śmierć, Włochy, włoskie komiksy, Wydawnictwo Mandioca, wymyślony przyjaciel, Zerocalcare

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja