Nadstaw ucha, śliczna Marcio – recenzja komiksu

Tytuł: Nadstaw ucha, śliczna Marcio
Scenariusz: Marcello Quintanilha
 Rysunki: Marcello Quintanilha
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Czasami poznajemy takie osoby, które wydaje nam się, że byłyby świetnymi postaciami książkowymi lub filmowymi. Są pełne charyzmy, głośne, mają swoje szczególne powiedzonka, a w ich życiu wiele się dzieje. Zazwyczaj jednak rzadko który autor decyduje się na takiego bohatera. To zbyt duże ryzyko, żeby uczynić go odpowiednio wiarygodnym.

A jednak Marcello Quintanilha zdecydował się tego podjąć. Jego główną bohaterką została Marcia – kobieta z Rio de Janeiro, w średnim wieku, pielęgniarka. Matka trudnej córki. Komiks o niej – ,,Nadstaw ucho, śliczna Marcio” okazał się sukcesem. W 2022 roku zdobył główną nagrodę Fauve D’Or w Angouleme. 

Potrzeba wolności córki Marci

Marcia mieszka wraz z partnerem oraz swoją córką z poprzedniego związku w biednej, ogarniętej przestępczością dzielnicy Brazylii. Kobieta wydaje się jednak kochać swoje życie. Przypadkowo spotkanych ludzi traktuje z życzliwością, ma dużo współczucia oraz cierpliwości dla chorych. Jest lubiana wśród współpracowników i darzona szacunkiem przez sąsiadów.

Zmartwień przysparza jej tylko córka – młoda dorosła o imieniu Jaqueline. Dziewczyna przebywa w szemranym towarzystwie, choruje na choroby weneryczne i znika z domu na wiele dni. Marcia martwi się o nią, ale w większości czasu czuje się bezradna. Jak zapanować nad dorosłym dzieckiem, które jedynego czego pragnie, to wolności?

Obraz matki w komiksie

Kiedy jednak Jaqueline wplątuje się w naprawdę poważną aferę, Marcia musi podjąć trudną decyzję. Kobieta stawia na szali swoje bezpieczeństwo i całe dotychczasowe życie, żeby ocalić córkę oraz dać jej jeszcze jedną szansę na lepszą przyszłość.

,,Nadstaw ucha, śliczna Marcio” to komiks skonstruowany przede wszystkim na silnych i autentycznych bohaterach, którzy wydają się być podpatrzonymi z prawdziwej ulicy osobami. Twórca w tej historii rysuje jednak przed czytelnikami przede wszystkim obraz matki. Kobiety doprowadzonej do ostateczności, która – momentami wbrew logice – jest w stanie zrobić dla swojego dziecka wszystko.

Ryzyko, którego warto się podjąć

Paradoksalnie, bo rzadko zdarza się to w tego rodzaju parareporterskich komiksach, ta historia ma swoje pozytywne zakończenie. Pojawiająca się w niej niczym refren tytułowa piosenka podkreśla jednak drugą stronę tego odartego z wrażliwości światka. 

Marcia, bez względu na to ile musi znieść oraz jak wielu problemom powinna stawić czoła – najszczęśliwsza pozostaje zakochana. Pozwalając sobie na miłość, która może nieść pewne ryzyko, udowadnia że całe życie każdego z bohaterów okupione jest niewypowiedzianym, tożsamym z nimi cierpieniem.

Polecam tę niezwykle barwną (pod wieloma względami), doskonale narysowaną oraz opowiedzianą historię, która w każdym czytelniku odbije swoją obecność na dłużej. ,,Nadstaw ucha, śliczna Marcio” będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 16 roku życia.

Link do sklepu wydawnictwa: https://sklep.timof.pl


Poprzedni wpis
Co zrobiłeś, Bałaganku? – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Czesio i Trema – recenzja książki dla dzieci
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, blog książkowy, Brazylia, cierpienie, Jakub Jankowski, komiks, komiksy, komiksy dla dorosłych, Marcello Quintanilha, matka, Nadstaw ucha śliczna Marcio, poświęcenie, recenzje komiksów, Rio, thriller, thriller rodzinny, Timof, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja