Przy dźwiękach fado – recenzja komiksu

Tytuł: Przy dźwiękach fado
Scenariusz: Barral
Rysunki: Barral
Tłumaczenie: Grażyna Jadwiszczak, Zuzanna Szpura, Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2022
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Fado jest gatunkiem muzycznym, który narodził się w XIX wieku w biednych, portowych dzielnicach Portugalii – przede wszystkim w Lizbonie. Wiele lat później, bo w listopadzie 2011 został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO jako styl popularnych pieśni. W rzeczywistości to jednak znacznie więcej niż dwie gitary oraz solowy wokalista czy wokalistka – fado to tło historycznych wydarzeń, rytm miasta i tęsknota za krajem, który się kocha i którego jednocześnie ciężko znieść.

,,Przy dźwiękach fado” to z kolei niezwykły komiks artysty o imieniu Nicolas Barral. Rysownik francuskiego pochodzenia, którego zainspirowała Portugalia oraz korzenie jego żony Christine, stara się ująć fragment historii, nadając jej bardziej ludzkiego wyrazu.

Zależność polityczna Fernanda

Głównym bohaterem powieści graficznej jest Fernando Pais – dobrze wykształcony lekarz o nieco swobodnym podejściu do życia. Choć akcja komiksu rozgrywa się przede wszystkim latem 1968 roku (wraz z wieloma retrospekcjami do czasów nawet  z dzieciństwa postaci), to jej wymowa pod wieloma względami pozostaje aktualna.

Mamy bohatera, który choć stara się stronić od polityki, jego życiowe wybory są mocno od niej zależne. Urodzony w rodzinie dobrze ustawionej pod względem administracyjnym, Fernando nie ma wielu powodów do zmartwień. Mógłby toczyć beztroskie życie, wykonując zawodowe polecenia, jednak jego zamiłowanie do przygód jest silniejsza. Wyjątkowo podatny jest także na wdzięki pięknych kobiet…

Pierwszy krok do śmiałości

Kiedy na jego drodze staje mały chłopiec o imieniu Joao, mężczyzna jeszcze nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zmieni się jego życie. Dzieciak reprezentuje zupełne przeciwieństwo Fernanda – ma w sobie odwagę, jest otwarty i głośno wygłasza swoje opinie, a przede wszystkim widzi rzeczy, które bohaterowie już dawno zatarły się przez mijający czas.

Dopiero tragiczne wydarzenia uświadamiają mu, że nie warto czekać i kolejny raz rezygnować ze swojego szczęścia na rzecz wygodnego życia. Trzeba mieć śmiałość, wspiąć się na grzbiet wieloryba oraz stanąć ponad to wszystko, kim było się do tej pory.

O czym jest ten komiks?

,,Przy dźwiękach fado” to komiks trochę o komunistach walczących o władzę w Portugalii, ale przede wszystkim historia o jednostce, która mimo pozornej wolności, ciągle uwięziona jest w kajdanach ograniczeń i otoczona ludzkim cierpieniem.

Właściwa mieszanka historii, bardzo przyzwoitej powieści oraz rys studium ludzkiej osobowości. Wiele można napisać o tym komiksie, ale najlepiej jest go po prostu przeczytać. Polecam ,,Przy dźwiękach fado” wszystkim powyżej 16 roku życia.

Link do sklepu Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl


Poprzedni wpis
Poznaj z bliska dinozaury – recenzja premierowa
Następny wpis
Tato… – recenzja fińskiej serii książek dla dzieci
Tags: +100, +16, +17, +18, 2022, Barral, blog książkowy, fado, Grażyna Jadwiszczak, historia, Jakub Jankowski, komiks oparty na faktach, komiksy, komiksy dla dorosłych, komunizm, książki, Lizbona, Portugalia, Przy dźwiękach fado, recenzje książek, rewolucja, Timof, Timof comics, Wydawnictwo Timof, Zuzanna Szpura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja