Poznaj z bliska dinozaury – recenzja premierowa

Tytuł: Poznaj z bliska dinozaury
 Autorzy: Diego Mattarelli, Emanuela Pagliari, Cristina Banfi
 Ilustracje: Bianco Tangerine
 
Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan

Wydawnictwo: Słowne Młode
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


Niektórym książkom ciężko się oprzeć, a na samą myśl o kryjących się w nich ciekawostkach – ręce same wyrywają się do przewracania kartek! Dinozaury to temat, który interesuje dzieci już od bardzo wczesnego wieku, ale ta fascynacja towarzyszy także wielu starszym czytelnikom. Chętnie sięgają oni po książki, w których wielkie gady zerkają z rozkładówek na miłośników paleontologii.

Kompleksowa książka o dinozaurach

Nakładem Wydawnictwa Słowne Młode ukazała się ostatnio potężna (w formacie oraz liczbie stron) pozycja, która znacznie poszerzy wiedzę z zakresu dinozaurów. ,,Poznaj z bliska dinozaury” to opracowana przez zespół naukowców – Diego Mattarelliego, Emanuelę Pagliari oraz Crisitinę Banfi inspirująca książka z zaktualizowanymi danymi na temat różnego rodzaju gatunków, wypełniona także bardziej ogólnymi ciekawostkami o charakterystykach cech wyglądu czy danej erze.

Pozycja składa się z kilku konkretnych części: 

  • wprowadzenia do świata dinozaurów z uwzględnieniem osi czasu,
  • wybranych drapieżców,
  • kilkudziesięciu roślinożerców,
  • pterozaurów,
  • morskich gadów,
  • wymierania oraz dodatkowych informacji związanych np. z ważnymi muzeami czy słowniczkiem.

Książka niczym gra komputerowa

Pierwszym, na co jednak zwraca się uwagę w ,,Poznaj z bliska dinozaury” jest oprawa graficzna. Odpowiada za nią Bianco Tangerine – studio skupiło się, aby jak najwierniej oddać wygląd dinozaurów, dlatego obrazy w książce są hiperrealistyczne.

Nie przypominają one artystycznych ilustracji, bo ich zadaniem nie jest wpisywać się w pewne kanony piękna, ale możliwie najdokładniej oddawać wygląd opisywanych na stronach bohaterów. Co ciekawe, na wielu rozkładówkach znajdują się również zwierzęta w otoczeniu przyrody ze swoich czasów, co jest dodatkową wartością dla czytelników.

Najbardziej niezwykłe dinozaury

Muszę przyznać, że w swojej biblioteczce mam już całkiem sporą kolekcję książek o dinozaurach (m.in. ,,Odkrywamy dinozaury”, ,,Ilustrowany atlas świata dinozaurów”, ,,Gabinet dinozaurów” czy ,,Atlas przygód dinozaurów”), to jednak czuję, że ,,Poznaj z bliska dinozaury” najbardziej wzbogacił mnie w wiedzę na ich temat. Poznałam mnóstwo nowych gatunków, ale także inspirujących faktów z życia tych stworzeń. 

Za pomocą przejrzystego składu (jedynie podzielone na strony nazwy dinozaurów mogą czasami denerwować), wyszczególnienia cech czy porównania masy i wielkości zwierząt do człowieka, książka rozbudza wyobraźnię oraz sprawia, że trudno się od niej oderwać.

Dodatkowe zdjęcia szkieletów, wykopalisk lub pojedynczych znalezisk dodają odpowiedniej rangi pozycji i pozwalają uwierzyć, że dinozaury naprawdę stąpały kiedyś po Ziemi!

Polecam ,,Poznaj z bliska dinozaury” wszystkim powyżej 6 roku życia. To jedna z najlepszych książek o dinozaurach, jakie miałam do tej pory w swoich rękach!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/poznaj-z-bliska-dinozaury/


Poprzedni wpis
Opowieści z Bukowego Lasu. Królicza melodia – recenzja
Następny wpis
Przy dźwiękach fado – recenzja komiksu
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, Bianco Tangerine, blog książkowy, Cristina Banfi, Diego Mattarelli, dinozaury, Emanuela Pagliari, encyklopedia dinozaurów, Katarzyna Rosłan, książki dla dzieci, książki o dinozaurach, Poznaj z bliska dinozaury, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Słowne, Słowne młode, Wydawnictwo Słowne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja