Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – recenzja premierowa

Tytuł: Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy
Autor: Robert Beatty
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Po niemal roku od premiery pierwszej części powieści Roberta Beatty’ego – ,,Willa, dziewczyna z lasu”, powracamy w rejony Wielkich Gór Mglistych. To właśnie tam niszczycielskie działania człowieka wpływają na losy zwierząt, roślin oraz krajobrazu. To również tam zamieszkuje niezwykły klan Feiran, będący grupą istot na pograniczu ludzi oraz… leśnych duchów.

,,Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy” to druga i niestety ostatnia część krótkiej, fantastycznej serii, nominowanej do nagrody The Green Earth Book Award – przyznawanej książkom poruszającym temat szacunku do przyrody oraz otaczania jej opieką.

 

Z kontynuacji dowiadujemy się o dalszych losach głównej i zarazem tytułowej bohaterki Willi. Dziewczyna jest Feiranką, ale po rozpadzie swojego klanu i zniszczeniu dotychczasowego domu, zamieszkała z nową rodziną – grupą miejscowych ludzi. Złączyła ich przyjaźń, ale i wzajemne zrozumienie. Zarówno Willa jak i jej nowi ojciec oraz siostra wiedzą jak duże znaczenie ma otaczający ich las – oraz, że trzeba zrobić wszystko, aby go ochronić.

Niestety, czarnym, choć nie do końca oczywistym charakterem tej serii jest firma wycinkowa, drwale oraz tatarak. Powalanie drzew na masową skalę sprawia, że las zaczyna się nieodwracalnie zmieniać. Opuszczają go zwierzęta, a z wnętrza ziemi rodzą się czarne cienie, których jedynym celem jest zadawanie śmierci.

Autor ,,Willi, dziewczyny z Mrocznej Jamy” operując w wielu miejscach na metaforach pewnych zjawisk, przedstawia nie tylko ludzką naturę, ale jej zarazem trudno wytłumaczalny pociąg do destrukcji jak i potrzebę oraz zachwyt obcowania z przyrodą. Za sprawą pomijania jednak pisania wprost o sprawach związanych ze skutkami ścinania lasów czy brania zbiorowej odpowiedzialności i perspektywicznego patrzenia w przyszłość – książka jest jak baśń, która nigdy się nie zestarzeje.

Jej akcja, choć dzieje się zaraz na początku XX wieku, może być z powodzeniem uznawana za współczesną. A sfera emocjonalna oraz budowanie relacji złapią za serce każdego – bez względu na wiek i czasy, w których żyje czytelnik.

W tej części bowiem w życiu Willi zajdą poważne zmiany. Los ześle na jej ścieżki kogoś bardzo specjalnego. Kogoś, kogo o istnienie nie mogła nawet podejrzewać. Dziewczyna stoczy bitwę nie tylko o las, ale także o klan oraz życie swoich bliskich.

Odbiorców czeka wiele emocjonalnych chwil, które wycisną niejedną łzę. ,,Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy” to bezwzględnie bardzo ważna książka. Pięknie pokazuje, co znaczy poświęcenie w imię wyższych wartości, troska o przyrodę oraz miłość do bliskich.

Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 10 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4014/willa-dziewczyna-z-mrocznej-jamy

 


Poprzedni wpis
Jaka jesteś Babo Jago? – recenzja
Następny wpis
Zagadka złodzieja świąt – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja