fbpx

Wielkie przygody w świecie przyrody – recenzja premierowa!

Tytuł: ,,Wielkie przygody w świecie przyrody”

Autor: Wojciech Mikołuszko

Ilustracje: Joanna Rzezak

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Są takie lektury, które sprawiają, że traci się z nimi poczucie czasu. To, że będzie to akurat tego typu książka, zaskoczyło nawet mnie samą.

 

,,Wielkie przygody w świecie przyrody” to zbiór popularnonaukowych krótkich rozdziałów na temat ważnych osób, które na różne sposoby zapisały się w historii związanej z naturą. Autorem książki jest Wojciech Mikołuszko, którego możecie już kojarzyć z wielu przyrodniczych pozycji. Ja pisałam dotychczas na przykład o ,,Z tatą w przyrodę”. 

 

 

 

To książka bogato ilustrowana przez Joannę Rzezak, wydana w twardej oprawie oraz na ładnym papierze. Jedyne co może wprowadzać w błąd, to sam tytuł. Jego rymowana forma nieco odbiera powagę tej pozycji, nie do końca też oddając to, co jest w środku. 

 

Wojciech Mikołuszko zaprasza bowiem czytelników na spotkania z niezwykle interesującymi ludźmi, których prawdopodobnie już znaliśmy, ale i takich, którzy będą dla młodszych i starszych odbiorców wielkim odkryciem. 

 

Każdej postaci poświęca kilka rozkładówek, gdzie poznajemy ich historię (najczęściej jakiś pojedynczy, najciekawszy wątek z życia), dokonania, poglądy. Książka jest też urozmaicona fragmentami zwanymi ,,Zainspiruj się”. Na kolorowych tłach autor umieścił zadania i polecania do kreatywnego poznawania przyrody. Niestety większość z nich jest dość wymagająca (jak np. wyjedź w Tatry, żeby badać roślinność lub załóż akwarium). Jestem jednak przekonana, że prawdziwym miłośnikom przyrody uda się je zrealizować choć częściowo! 

 

 

 

Za pośrednictwem ,,Wielkie przygody w świecie przyrody” przypomnimy sobie kim jest m.in. Alexander von Humboldt, Karol Darwin, David Attenborough czy Henri Rousseau. W książce znajdziemy jednak nie tylko popularnych zasłużonych zza granicy, ale również Polaków lub osoby o polskim pochodzeniu, które często miały ogromny wpływ na dokonania naukowe i kulturalne. Przykładami może być chociażby Benedykt Dybowski, który zajmował się badaniem przyrody Bajkału, Zofia Kielan-Jaworowska paleobiolożka oznaczona tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata czy lekarka Katarzyna Simonienko, która jest w Polsce autorką leśnej terapii. 

 

Pojawiają się także osoby, które wykorzystują lub wykorzystywały inne media, np. sztukę, żeby promować świadome podejście do świata flory i fauny. Są nimi np. Maria Kownacka znana nie tylko z napisania ,,Plastusia”, ale i  ,Rogasia z doliny Roztoki”, Urszula Zajączkowska, którą zachwycił ruch roślin czy Wioletta Smul – obrończyni Puszczy Białowieskiej. 

 

Wiele z nich to młode osoby, które wciąż aktywnie działają na rzecz przyrody i którymi można z powodzeniem się inspirować. 

 

 

,,Wielkie przygody w świecie przyrody” zawiera oprócz mnóstwa ilustracji, również zdjęcia czy przedruki obrazów. Na niektórych stronach można odnaleźć też kody QR, które przenoszą czytelników do dodatkowych materiałów.

 

Polecam tę książkę wszystkim powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-98719-Wielkie-przygody-w-swiecie-przyrody.html

 

 

Poprzedni wpis
Zaczarowany zamek – recenzja klasyki
Następny wpis
Pan Patyk – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu