Zaczarowany zamek – recenzja klasyki

 

Tytuł: ,,Zaczarowany zamek”

Seria: Pożeracze Książek

Autor: Edith Nesbit

Ilustracje: Adrianna Szwedkowicz

Tłumaczenie: Magdalena Sobolewska

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2020

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

W ramach jednej z ciekawszych serii literatury klasycznej dla dzieci i młodzieży, czyli ,,Pożeraczy książek” ukazała się ostatnio kolejna perełka. O poprzednich dwóch możecie przeczytać klikając na tytuły: ,,Wiatr z księżyca oraz ,,Był sobie dwa razy baron Lamberto. 

 

,,Zaczarowany zamek” jest książką napisaną przez Edith Nesbit, brytyjską pisarkę oraz poetkę, która zasłynęła właśnie twórczością dziecięcą. Jej najsłynniejszą powieścią była ,,Pięcioro dzieci i ,,coś””, na podstawie której nakręcono nawet film. 

 

Jeżeli spodziewacie się absurdalnego poczucia humoru po najnowszej premierze serii ,,Pożeracze książek”, możecie się nieco zaskoczyć. O ile poprzednie pozycje rzeczywiście były pod tym względem wybitne, tym razem książka ma do zaoferowania coś innego. 

 

 

,,Zaczarowany zamek” to opowieść pełna fantazji, poetyckości, ale i przygód. Została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury przez Wydawnictwo Muchomor. Jej głównymi bohaterami jest trójka rodzeństwa, którym właśnie rozpoczęły się letnie wakacje. Już od wielu dni nie mogli doczekać się wspólnych zabaw i psot, jednak okazało się, że nie mogą wrócić do rodzinnego domu, bo jedna z ich krewnych zachorowała. Razem zostali więc umieszczeni w opustoszałej żeńskiej szkole, pod czujną kuratelą wyłącznie nauczycielki francuskiego – Mademoiselle.

 

Dwójka braci – Jimmy oraz Gerald i siostra Kathleen mają niebywały głód przygód. Podczas jednego ze swoich niewinnych spacerów, zawędrowują do tajemniczego przejścia w żywopłocie, które przez małą jaskinię prowadzi ich do… zaczarowanego zamku. 

 

 

To niezwykłe jak autorka wodzi czytelnika i bohaterów za nos, przedstawiając im świat jako magiczny, demaskując go i ponownie… zaczarowując. Rodzeństwo w tym zamku poznaje ,,Księżniczkę”, która stanie się wkrótce ich dobrą przyjaciółką. Zanim jednak to nastąpi, muszą wspólnie uporać się z pewnym niewidzialnym problemem oraz szajką złodziei sreber.

 

,,Magiczny zamek” to opowieść, która przywodzi na myśl największe klasyki literatury dziecięcej, takie jak ,,Zaczarowany ogród” oraz ,,Mała księżniczka”. Zaciera się w niej granica pomiędzy jawą a snem, rzeczywistością a złudzeniami. Czytelnikowi w każdym wieku trudno się od niej oderwać, bo przenosi go ona do wykreowanego przez siebie świata i krok po kroku uchyla swoje tajemnice. 

Dzieci łatwo się także z utożsamią z tak różnym od siebie rodzeństwem, które gra w tej książce pierwsze skrzypce. 

 

 

Miłym akcentem są także ilustracje Adrianny Szwedkowicz, i choć nie ma ich dużo, to jednak dają wytchnienie w czytaniu – szczególnie tym, którzy samodzielnie z lekturami radzą sobie dopiero od niedawna. 

 

Z przyjemnością polecam ,,Zaczarowany zamek” każdemu powyżej 7 lat. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Zaczarowany-zamek/233

 

 

Poprzedni wpis
Myszolandia – recenzja
Następny wpis
Wielkie przygody w świecie przyrody – recenzja premierowa!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja