Gabinet dinozaurów – recenzja

Tytuł: Gabinet dinozaurów

Seria: W Gabinecie Wiedzy

Tekst: Lucy Brownridge

Ilustracje: Carnovsky

Tłumaczenie: Krzysztof Kietzman

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena: wybitna

 

Recenzja:

Nie znam nikogo, na kim seria Wydawnictwa Dwie Siostry ,,W Gabinecie Wiedzy” nie zrobiłaby wrażenia. Carnovsky znany, włoski artysta obrazów RGB we współpracy z różnymi znawcami nauki, tworzy zachwycające wizualnie książki (nie tylko) dla dzieci, z różnych kategorii.

 

Po ,,Gabinecie anatomii” oraz ,,Gabinecie zoologii przyszedł czas chyba na najbardziej wyczekiwany tom tego cyklu! ,,Gabinet dinozaurów” z tekstem Lucy Brownridge to doskonałe połączenie mnóstwa ciekawostek, ilustracyjnej uczty oraz oczywiście najbardziej intrygujących zwierząt w historii naszej planety.

 

 

 

Książka została podzielona przede wszystkim według zakątków Ziemi oraz występujących w danych regionach gatunków. Dołączone do niej ,,magiczne soczewki”, czyli zakładka z trzema rodzajami folii – czerwoną, niebieską oraz zieloną, pozwala na jednej rozkładówce zobaczyć trzy, zupełnie inne obrazki! Jak to działa?

 

Zerkając na ilustrację przez czerwoną soczewkę zobaczymy wyłącznie dinozaury. Kiedy będziemy patrzeć przez folię zieloną, przed naszymi oczami pojawi się środowisko, w którym żyją gady. Niebieska z kolei ujawni rośliny oraz zwierzęta, jakie można znaleźć na danym obszarze. Co warte odnotowania – stworzona została specjalna strona, której uruchomienie na telefonie, pozwali także na powyższe obserwowanie obiektów, bez użycia dodatkowych folii (to w przypadku, gdyby ktoś gdzieś swoją zapodział). Kod QR znajduje się na samym końcu książki i do osiągnięcia efektu wystarczy sprawny aparat w telefonie.

 

Narratorzy słusznie radzą, że zanim zanurzymy się jednak w tropieniu obiektów na obrazkach RGB, warto opanować część merytoryczną. Skupiając uwagę czy to na Europie Zachodniej, Bliskim Wschodzie i Indiach czy nawet na Antarktydzie – mamy okazję poznać miejsca, w których dokładnie odnaleziono szczątki dinozaurów, przyjrzeć się lokalnym płazom czy roślinności. Niektóre z drzew wspomnianych w książce, wciąż można spotkać w swoim naturalnym środowisku! Przykładem jest rosnące w Ameryce Północnej drzewo liściaste sasafras.

 

 

 

Trzeba przyznać, że ,,Gabinet dinozaurów” to lektura na wiele godzin angażującej nauki i dobrej zabawy. Zdawkowe informacje o głównych bohaterach tej pozycji tylko zaostrzają apetyt oraz zachęcają do dalszej eksploracji wiedzy paleontologicznej. 

 

Duży format, piękne wydanie oraz pachnący papier to z kolei atuty, czyniące omawianą książkę doskonałym obiektem prezentowym. Ze względu na swój uniwersalny temat, dobrze dawkowaną ilość wiedzy i aktywizujący aspekt będzie odpowiednia dla czytelników już powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/gabinet-dinozaurow.html

 

 

Poprzedni wpis
10 propozycji prezentowych książek aktywnościowych dla dzieci
Następny wpis
Powrót na Zaginiony Kontynent – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja