Gabinet zoologii – recenzja

Gabinet zoologii – recenzja

Tytuł: ,,Gabinet zoologii”

Tekst: Rachel Williams

Ilustracje: Carnovsky

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena: wybitna

 

 

Recenzja:

Czy macie ochotę na niezwykłą trójwymiarową przygodę wśród roślin i zwierząt? 

 

,,Gabinet zoologii” jest ostatnią nowością Carnovsky’ego, która powstała z pomocą Rachel Williams – serii książek składających się na ilustracje z 3 obrazów. Brzmi niezwyczajnie? Takie właśnie jest!

 

 

 

 

 

W Polsce pierwsza pozycja tego cyklu ,,Gabinet anatomii” została wydana 2 lata temu nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry – odniosła wówczas ogromny sukces i zachwyciła wielu starszych i młodszych czytelników. Powstała we współpracy z Kate Davies, która stworzyła dla niej tekst.

 

W tym roku Wydawnictwo także zdecydowało się wydać książkę tego niezwykłego artysty, która przenosi nas w różne zakątki świata i uchyla rąbka tajemnicy istniejących tam zwierząt oraz roślin.

Carnovsky podzielił jednak faunę na gatunki, które żyją w ciągu dnia oraz te, które możemy spotkać nocą, dzięki czemu ,,Gabinet zoologii” jest jeszcze bardziej ciekawą i wartościową lekturą.

 

Będziemy mieli okazję za jej pośrednictwem dotrzeć aż do 10 miejsc, które słyną z wyjątkowych zwierząt: Kongijski Las Deszczowy, Pustynia Simpsona, Loch Lomond, Andy czy Rafa Apo, to tylko kilka z nich. 

 

Książka dla zoptymalizowania jej przejrzystości została podzielona na 3 części. Każdy mini rozdział rozpoczyna się od inspirującego opisu miejsca, następnie jest tzw. Punkt obserwacyjny, gdzie całą rozkładówkę pokrywają różnokolorowe kształty. Na pierwszy rzut oka widać na nich niezwykłe zamieszanie, ale kiedy użyjemy załączonych do książki magicznych soczewek, będziemy mogli zobaczyć znacznie więcej.

 

Patrząc na ilustrację przez czerwone okienko dostrzeżemy zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, niebieskie – zwierzęta, które żyją nocą, z kolei zielona soczewka pozwoli zobaczyć różne rośliny obecne w tamtym miejscu świata.

 

Co ciekawe, patrząc ,,gołym okiem” na ilustracje raczej nie dostrzeżemy na nich zwierząt, które żyją nocą. Artysta tak zręcznie przygotował obrazy, że możemy odkryć tajemnicę, używając tylko specjalnej soczewki. Jest to tym bardziej ciekawe, że zazwyczaj zwierzaki, które żerują w nocy rzeczywiście bardzo trudno wypatrzeć w naturalnym środowisku. 

 

 

 

 

 

Trzecią częścią mini rozdziału, które doskonale uzupełnia dwie poprzednie jest Atlas gatunków. Wraz z małymi podobiznami zwierząt, zostały umieszczone ich krótkie opisy, w których przytaczane są wybrane ciekawostki na ich temat. 

 

Książka ,,Gabinet zoologii” jest małym dziełem sztuki, który zrobi furorę i z pewnością podbije serca i umysły wszystkich dzieci powyżej 9. roku życia. To pozycja, która jest strzałem w dziesiątkę, jeżeli mowa o niebanalnych pomysłach na prezent. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-gabinet_zoologii.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment