Czesio i Trema – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Czesio i Trema
Autorka: Anna Majcherczyk
Ilustracje: Kasia Adamek-Chase
Wydawnictwo: Buka
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Bardzo trudno uniknąć publicznych wystąpień. Oczywiście, można wybrać takie życie, w którym nie daje się koncertów przed tysięczną publicznością, jednak prezentacje w pracy oraz przedstawienia w szkołach mogą przytrafić się każdemu.

,,Czesio i Trema” to książka duetu Anny Majcherczyk (skrzypaczki, która niejedno publiczne wystąpienie ma już za sobą) oraz Kasi Adamek-Chase (której ilustracje możecie kojarzyć m.in. z ,,Bah Bah. Iran dla dociekliwych”). Ukazała się w ramach nowego cyklu wydawnictwa Buka ,,Koło emocji”, w ramach którego będą ukazywać się lektury traktujące o różnego rodzaju emocjach.

Trema przed koncertem

Pierwszą wziętą na tapet jest tytułowa trema. Przedstawiona jako wielki, nieoswojony zwierzak, który pojawia się w życiu człowieka zupełnie niespodziewanie. Jego obecność wiąże się z dyskomfortem oraz nieporadnością. Trudno go zignorować i trzeba odpowiedniego treningu, żeby móc z nim funkcjonować oraz by stał się niewidzialny dla innych.

Tytułowy chłopiec z ,,Czesio i Tremy” właśnie dowiedział się, że będzie śpiewał piosenkę podczas ważnego wydarzenia w przedszkolu. To też w tym momencie odkrył, że towarzyszy mu Trema. Chodziła za nim krok w krok. W jaki sposób Czesio sobie z nią poradził? I kto przyszedł mu na ratunek? 

Ona dotyczy każdego

W książce ,,Czesio i Trema” autorki przedstawiają krótką, fabularną opowiastkę, z którą w prosty sposób może utożsamić się bardzo wielu czytelników. Za każdym razem, kiedy dziecko będzie zobowiązane do wzięcia udziału w przedstawieniu czy nawet – wygłoszenia prezentacji podczas lekcji, może poczuć się stremowane.

Autorki aby naświetlić to uczucie, wymieniają z pomocą Czesia emocje, jakie towarzyszą stresowi przed wystąpieniem. Opierając się na doświadczeniach pozostałych członków rodziny, chłopiec wydaje się zdawać sprawę, że trema to coś, co dotyczy każdego – bez względu na wiek czy rodzaj wykonywanego zadania.

Stawianie czoła nowym wyzwaniom

Narracja w prosty sposób pokazuje w jaki sposób można sobie z tremą radzić (tą z małej i dużej litery). Książka wpływa więc w bezpośredni sposób na pewność siebie dzieci. Wyposaża małych odbiorców w podstawowe narzędzia, dzięki którym będzie im nieco łatwiej stawić czoła nowym wyzwaniom.

,,Czesio i Trema” to kreatywna, napisana poetyckim językiem i pięknie zilustrowana historia, będąca wsparciem dla czytelników. Wydana na papierze o podwyższonej gramaturze, z twardą oprawą, może stać się upominkiem dla przyszłych wirtuozów, aktorów oraz wykładowców.

Polecam ją nieśmiałym dzieciom już powyżej 4 roku życia. Jeżeli w książce dla maluchów można przyrównać tremę do… czekolady, to jej powodzenie jest kwestią oczywistą!

Link do strony wydawnictwa: https://www.buka.com.pl/sklep/974_czesio-i-trema


Poprzedni wpis
Nadstaw ucha, śliczna Marcio – recenzja komiksu
Następny wpis
Cudowne kuracje doktora Popotama – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Anna Majcherczyk, Buka, Czesio, Czesio i Trema, emocje, Kasia Adamek-Chase, Koło emocji, książki dla dzieci, przedszkole, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, stres, stres przed wystąpieniem, trema, uczucia, Wydawnictwo Buka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja