Dzień Fajności – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Dzień Fajności
Autorka: Agata Widzowska
Ilustracje: Agnieszka Matz
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czy istnieje świat, w którym wszystko może być fajne? Na pewno jest to marzenie wielu osób, scenariusz odpowiedni na miłą bajkę lub… niewielkie przedszkole o  uroczej nazwie Bajka! Do takiego miejsca, aż chce się wracać! A w czym ono jest takie fajne?

,,Dzień Fajności” to książka z rymowanym tekstem Agaty Widzowskiej z ilustracjami Agnieszki Matz. Wielka formatem, ważna w wymowie, pokazuje wszystkim dzieciom i dorosłym, że Dzień Fajności można mieć codziennie – wystarczy tylko się akceptować pomimo różnic.

Podwodny spektakl

W przedszkolu Bajka zbliża się wyjątkowe wydarzenie. Specjalnie z tej okazji do placówki przybyli zaproszeni goście – rodzice, dziadkowie, a nawet wujkowie. Każdy zajmuje miejsce na widowni, bo już za chwilę rozpocznie się przedstawienie. Przedszkolaki przygotowały podwodny spektakl, w którym występują różne rybki.

Podczas występu widzowie nie tylko poznają podmorski świat, ale przy okazji mogą dostrzec prezentujących się na scenie małych aktorów. Każde z dzieci jest inne, choć wszystkie chodzą do jednej przedszkolnej grupy. Na czym polega ich indywidualność?

Morze pełne rybek

,,Dzień Fajności” to książka, w której autorka pokazuje, że nieważne czy m.in. ma się wadę zgryzu, nosi aparat słuchowy, jeździ na wózku czy ma się cukrzycę – możliwe jest wzajemne dogadywanie się i przyjaźń. Literackie dzieci nie tylko lubią wracać do przedszkola oraz do swoich kolegów, ale także tworzą razem przedstawienie, dzięki któremu wszyscy dobrze się bawią.

Ich placówka jest trochę jak morze – miejsce pełne szprotek, śledzi, płaszczek czy rekinów, a mimo to wszystkie żyją blisko siebie. Dzielą przestrzeń i potrafią się na swój sposób porozumieć.

Kotlet, który stał się torcikiem

Książka więc oprócz tego, że zwraca uwagę na tak ważne kwestie jak różnorodność, tolerancja i akceptacja, to dodatkowo wprowadza młodych czytelników w przyrodnicze aspekty podwodnego świata. 

Dzięki melodyjnemu, rymowanemu tekstowi bajka szybko wpada w ucho i najmłodsi odbiorcy chętnie chcą do niej wracać. Dodatkowo autorka postarała się, żeby niektóre fragmenty były humorystyczne i bawiły czytelników. A! Jest oczywiście także kwestia… kotleta przemienionego w torcik oraz mini-detektywistycznej zagadki, do podjęcia się której sama bardzo was zachęcam!

Pełne kolorów rozkładówki zachęcają do sięgnięcia po ,,Dzień Fajności” dzieci już powyżej 4 roku życia. To inspirująca lektura nie tylko dla przedszkolaków – dobrze sprawdzi się również w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Może uda jej się zainspirować niektóre dzieci do zorganizowania własnego Dnia Fajności?

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/dzien-fajnosci-29839.html

OFICJALNA PREMIERA: 31.05.2023 rok


Poprzedni wpis
Zabawa w chowanego – recenzja serii książek dla dzieci
Następny wpis
Ale drzewa! Ale ule! Ale mrówki! – recenzja serii
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2023, Agata Widzowska, Agnieszka Matz, akceptacja, alergia, aparat słuchowy, blog książkowy, cukrzyca, Dzień Fajności, jąkanie, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, niepełnosprawność, przedszkole, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, recenzje przedpremierowa, różnorodność, rymowany tekst, tolerancja, wiersz, wózek inwalidzki, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja