Dzień Fajności – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Dzień Fajności
Autorka: Agata Widzowska
Ilustracje: Agnieszka Matz
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czy istnieje świat, w którym wszystko może być fajne? Na pewno jest to marzenie wielu osób, scenariusz odpowiedni na miłą bajkę lub… niewielkie przedszkole o  uroczej nazwie Bajka! Do takiego miejsca, aż chce się wracać! A w czym ono jest takie fajne?

,,Dzień Fajności” to książka z rymowanym tekstem Agaty Widzowskiej z ilustracjami Agnieszki Matz. Wielka formatem, ważna w wymowie, pokazuje wszystkim dzieciom i dorosłym, że Dzień Fajności można mieć codziennie – wystarczy tylko się akceptować pomimo różnic.

Podwodny spektakl

W przedszkolu Bajka zbliża się wyjątkowe wydarzenie. Specjalnie z tej okazji do placówki przybyli zaproszeni goście – rodzice, dziadkowie, a nawet wujkowie. Każdy zajmuje miejsce na widowni, bo już za chwilę rozpocznie się przedstawienie. Przedszkolaki przygotowały podwodny spektakl, w którym występują różne rybki.

Podczas występu widzowie nie tylko poznają podmorski świat, ale przy okazji mogą dostrzec prezentujących się na scenie małych aktorów. Każde z dzieci jest inne, choć wszystkie chodzą do jednej przedszkolnej grupy. Na czym polega ich indywidualność?

Morze pełne rybek

,,Dzień Fajności” to książka, w której autorka pokazuje, że nieważne czy m.in. ma się wadę zgryzu, nosi aparat słuchowy, jeździ na wózku czy ma się cukrzycę – możliwe jest wzajemne dogadywanie się i przyjaźń. Literackie dzieci nie tylko lubią wracać do przedszkola oraz do swoich kolegów, ale także tworzą razem przedstawienie, dzięki któremu wszyscy dobrze się bawią.

Ich placówka jest trochę jak morze – miejsce pełne szprotek, śledzi, płaszczek czy rekinów, a mimo to wszystkie żyją blisko siebie. Dzielą przestrzeń i potrafią się na swój sposób porozumieć.

Kotlet, który stał się torcikiem

Książka więc oprócz tego, że zwraca uwagę na tak ważne kwestie jak różnorodność, tolerancja i akceptacja, to dodatkowo wprowadza młodych czytelników w przyrodnicze aspekty podwodnego świata. 

Dzięki melodyjnemu, rymowanemu tekstowi bajka szybko wpada w ucho i najmłodsi odbiorcy chętnie chcą do niej wracać. Dodatkowo autorka postarała się, żeby niektóre fragmenty były humorystyczne i bawiły czytelników. A! Jest oczywiście także kwestia… kotleta przemienionego w torcik oraz mini-detektywistycznej zagadki, do podjęcia się której sama bardzo was zachęcam!

Pełne kolorów rozkładówki zachęcają do sięgnięcia po ,,Dzień Fajności” dzieci już powyżej 4 roku życia. To inspirująca lektura nie tylko dla przedszkolaków – dobrze sprawdzi się również w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Może uda jej się zainspirować niektóre dzieci do zorganizowania własnego Dnia Fajności?

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/dzien-fajnosci-29839.html

OFICJALNA PREMIERA: 31.05.2023 rok


Poprzedni wpis
Zabawa w chowanego – recenzja serii książek dla dzieci
Następny wpis
Ale drzewa! Ale ule! Ale mrówki! – recenzja serii
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja