Cudowne kuracje doktora Popotama – recenzja

Tytuł: Cudowne kuracje doktora Popotama
Autor: Leopold Chauveau
Ilustracje: Leopold Chauveau
Tłumaczenie: Maria Raczkiewicz-Śledziewska
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wymyślanie bajek dzieciom to nie jest prosta sprawa. Tym bardziej, kiedy młodzi słuchacze wiedzą, że rodzice opowiadają bajki z głowy i można mieć do nich różne uwagi. Czasami wyobraźnia dorosłych jest jednak tak duża, że nie pozostaje nic innego jak tylko zasłuchać się w opowieści i czekać na ich kontynuacje.

Dlaczego żyrafy mają długie szyje

,,Cudowne kuracje doktora Popotama” to nietuzinkowa książka, która ukazała się nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc. Jej autorem jest Leopold Chauveau – francuski artysta oraz lekarz, który urodził się w XIX wieku. Z tego nietypowego połączenia zainteresowań powstało wiele oryginalnych dzieł. 

Chauveau w swoich tekstach, na ilustracjach oraz w rzeźbach skupia się na na zwierzętach, ludzi traktując raczej z przymrużeniem oka. W ,,Cudownych kuracjach doktora Popotama”, które składają się na cztery różne bajki, prezentuje świat przyrody niemal takim jakim jest – bezpośrednim, zależnym od siebie i nieco brutalnym. Przypominającym pod wieloma względami to, jak rzeczywistość rysował inny znany twórca – Rudyard Kipling, szczególnie w tekstach wyjaśniających dlaczego niektóre zwierzęta wyglądają tak, jak wyglądają (np. dlaczego żyrafy mają długie szyje).

Bajki bez konsekwencji

W rozdziałach:

  • Cudowne kuracje doktora Popotama,
  • Opowieść o Foczce,
  • Boa i Tapir,
  • Bajka o Olbrzymie,

Chauveau zawiera ponadczasowe, subtelne przesłania, które niewiele mają wspólnego z moralizatorskimi tekstami z tamtych czasów. Choć czytelnicy dostrzegą subtelne przekazy dotyczące słuchania mamy oraz słuszności jej porad czy sprawiedliwości, jaka panuje w naturze, w większości są to przede wszystkim bajki stworzone wyłącznie dla przyjemności słuchacza.

Nawet sam tytułowy doktor Popotam, który potrafi przywrócić zmarłego z zaświatów, stosując odpowiednie dla siebie specyfiki oraz umiejętnie zszywając poszkodowanego, zdaje sobie sprawę z konsekwencji niektórych swoich działań. Czy się nimi jednak przejmuje? Niekoniecznie.

Dwa oblicza tej samej historii

,,Cudowne kuracje doktora Popotama” to odrobinę szalone, ale z pewnością interesujące historie, które przyciągną małych odbiorców jak magnes. Nie dość, że zostały wydane w ciekawym formacie i z dużą starannością (m.in. w twardej oprawie oraz z płóciennym grzbietem), to każde opowiadanie jest nie tylko przedstawione w formie ciągłego tekstu. Autor zdublował je, ilustrując swoje historie i pokazując je także w uproszczonej, obrazkowej wersji.

Bez względu jednak, jak długa byłaby ta recenzja, nie będzie ona w stanie w pełni oddać specyfiki ,,Cudownych kuracji doktora Popotama”. Po nią należy po prostu siegnąć i na własnej skórze przekonać się czy przedstawione w zbiorze bajki będą tym, co zachwyci czytelnika.

Uważam, że książka będzie odpowiednia dla mniej wrażliwych (bardziej odpornych na bezpośrednie treści) odbiorców powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4261/cudowne-kuracje-doktora-popotama


Poprzedni wpis
Czesio i Trema – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Panda na progu – recenzja patronatu medialnego
Tags: +10, +6, +7, +8, +9, 2023, bajki bez morału, bajki dla dzieci, bajki z morałem, blog książkowy, Cudowne kuracje doktora Popotama, dlaczego żyrafy mają długie szyje, klasyczne bajki, książki dla dzieci, Leopold Chauveau, Maria Raczkiewicz-Śledziewska, Noir Sur Blanc, recenzent książek, recenzje książek, Rudyard Kipling, stare bajki, świat zwierząt, tradycyjne bajki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Noir Sur Blanc, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja