Królik, królewna i marmolada – recenzja baśni

Tytuł: Królik, królewna i marmolada
Autorka: Leopold Chauveau
Ilustracje: Leopold Chauveau
Tłumaczenie: Maria Raczkiewicz-Śledziewska
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Każdy mały chłopiec marzy o wielkiej przygodzie. A czasami im jest mniejszy – tym to pragnienie jest jeszcze większe. Kiedy przestaje wierzyć, że cokolwiek się wydarzy, postanawia wziąć jednak sprawy w swoje ręce.

Zabiera drewniany chodak swojemu ojcu, a później płynie nim nurtem rzeki jak łódką – na spotkanie swojej największej dotychczasowej przygody.

Królik, królewna i marmolada

Kolejny raz przychodzę z potwierdzeniem, że dobra literatura się nie starzeje. O Leopoldzie Chauveau – francuskim pisarzu, rzeźbiarzu, a także lekarzu z XIX wieku, pisałam już przy okazji Cudownych kuracji doktora Popotama. 

W tekście (tego odkrywanego dopiero w Polsce) autora, która ukazała się nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc, czyli Królik, królewna i marmolada, bajka rodzi się z prostego pragnienia usłyszenia historii o kanapce z marmoladą.

Odwaga i inteligencja 

W rzeczywistości sama przekąska pojawia się bardziej na drugim planie, choć ma niemałe znaczenie w opowieści. Tym, co w tej baśni – bo śmiało można powiedzieć, że książka zawiera klasyczne elementy kojarzone z tego rodzaju epickim gatunkiem – jest jednak najważniejsze, to wyobraźnia i podążanie za marzeniami.

Baśń w której wszystko jest możliwe

Głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Królik. W jego imieniu zawiera się przepowiednia jego losów, ale pewnie trudno byłoby Wam zgadnąć jaka. 😉 Królik jest bardzo niski, nawet jak na małego chłopca. Wierzy jednak w swoją odwagę oraz inteligencję, a to dodaje mu skrzydeł.

Królik, królewna i marmolada to bajka w której wszystko jest możliwe. Królik może dogadać się z kaczką, olbrzym jest po prostu człowiekiem, a dzięki specjalnej marmoladzie można znacznie urosnąć – choć nie potrzeba jej, żeby uratować z opresji księżniczki.

Coś szczególnego na tle współczesnych bajek

Piękne wydanie, poetycki język i pełen pasji przekład (wystarczy zerknąć na koniec lektury, żeby wiedzieć o czym piszę), sprawiają że Królik, królewna i marmolada to książka oryginalna, ciekawa, ponadczasowa.

Na pewno będzie wyróżniać się na tle współczesnych bajek, ale jak to dobrze! Proponujcie ją dzieciom, czytajcie razem (przede wszystkim na głos) i zachwycajcie się baśnią, która opiera się czasowi, bawi, porusza oraz zachwyca.

Królik, królewna i marmolada będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 7 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.noir.pl/produkt/5365/krolik-krolewna-i-marmolada



Poprzedni wpis
W jedną noc dookoła świata – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Zestawienie książek dla dzieci na Święta od Zielonej Sowy
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2024, bajka sprzed lat, baśnie, blog książkowy, Królik królewna i marmolada, książka na prezent, książki dla dzieci, Leopold Chauveau, Maria Raczkiewicz-Śledziewska, Noir Sur Blanc, odwaga, podróże, ponadczasowe książki, przygoda, recenzja książki dla dzieci, Wydawnictwo Noir Sur Blanc, wyobraźnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja