Między ziemią a niebem – recenzja zbioru baśni i legend

Tytuł: Między ziemią a niebem
Autorka: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo: Albus
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Bez względu na porę dnia i roku, dobrze jest otulić się baśnią lub legendą. Jej mądrość działa oczyszczająco jak ogień, a fabuła dostarcza wrażeń z przygody, tak jak woda gasi pragnienie w upalny dzień.

Między ziemią a niebem

Kiedy jeszcze w historie wplecie się mitologię słowiańską, grecką, a nawet południowoamerykańską czy maoryską – i połączy z żywiołami oraz zjawiskami przyrodniczymi – otrzymać można opowieści niezwykłe, które przetrwają każdą próbę czasu.

Między ziemią a niebem to zbiór siedmiu baśni, komentarzy oraz piosenek z zapisem nutowym, które zostały wymyślone przez Katarzynę Jackowską-Enemuo. Autorkę z pewnością już znacie dzięki wybitnej Tkaczce chmur, która mnie samą oczarowała i do której wciąż lubię powracać.

Zbiór ponadczasowych baśni i legend

Kiedy zobaczyłam okładkę z ilustracją Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej i przeczytałam tytuł, od razu poczułam, że będzie to historia mocno osadzona w duchowości. W ludzkich emocjach, pragnieniu, tęsknocie, ale też moralności i szukaniu własnej drogi.

W Między ziemią a niebem są wątki znane z klasycznych baśni czy mitów. Mamy mężczyznę oślepionego dobrami materialnymi i władzą; kobietę opętaną cierpieniem po stracie ukochanego czy dziewczynę, we włosach których mieszka wiatr.

Historie pełne ludowej mądrości

Są tu opowieści o żywiołach – wodzie, ogniu czy ziemi. Jest piękna baśń o płanetniku, który w każdej chmurze, nieważne czy deszczowej czy miękkiej jak baranek, dostrzegał wartość. Autorka zabiera czytelników do świata, gdzie dobro i ład triumfują, a zło i wszystko, co brzydkie oraz nieprzyjemne – przemijają.

Teksty są poetyckie, bogate w metafory oraz ludową mądrość. W przeciwieństwie do wielu klasycznych baśni, których z kilku powodów nie czytałabym dzieciom – te z Między ziemią a niebem reprezentują współczesne wartości, nie powielając szkodliwych stereotypów.

Ta książka pozwala się czytelnikowi zatrzymać, zamyślić i zachwycić. Dzięki ilustracjom przeplatającym teksty, można nie tylko poczuć, ale także zobaczyć kolory czy kształty historii, których one dotyczą. W Między ziemią a niebem obrazy są niczym muzyka, a muzyka niczym obrazy – można ją nucić i odtwarzać w wyobraźni, jak najpiękniejsze wspomnienia.

Jeżeli chcecie na chwilę oderwać się od świata – sięgnijcie po tę piękną książkę. Polecam ją wszystkim powyżej 10 roku życia. Będzie wspaniała na prezent, dla kogoś bliskiego lub samego siebie.

Link do strony wydawnictwa: https://albus.poznan.pl/sklep/1200_miedzy-ziemia-a-niebemPoprzedni wpis
Wilk morski – recenzja mocnego komiksu opartego na klasyce
Następny wpis
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica dinozaura – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2024, ALBUS, baśnie, baśnie świata, blog książkowy, duchowość, Katarzyna Jackowska-Enemuo, książka na prezent, legendy, ludowa mądrość, Między ziemią a niebem, mitologia, mitologia słowiańska, mity, moralność, Nika Jaworowska - Duchlińska, piosenki, recenzent książek, recenzje książek, Wydawnictwo Albus, zapis nutowy, zjawiska przyrodnicze, żywioły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja