O czym szumią drzewa nad Prosną – recenzja książki

Tytuł: O czym szumią drzewa nad Prosną
Autorka: Aneta Lejwoda-Zielińska
Wydawnictwo: Omnibus
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kalisz, rzeka Prosna, województwo wielkopolskie czy też miejsce zwane Ziemią Brzezińską to rejony, których nigdy dotąd nie odwiedziłam. To, że nie postawiłam tam jeszcze stopy to jedno – najważniejsze jednak, że miałam okazję być w tych rejonach w nieco inny, niezwykle interesujący sposób.

Udało mi się to za sprawą zbioru niezwykłych tekstów będących starannie wybranymi baśniami oraz legendami, a spisanymi przez uzdolnioną pisarkę Anetę Lejwodę-Zielińską. Z autorką miałam już przyjemność ,,poznać się” wcześniej, za pośrednictwem jej innej, zupełnie odmiennej charakterem książki ,,Z pamiętnika misia Porzucka”.

Opowieści z Wielkopolski

,,O czym szumią drzewa nad Prosną” to, w mojej opinii, wspaniałe nawiązanie do kultowej klasyki ,,O czym szumią wierzby”, związane jednak z konkretnym miejscem, w którym odbywały się różne wydarzenia z pogranicza rzeczywistości i magii.

Choć książce daleko do beztroskiej lektury dla najmłodszych, to zawiera w sobie ponadczasowe opowieści, do których z wielką przyjemnością będzie można sięgać nie tylko w kontekście zaplanowanych w Wielkopolsce wakacji. 

Regionalizm w legendach i baśniach

Zbiór zawiera czternaście baśni i legend, które autorka własnoręcznie zebrała podczas podróży po regionie. Niektóre z nich usłyszała od konkretnych, wymienionych z nazwiska osób – inne, zinterpretowała po swojemu, odnajdując w źródłach niepełne teksty lub te posiadające wiele wersji.

Mnie ,,O czym szumią drzewa nad Prosną” pod wieloma względami przypomina książkę, w której zaczytywałam się w dzieciństwie. Choć w ,,W skarbnikowym królestwie. Baśnie i podania śląskie” było zdecydowanie mniej wątków związanych z przyrodą, to pod wieloma względami, a szczególnie pod kątem prezentowanego regionalizmu, można było utożsamić się z bohaterami, o których losach się czytało.

Siła ponadczasowych historii

Ten zbiór oferuje opowieści o uczuciach, klasyczne wątki związane z pogonią za bogactwem, poszukiwaniem moralności czy swego rodzaju wymierzaniem sprawiedliwości. Mnie zdecydowanie najbardziej zapadła w pamięć ,,Baśń o puszczyku”. Osobiście umieściłabym ją bardziej na początku książki, ale jest to tylko subiektywna opinia.

Jestem pod wrażeniem jak wiele zwrotów akcji udało się w niej zawrzeć i jak ciekawym, fabularnym nurtem podąża ta historia o puszczyku. Myślę, że różnorodność tekstów w ,,O czym szumią drzewa nad Prosną” sprawia, że każdy czytelnik znajdzie w tej książkę baśń lub legendę, która go oczaruje i do której z przyjemnością będzie wracał.

Ja dodatkowo polecam urozmaicać sobie lekturę, zaglądając do ,,Albumu brzezińskiego” umieszczonego na końcu pozycji, gdzie znajdziecie wiele zdjęć Anny Mituły, doskonale ilustrujących zawarte tutaj opowieści.

Polecam ,,O czym szumią drzewa nad Prosną” każdemu powyżej 10 roku życia. To napisana pięknym, barwnym oraz bogatym językiem pozycja, która nieco lepiej pozwala nam zrozumieć historie Wielkopolski.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwoomnibus.com.pl/produkt/o-czym-szumia-drzewa-nad-prosna/

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Książka została zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Poprzedni wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 11 – recenzja z bonusem
Następny wpis
Lepsze czasy. Jak zostać królem – recenzja książki
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2023, Aneta Lejwoda-Zielińska, baśnie, baśnie i legendy, emocje, Kalisz, książki dla dzieci, legendy, materializm, moralność, O czym szumią drzewa nad Prosną, Omnibus, recenzent książek, recenzje książek, Wielkopolska, Wydawnictwo Omnibus, zbiór baśni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja