➜ Tytuł: Księga potworów
➜ Autorka: Ana Cristina Herreros
➜ Ilustracje: Marcin Minor
➜ Tłumaczenie: Hanna Szargot
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią się bać i tych, którzy zrobią wszystko, żeby strach omijał ich z daleka. Pierwsza grupa dla przyjemności ogląda straszne filmy, czyta powieści grozy lub uprawia ekstremalne sporty zagrażające zdrowiu. Pozostali czerpią przyjemność z historii o przyjaźni, miłości, a przede wszystkim z tych opowieści, które zawsze dobrze się kończą, a fabuła unika scen wywołujących ciarki grozy na plecach.
Księga potworów, czyli zbiór hiszpańskich baśni
Dzisiejsza lektura będzie z pewnością tą, która zainteresuje osoby lubiące się czasem trochę pobać. Bo strach, jak pisze sama autorka we wspaniałym i inspirujących wstępie, jest nam wszystkim bardzo potrzebny. Z kolei straszne historie pomagają nam go oswoić oraz lepiej zrozumieć.
,,Księga potworów” to zbiór baśni z różnych regionów Hiszpanii, zinterpretowanych i uzupełnionych o stosowne charakterystyki bohaterów przez Anę Cristinę Herreros – autorkę wspominanej już wcześniej na stronie pozycji ,,Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata”. Dla polskiego wydania książki o potworach ilustracje przygotował Marcin Minor.
Osobliwy bestiariusz
Pozycja zawiera kilka stron ilustracji tego uzdolnionego artysty. Żałuję, że każdy z bohaterów nie został przedstawiony wizualnie przez ilustratora. Dzięki temu ,,Księga potworów” stałaby się nie tylko kompendium tematycznych baśni, ale również swojego rodzaju, bardzo osobliwym bestiariuszem.
Wciąż jednak książka składa się na cztery duże rozdziały, które porządkują potwory według miejsca ich występowania:
- potwory z jaskiń i lasów,
- potwory ze źródeł, rzek i mórz,
- podniebne potwory,
- domowe i miejskie potwory.
Baśnie zostały przydzielone do działu konkretnego bohatera, umożliwiając poznanie różnych punktów widzenia na ich temat. W ,,Księdze potworów” znajdziecie historie m.in. z Andaluzji, Kantabrii, Galicji, Katalonii, Madrytu, Walencji czy Wysp Kanaryjskich. Oprócz słynnych i wielokrotnie spotykanych w baśniach postaci jak: cyklop, olbrzym, wiwern, smok lub chochlik – książka oferuje mnóstwo rzadkich opowieści o basajunach, lamiach, chmurnikach czy tragaldabasie.
Dzielenie strachu w książkach (nie tylko) dla dzieci
Przygotujcie się na baśnie pozbawione cenzury. Opowieści, w których pojawia się i brutalność i niepokój – gdzie jednocześnie jest jednak miejsce na morał oraz ponadczasowe przesłanie. ,,Księga potworów” oferuje historie, które wspaniale czytać większym gronem, np. przy majowym ognisku lub na Halloween. Dzielenie strachu, ale przede wszystkim późniejsza rozmowa wzbogaci każdego, kto tylko skończył 9 lat.
Wiele z zebranych w tej pozycji baśni, rozpoczyna się od znanego motywu drogi. Bohater wyrusza w podróż, która ma odmienić jego życie. ,,Księga potworów” prawdopodobnie nie ma aż tak dużej mocy sprawczej, ale z pewnością pozwoli ciekawie spędzić czas każdemu czytelnikowi!
Link do strony wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/ksiega-potworow/
Na moim facebookowym profilu trwa rozdanie z tą pozycją! Wyszukaj mnie za pomocą lupki, wpisując Bajkochłonka.