Ale odlot! – recenzja książki dla dzieci o lataniu

Tytuł: Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa
Autor: Jacek Ambrożewski
Ilustracje: Jacek Ambrożewski
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Od wieków największym marzeniem człowieka było móc unieść się w górę i obserwować świat z perspektywy ptaków. Zanim jednak nastała współczesność, gdzie podróżowanie samolotem jest łatwe oraz szybkie jak nigdy wcześniej, musiało zdarzyć się po drodze wiele rzeczy.

,,Ale odlot!” jest niezwykłą, wielko(naprawdę wielko!)-formatową książką, która tłumaczy w jaki sposób człowiek był zdolny unieść się w przestworza. Jej autorem jest Jacek Ambrożewski, m.in. współtwórca innej pięknej pozycji – ,,Podróżnicy”.

Od obserwacji do pierwszych porażek

Rozpoczynając opowieść od najdawniejszych czasów, gdzie poprzez obserwacje natury, starożytni mogli wysnuć swoje pierwsze wnioski dotyczące fenomenu latania. Po wyjątkowo uzdolnione gatunki w tej sztuce, a także mitologie i legendy, gdzie bogowie lub bohaterowie obdarzeni skrzydłami, posiadali wyjątkową przewagę nad innymi – aż po współczesne, niezwykle zaawansowane super-maszyny, które zadziwiają i trochę przerażają. Apetyt na wznoszenie się w powietrze rósł i wydaje się, że nigdy nie zmalał. Zanim jednak można było obwieścić pierwszy sukces i zacząć udoskonalać to, co już prawie wydaje się idealne, ludzie wielokrotnie ponosili porażki – ale jakże ciekawe i inspirujące!

Podniebni celebryci 

 W ,,Ale odlot!” autor skrupulatnie prowadzi czytelników przez kolejne epoki, opisując istotne wydarzenia, ważnych odkrywców oraz w sposób przejrzysty ukazując powody, dlaczego pewne rzeczy działały lepiej, a inne nieco gorzej. Trzeba przyznać, że relacje są dość szczegółowe, a już na pewno można być spokojnym, że w książce znalazły się najbardziej przełomowe z eksperymentów dotyczących latania!

Oprócz takich celebrytów jak oczywiście bracia Wright, poświęcono rozkładówki braciom Lilienthal, Jean-Marie Le Bris czy późniejszemu – Antonowi Fokkerowi. Słynne nazwiska w lotnictwie niekoniecznie musiały wiązać się ze specjalizacją konstruktorską. Wiele osób odbyło samolotami brawurowe loty czy zasłużyli się w jeszcze inny, istotny dla historii sposób.

Aeronautyka dla dzieci i dorosłych

Książka oprócz naprawdę imponującej ilości wiedzy, którą przekazuje, zawiera również mnóstwo ilustracji. Autor, co nie powinno nikogo zdziwić, z wielką starannością oddał szczegóły maszyn latających, umieszczając wiele adnotacji do ich konkretnych części. 

,,Ale odlot!” w wielu miejscach skupia się na specjalistycznych i rzeczowych ciekawostkach, które z każdego czytelnika uczynią specjalistę w dziedzinie aeronautyki. Choć książka jest dedykowana przede wszystkim dzieciom, to niejednemu dorosłemu zaświecą się oczy na jej widok! Na przykład mój własny mąż gorąco zachęcał mnie do odpytywania z ogonów linii lotniczych, których symbole znajdują się na ostatniej rozkładówce (muszę przyznać, że poszło mu zadziwiająco dobrze!).

,,Ale odlot!” jest po prostu kompleksową pozycją o lotnictwie, która nie skupia się tylko na dawnych osiągnięciach, ale szeroko i w doskonały sposób opisuje bieżące wydarzenia. Ta inspirująca i zachwycająca wizualnie pozycja świetnie sprawdzi się w roli prezentu. Będzie odpowiednia dla każdego powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/ale-odlot.html


Poprzedni wpis
Almanach Urodzinowy – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Co robić, aby mieć dużo pieniędzy – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2022, aeronautyka, Ale odlot!, Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa, blog książkowy, Dwie Siostry, historia lotnictwa, Jacek Ambrożewski, książka na prezent dla dziecka, książki dla dzieci, książki na prezent, książki o samolotach, lotnictwo, piloci, pilot, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, samoloty, wielkoformatowe książki, Wydawnictwo Dwie Siostry, wynalazcy, zawód pilot

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja