➜ Tytuł: Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa
➜ Autor: Jacek Ambrożewski
➜ Ilustracje: Jacek Ambrożewski
➜ Wydawnictwo: Dwie Siostry
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Od wieków największym marzeniem człowieka było móc unieść się w górę i obserwować świat z perspektywy ptaków. Zanim jednak nastała współczesność, gdzie podróżowanie samolotem jest łatwe oraz szybkie jak nigdy wcześniej, musiało zdarzyć się po drodze wiele rzeczy.
,,Ale odlot!” jest niezwykłą, wielko(naprawdę wielko!)-formatową książką, która tłumaczy w jaki sposób człowiek był zdolny unieść się w przestworza. Jej autorem jest Jacek Ambrożewski, m.in. współtwórca innej pięknej pozycji – ,,Podróżnicy”.
Od obserwacji do pierwszych porażek
Rozpoczynając opowieść od najdawniejszych czasów, gdzie poprzez obserwacje natury, starożytni mogli wysnuć swoje pierwsze wnioski dotyczące fenomenu latania. Po wyjątkowo uzdolnione gatunki w tej sztuce, a także mitologie i legendy, gdzie bogowie lub bohaterowie obdarzeni skrzydłami, posiadali wyjątkową przewagę nad innymi – aż po współczesne, niezwykle zaawansowane super-maszyny, które zadziwiają i trochę przerażają. Apetyt na wznoszenie się w powietrze rósł i wydaje się, że nigdy nie zmalał. Zanim jednak można było obwieścić pierwszy sukces i zacząć udoskonalać to, co już prawie wydaje się idealne, ludzie wielokrotnie ponosili porażki – ale jakże ciekawe i inspirujące!
Podniebni celebryci
W ,,Ale odlot!” autor skrupulatnie prowadzi czytelników przez kolejne epoki, opisując istotne wydarzenia, ważnych odkrywców oraz w sposób przejrzysty ukazując powody, dlaczego pewne rzeczy działały lepiej, a inne nieco gorzej. Trzeba przyznać, że relacje są dość szczegółowe, a już na pewno można być spokojnym, że w książce znalazły się najbardziej przełomowe z eksperymentów dotyczących latania!
Oprócz takich celebrytów jak oczywiście bracia Wright, poświęcono rozkładówki braciom Lilienthal, Jean-Marie Le Bris czy późniejszemu – Antonowi Fokkerowi. Słynne nazwiska w lotnictwie niekoniecznie musiały wiązać się ze specjalizacją konstruktorską. Wiele osób odbyło samolotami brawurowe loty czy zasłużyli się w jeszcze inny, istotny dla historii sposób.
Aeronautyka dla dzieci i dorosłych
Książka oprócz naprawdę imponującej ilości wiedzy, którą przekazuje, zawiera również mnóstwo ilustracji. Autor, co nie powinno nikogo zdziwić, z wielką starannością oddał szczegóły maszyn latających, umieszczając wiele adnotacji do ich konkretnych części.
,,Ale odlot!” w wielu miejscach skupia się na specjalistycznych i rzeczowych ciekawostkach, które z każdego czytelnika uczynią specjalistę w dziedzinie aeronautyki. Choć książka jest dedykowana przede wszystkim dzieciom, to niejednemu dorosłemu zaświecą się oczy na jej widok! Na przykład mój własny mąż gorąco zachęcał mnie do odpytywania z ogonów linii lotniczych, których symbole znajdują się na ostatniej rozkładówce (muszę przyznać, że poszło mu zadziwiająco dobrze!).
,,Ale odlot!” jest po prostu kompleksową pozycją o lotnictwie, która nie skupia się tylko na dawnych osiągnięciach, ale szeroko i w doskonały sposób opisuje bieżące wydarzenia. Ta inspirująca i zachwycająca wizualnie pozycja świetnie sprawdzi się w roli prezentu. Będzie odpowiednia dla każdego powyżej 9 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/ale-odlot.html
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] Jacka Ambrożewskiego (którego możecie już kojarzyć m.in. z jego autorskiej lektury Ale odlot!, traktującej o historii lotnictwa). Zabierze Was w podróż po słynnych potrawach, których […]