➜ Tytuł: 166 ciekawostek o mózgu
➜ Autorka: Marta Maruszczak
➜ Ilustracje: Bogna Brewczyk
➜ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Arystoteles twierdził, że mózg jest chłodziarką dla serca – gdzie, jego zdaniem, powstawały myśli. W rzeczywistości to organ, który mimo wielu setek lat badań, ciągle skrywa mnóstwo tajemnic. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, chętnie opowiem o jednej z książek, która może w tym pomóc.
Nie tak dawno na stronie opublikowałam recenzję pozycji dla najmłodszych – ,,Wycieczka po mózgu. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej”. Tym razem przyszedł czas na lekturę znacznie poważniejszą, a jednak ciągle przystępną w odbiorze. Książkę popularnonaukową, która wciąga niczym dobra powieść, oferuje bardzo dużo ciekawostek i po prostu – pozwala lepiej zrozumieć skomplikowane procesy, które w nas zachodzą.
Ciekawostki o mózgu
Autorką książki ,,166 ciekawostek o mózgu” jest Marta Maruszczak – polska dziennikarka i pisarka, ale również biolog i antropolog z wykształcenia. Wiele jej innych pozycji mogliście już przeczytać, m.in.
- Wirus w koronie, bakteria w kapsule,
- Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów,
- Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała,
- O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci.
W najnowszej książce, podzielonej na mini rozdziały, prowadzi czytelników po tematach związanych z mózgiem. Podawana wiedza jest logicznie usystematyzowana, dzięki czemu lektura wciąga i trudno się od niej oderwać. Choć trzeba przyznać, że ,,166 ciekawostek o mózgu” to książka, którą zdecydowanie trudno przeczytać ,,od deski do deski”, a to dlatego, że zawiera bardzo dużo nowych pojęć i dość specjalistycznej wiedzy.
Jak skuteczniej się uczyć?
Jeżeli jednak dostrzegacie w swoich dzieciach zainteresowanie ludzkim organizmem, a może sami poszukujecie książki, która sprosta zapotrzebowaniu na przystępną, a jednak wartościową lekturę – ta będzie więcej niż idealna. Oprócz podstawowych informacji związanych np. z anatomią czy najważniejszymi częściami, wyszczególnionymi w ludzkim mózgu, można także przeczytać o metodach skutecznego uczenia się.
Autorka przywołując definicję pamięci skojarzeniowej, podsuwa czytelnikom takie pojęcia jak mnemotechnika, czyli sprytne sztuczki ułatwiające zapamiętywanie. W książce znajduje się nawet przykład takiej techniki i wyjaśnione są procesy, które odpowiadają za ich skuteczność.
Mózg waży zaledwie 1,5 kg – to 2 procent masy ludzkiego ciała. A wykorzystuje aż 20 procent całej energii zużywanej przez organizm. Zachłanna ta centralna! (…) str. 17
Co wspólnego ma mózg z miłością?
Mini-rozdział ,,Gdzie mieszkają emocje i wspomnienia?” udowadnia na przykład, że emocje przeżywają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Przytaczając mocne argumenty, zaleca empatię w stosunku do wszystkich ssaków, które tak jak my – czują, boją się, tęsknią lub złoszczą się.
Książka podpowiada również… jak być szczęśliwym w związku! Dlaczego długoletnia miłość jest możliwa i co trzeba robić, żeby była ona ciągle obecna w naszym życiu (a cała ta wiedza to kwestia chemii i znajomości niczego innego jak mózgu, oczywiście!).
Dla kogo jest ta książka?
,,166 ciekawostek o mózgu” to lektura niezwykle wartościowa i uświadamiająca. Świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie lekcji biologii, ale również do czytania dla własnej przyjemności oraz satysfakcji. Polecam ją odbiorcom już powyżej 9 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/166-ciekawostek-o-mozgu/p3103.html