166 ciekawostek o mózgu – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: 166 ciekawostek o mózgu
Autorka: Marta Maruszczak
Ilustracje: Bogna Brewczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Arystoteles twierdził, że mózg jest chłodziarką dla serca – gdzie, jego zdaniem, powstawały myśli. W rzeczywistości to organ, który mimo wielu setek lat badań, ciągle skrywa mnóstwo tajemnic. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, chętnie opowiem o jednej z książek, która może w tym pomóc.

Nie tak dawno na stronie opublikowałam recenzję pozycji dla najmłodszych – ,,Wycieczka po mózgu. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej”. Tym razem przyszedł czas na lekturę znacznie poważniejszą, a jednak ciągle przystępną w odbiorze. Książkę popularnonaukową, która wciąga niczym dobra powieść, oferuje bardzo dużo ciekawostek i po prostu – pozwala lepiej zrozumieć skomplikowane procesy, które w nas zachodzą.

Ciekawostki o mózgu

Autorką książki ,,166 ciekawostek o mózgu” jest Marta Maruszczak – polska dziennikarka i pisarka, ale również biolog i antropolog z wykształcenia. Wiele jej innych pozycji mogliście już przeczytać, m.in.

W najnowszej książce, podzielonej na mini rozdziały, prowadzi czytelników po tematach związanych z mózgiem. Podawana wiedza jest logicznie usystematyzowana, dzięki czemu lektura wciąga i trudno się od niej oderwać. Choć trzeba przyznać, że ,,166 ciekawostek o mózgu” to książka, którą zdecydowanie trudno przeczytać ,,od deski do deski”, a to dlatego, że zawiera bardzo dużo nowych pojęć i dość specjalistycznej wiedzy.

Jak skuteczniej się uczyć?

Jeżeli jednak dostrzegacie w swoich dzieciach zainteresowanie ludzkim organizmem, a może sami poszukujecie książki, która sprosta zapotrzebowaniu na przystępną, a jednak wartościową lekturę – ta będzie więcej niż idealna. Oprócz podstawowych informacji związanych np. z anatomią czy najważniejszymi częściami, wyszczególnionymi w ludzkim mózgu, można także przeczytać o metodach skutecznego uczenia się.

Autorka przywołując definicję pamięci skojarzeniowej, podsuwa czytelnikom takie pojęcia jak mnemotechnika, czyli sprytne sztuczki ułatwiające zapamiętywanie. W książce znajduje się nawet przykład takiej techniki i wyjaśnione są procesy, które odpowiadają za ich skuteczność.

Mózg waży zaledwie 1,5 kg – to 2 procent masy ludzkiego ciała. A wykorzystuje aż 20 procent całej energii zużywanej przez organizm. Zachłanna ta centralna! (…) str. 17

Co wspólnego ma mózg z miłością?

Mini-rozdział ,,Gdzie mieszkają emocje i wspomnienia?” udowadnia na przykład, że emocje przeżywają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Przytaczając mocne argumenty, zaleca empatię w stosunku do wszystkich ssaków, które tak jak my – czują, boją się, tęsknią lub złoszczą się. 

Książka podpowiada również… jak być szczęśliwym w związku! Dlaczego długoletnia miłość jest możliwa i co trzeba robić, żeby była ona ciągle obecna w naszym życiu (a cała ta wiedza to kwestia chemii i znajomości niczego innego jak mózgu, oczywiście!).

Dla kogo jest ta książka?

,,166 ciekawostek o mózgu” to lektura niezwykle wartościowa i uświadamiająca. Świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie lekcji biologii, ale również do czytania dla własnej przyjemności oraz satysfakcji. Polecam ją odbiorcom już powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/166-ciekawostek-o-mozgu/p3103.html


Poprzedni wpis
O kurza twarz – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Almanach Urodzinowy – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 166 ciekawostek o mózgu, blog książkowy, Bogna Brewczyk, ciało człowieka, ciekawostki, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe, książki popularnonaukowe dla dzieci, Marta Maruszczak, mózg, Nasza Księgarnia, organizm, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja