Chcę wiedzieć więcej – 2 nowe książki w serii

Tytuły: Wycieczka po mózgu. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej, Co robimy, gdy śpimy. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej
Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej
Autor: Matteo Farinella
Ilustracje: Matteo Farinella
Tłumaczenie: Ewa Nicewicz
Wydawnictwo: HarperKids
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nasze organizmy są fascynujące – przeprowadzają w każdej sekundzie tyle procesów, że ciężko je zliczyć! Większości z nich w ogóle nie jesteśmy świadomi. Prawdziwym mistrzem operacyjnym jest jednak mózg, który zawsze działa na wysokich obrotach – nawet, kiedy śpimy!

W serii Wydawnictwa HarperKids – ,,Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej” ukazały się dwie popularnonaukowe książki Matteo Farinella, które przybliżają małym oraz większym czytelnikom rozmaite ciekawostki ze świata ludzkiego organizmu.

Chcę wiedzieć więcej

To duże formatem, pięknie wydane pozycje, które pozwalają zajrzeć tam, gdzie naprawdę trudno się dostać! Udowadniają, że ciało człowieka jest jak dobrze naoliwiony mechanizm, a zgłębianie wiedzy o nim przynosi niesamowitą frajdę! Książki przy okazji wprowadzają trudniejsze, ale dobrze objaśnione pojęcia czy bazują na bogatym słowniu analogii, dzięki czemu nawet trudniejsze tematy mogą być rozumiane już przez uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

Wycieczka po mózgu

Jeżeli myślicie, że książki popularnonaukowe nie mogą mieć bohaterów – to jesteście w błędzie! ,,Wycieczka po mózgu. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej” to pozycja, która skupia się na tym, co mamy wewnątrz głowy.

Postacią, która staje się swojego rodzaju przewodnikiem (a właściwie to zwiedzający podobnie jak my-czytelnicy) jest młoda komórka z rodziny neuronów o imieniu Tymek. Razem jesteśmy świadkami niesamowitego wydarzenia, które przeżywa dziewczynka Zosia, której Tymek jest częścią. Zosię ukąsił skorpion i choć trwało to małą chwilę – w jej ciele zdarzyło się w tym czasie naprawdę wiele! 

Czytając oraz śledząc ilustracje ,,Wycieczki po mózgu” odwiedzamy korę czuciową, korę ruchową, móżdżek, układ limbiczny czy korę czołową. Dowiadujemy się, jaka jest rola każdego z tych miejsc i jakie procesy tam zachodzą. A to dosłownie w kilku prostych zdaniach, bo tekst przekazuje tutaj tylko podstawowe i jednocześnie najważniejsze informacje!

Link do strony Wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/wycieczka-po-mozgu-akademia-madrego-dziecka-chce-wiedziec-wiecej-2267.html


Co robimy, gdy śpimy

Z kolei w drugiej części, po raz kolejny witamy się z neuronem Tymkiem. W ,,Co robimy, gdy śpimy. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej” nasz bohater jest już jednak starszy. Otrzymał zatrudnienie w korze czołowej i właśnie zajmuje się ważnym zadaniem. Powoli jednak robi się późno i Zosia szykuje się do snu. Czy Tymek zdąży dokończyć swoją pracę?

Książka prowadzi czytelników przez układ limfatyczny, gdzie podczas snu człowieka usuwane są z mózgu różne ,,odpady”. Wyjaśnia także, dlaczego sen ma cztery fazy i z jakiego powodu faza REM jest z nich najważniejsza. Opowiada również o ciekawym wpływie złego snu oraz pozwala lepiej zrozumieć… lunatykowanie!

,,Co robimy, gdy śpimy” to bardzo ciekawa książka, dzięki której dowiadujemy się wielu informacji związanych ze snem. Na koniec pozycji – podobnie jak i w poprzedniej, znajdują się jeszcze rozmaite, luźne wątki uzupełniające całość.

Polecam tę jak i poprzednią część wszystkim powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/co-robimy-gdy-spimy-akademia-madrego-dziecka-chce-wiedziec-wiecej-2266.html?query_id=1


Poprzedni wpis
Pieskie sprawy Timona i Lusi – recenzja książki
Następny wpis
To będzie wspaniały dzień! – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2022, Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej, blog książkowy, Co robimy gdy śpimy, Co robimy gdy śpimy. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej, Ewa Nicewicz, HarperKids, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, Matteo Farinella, mózg, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, sen, umysł, Wycieczka po mózgu, Wycieczka po mózgu. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej, Wydawnictwo HarperKids

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja