Wirus w koronie, bakteria w kapsule – recenzja

Tytuł: ,,Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata”

Tekst: Marta Maruszczak

Ilustracje: Artur Gulewicz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Z uwagą już od kilku miesięcy śledzę premiery książek dla dzieci, które poruszają kwestie związaną z koronawirusem. Do tej pory pisałam np. o ,,Dlaczego nosimy maseczki?, ,,Sekretne życie wirusów”, ,,Wirus i inne drobne ustrojstwaczy w bardziej fabularnym ujęciu – ,,Spalina spawa, czyli etiuda na dziesięć taktów”. 

 

W tym wpisie postanowiłam się przyjrzeć ostatniej premierze Wydawnictwa Nasza Księgarnia – ,,Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata”. To książka autorki Marty Maruszczak z ilustracjami Artura Gulewicza. Bardzo możliwe, że te nazwiska są wam już znane. Duet jest odpowiedzialny za takie lektury jak ,,Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” oraz ,,Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów (o każdej z nich już pisałam, jeżeli chcecie przeczytać na ich temat recenzję, kliknijcie w tytuł).

 

,,Wirus w koronie” bardzo przypomina poprzednie książki tej dwójki autorów. Na rozkładówkach dużo dzieje się graficznie – mamy tekstury, kolorowe, rozmaite fonty i oczywiście masę treści. 

 

 

 

Tytułowy bohater został przedstawiony jako czarny charakter. Na początku zostaje on opisany czytelnikom z wymieniem jego najważniejszych cech. Później krok po kroku opisywana jest przykładowa infekcja – wirus atakuje organizm i przeprowadza na nim szereg działań. Organizm jednak odpowiada, czyli zaczyna się bronić. W ten sposób powstaje niemal fabularna historia jak ze średniowiecznego pola bitwy!

 

W książce pojawiają się osobne rozkładówki na temat szczepionek, pracy nad swoją odpornością, a nawet historyczne rysy o grypie czy bardziej rozległych dolegliwościach. Co ciekawe, w ,,Wirusie w koronie” dość szczegółowo opisano powstanie koronawirusa oraz jego ekspansję z Chin na pozostałe kraje oraz kontynenty. Są poruszane wątki związane z objawami (lub ich brakiem) czy informacje jak długo wirus utrzymuje się na konkretnych powierzchniach. 

 

Pod koniec książki znowu powracamy do bardziej ogólnych informacji dotyczących bakterii. Ogólnie momentami ,,Wirus w koronie” może sprawiać wrażenie nieco chaotycznej. Ze względu na dużą ilość informacji oraz brak wyszczególnienia tych naprawdę istotnych, szczególnie młodsi czytelnicy mogą mieć kłopot z odebraniem odpowiedniego przekazu.

 

 

 

Polecam więc tę książkę odbiorcą starszym, którzy lepiej odnajdą się w gąszczu ciekawostek. ,,Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata” będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/wirus-w-koronie–bakteria-w-kapsule–czyli-wyprawa-do-mikroswiata/p2889.html

 

 

Poprzedni wpis
Mistrz kieszonkowy z placu budowy – recenzja
Następny wpis
Gdzie zaczyna się szczęście – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja