Dlaczego nosimy maseczki? – recenzja

Tytuł: ,,Dlaczego nosimy maseczki?”

Autorka: Ilaria Capua

Ilustracje: Ilaria Faccioli

Tłumaczenie: Katarzyna Skórska

Wydawnictwo: Harper Kids Polska (HarperCollins)

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Życie w czasach pandemii jest z wielu powodów trudne nawet dla dorosłych. Co jednak mają powiedzieć dzieci, które często zupełnie nie rozumieją, dlaczego od jakiegoś czasu rzadziej mogą widywać się z dziadkami, muszą nosić na twarzy maseczki i uczyć się z domu? 

 

Do tej pory zostało już wydanych kilka książek o wirusach z uwzględnieniem koronawirusa (np. ,,Sekretne życie wirusów czy ,,Wirus i inne drobne ustrojstwa”). Ostatnio jednak dzięki staraniom Wydawnictwa Harper Kids Polska ukazała się pozycja ,,Dlaczego nosimy maseczki?”, która w mojej opinia jest najbardziej odpowiednia dla najmłodszych dzieci. 

 

Książka została napisana przez znaną wirusolożkę Ilarię Capua, która w prostych słowach opisuje czym jest wirus, dlaczego nie warto się go obawiać, ale też – dlaczego istotne jest stosowanie środków ostrożności. 

 

 

Lektura wzbogacona jest o okienka, a na okładce ma przesuwany element, za pomocą którego możemy wkładać i zsuwać maseczkę głównej bohaterce Kai. Dziewczynka pewnego dnia ogląda telewizję i słyszy niepokojące wieści o pewnym wirusie. Mama chcąc ją uspokoić, opowiada o wirusie grypy azjatyckiej, na którą dawno temu chorował jej tata. Udowadnia tym samym swojej córce, że było to tylko chwilowe zdarzenie, które wszystkim udało się wspólnie przeczekać.

 

Zuzia kładąc się do łóżka i zapadając w sen, widzi wirusa, który opowiada jej czym jest i jaka jest jego rola. Co ciekawe – mówi jej też o tym, co najbardziej lubi, dzięki czemu z łatwością, można nauczyć się jak go unikać. 

 

W książce pojawia się także wątek pomagania starszym osobom, nauki zdalnej, stosowania antybakteryjnych środków czy mycia rąk i zasłaniania ust. Na kolorowych ilustracjach widać, gdzie najczęściej można spotkać wirusa oraz w jaki sposób on się przenosi.

 

 

 

Jestem pod wrażeniem jak na kilku kartonowych stronach udało się ująć całą tematykę, żeby w wyczerpujący sposób przekazać zagadnienie najmłodszym. Element aktywnościowy związany z otwieraniem okienek (choć momentami brakuje w nich przestrzeni do łatwiejszego odchylenia) sprawia, że dzieci chętniej zaangażują się w lekturę.

 

Zdecydowanie polecam tę pozycję wszystkim maluchom powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Dlaczego-nosimy-maseczki,38619137,p.html

 

 

Poprzedni wpis
Jano i Wito. Różowy rower – recenzja
Następny wpis
Imaginarium zbiorowe – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2020, blog książkowy, choroba, Dlaczego nosimy maseczki?, Harper Kids, Harper Kids Polska, HarperCollins, Ilaria Capua, Ilaria Faccioli, kartonówka, Katarzyna Skórska, koronawirus, książka dla dzieci o wirusie, książka z okienkami, książki dla dzieci, książki o wirusach, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, Wydawnictwo Harper Kids Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja