fbpx

Jano i Wito. Różowy rower – recenzja

Jano i Wito. Różowy rower – recenzja

Tytuł: ,,Jano i Wito. Różowy rower”

Seria: Jano i Wito

Autorka: Wiola Wołoszyn

Ilustracje: Przemek Liput

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wiele osób słyszało już zapewne o serii Jano i Wito (pisałam m.in. o ,,Jano i Wito. Na wakacjach”, ,,Jano i Wito. Na wsi” oraz ,,Jano i Wito. W mieście”). Czy jednak zdążyliście poznać ostatnią nowość z tymi bohaterami, przeznaczoną dla nieco starszych dzieci?

 

,,Jano i Wito. Różowy rower” to pierwszy tytuł nowego cyklu, którego zadaniem jest wsparcie logopedyczne najmłodszych oraz ich nauka czytania. Książka Wioli Wołoszyn jest skierowana dla dzieci powyżej 5 roku życia, choć śmiało mogą próbować się z nią mierzyć także młodsi słuchacze. 

Część słów w tekście zostało zastąpionych obrazkami, dzięki czemu dzieci oraz rodzice mogą czytać tę pozycję razem! Dowiedzą się z niej, co tym razem przydarzyło się dwójce braci, a przede wszystkim czego tego dnia nauczyli się chłopcy.

 

 

Ten poranek z jednej strony zapowiadał się zwyczajnie, ale z drugiej strony czuć było atmosferę rosnącej ekscytacji. Szybko okazało się, że Wito ma urodziny – właśnie kończy 4 lata. Tata obiecał mu prezent i chłopiec nie może się doczekać, kiedy go zobaczy. Gdy przyjeżdża kurier, bracia śledzą każdy jego ruch. W ten sposób udaje im się ustalić, że tata odebrał wielką paczkę w kolorze… różowym. Wito trochę się zmartwił, bo marzył mu się niebieski rower, a wszystko wskazuje na to, że to nie taki finalnie dostanie.

 

Autorce sprytnie udaje się wybrnąć z kwestii różowego koloru. Narracja jest poprowadzona bardzo jasno – każdy ma prawo lubić niebieski, żółty czy różowy, bez względu na to, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Co więcej, tata Jano i Wito tłumaczy im, że kolor różowy był kiedyś przeznaczony np. Rycerzom i to oni zazwyczaj go nosili. 

Dzięki takiej ciekawostce, chłopcy stwierdzili, że może ten różowy rower wcale nie będzie taki zły… choć okazało się, że i tak musieli przygotować się na kolejną niespodziankę!

 

 

 

,,Jano i Wito. Różowy rower” to ciekawa książka o urodzinowym dniu, która pozwala dzieciom aktywniej zaangażować się w czytanie (nawet jeżeli jeszcze nie znają liter). Dzięki wielu słowom z literką ,,r” mogą ćwiczyć jej wymowę, a przy okazji zapamiętywać wyrazy w których ona występuje. 

 

Książka walczy także ze szkodliwymi stereotypami i może być świetną propozycją dla prezent urodzinowy. 

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-647-Jano-i-Wito-ucza-mowic-Rozowy-rower.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment