fbpx

Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi – recenzja

Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi – recenzja

Tytuł: Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi

Autorka: Katarzyna Bajerowicz

Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Wielkoformatowa książka popularnonaukowa, która opowiada o początkach istnienia na Ziemi. 

,,Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi” to autorska pozycja Katarzyny Bajerowicz, która wraz doktorami paleontologii, geologii oraz antropologii przygotowała książkę, gdzie można znaleźć odpowiedź na pytanie jak to wszystko się zaczęło. 

 

Widać, że jest to lektura, w którą włożono sporo pracy. Niemal 30 mini rozdziałów opisuje Wielki Wybuch, pojawienie się pierwszych oznak życia na Ziemi, wpływ tlenu na organizmy, niezwykłe zwierzęta sprzed setek tysięcy lat. Dowiadujemy się czym charakteryzowała się dana era czy okres, kiedy pojawiły się dinozaury i w jaki sposób wyginęły. 

Na marginesie mamy dodatkowo zaznaczony upływ czasu, dzięki czemu lepiej możemy sobie wyobrazić ile trwał dany etap w historii świata. 

 

 

 

Mimo to, mam jednak do ,,Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi” kilka uwag, których nie mogę pominąć. Zaraz we wstępie pojawia się, w moim odczuciu, zupełnie niepotrzebna wstawka o Bogu czy mitologii. Jest to typowo popularnonaukowa pozycja, dlaczego więc mieszać duchowość z nauką? I to w dodatku posługując się bardzo długą parafrazą.

 

Ten początek sprawił, że z mniejszą ufnością podeszłam do reszty książki, a dla tego typu pozycji zapewnienie o jej profesjonalizmie powinno być priorytetem.

Cała strona wizualna przypomina także gry komputerowe z przełomu lat 90-tych oraz początku XXI wieku. Mnogość tekstur oraz nieco dziwne miny przedstawianych na rozkładówkach zwierząt, momentami składają się na karykaturalne wrażenia.

 

Przy okazji dinozaurów, zabrakło także wspomnienia o najnowszych badaniach, które wskazują, że wiele z ówczesnych gadów miało pióra. Godnymi uwagi są jednak tzw. wstawki lokalne, które podpowiadają o najciekawszych rejonach w Polsce na poszukiwanie np. zachowanych w kamieniu amonitów, ale również spis miejsc i atrakcji, w których można bliżej poznać prehistorię. 

 

 

 

Być może moje sceptyczne odczucia, co do ,,Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi” spowodowane są inną, tegoroczną premierą. Dokładnie w tej samej tematyce ukazała się również książka ,,Mieszkańcy prehistorycznego świata, która jest małym dziełem sztuki z ogromnie wartościową treścią. 

Finalnie jednak wybór czytelników powinien być determinowany kwestią gustu, bo zarówno jedna jak i druga jest źródłem wielu inspirujących ciekawostek.

 

,,Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi” będzie odpowiednia dla osób powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/od-poczatku–czyli-powstanie-i-rozwoj-zycia-na-ziemi/p2908.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment