Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok – recenzja

Tytuł: ,,Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok”

Autor: Agata Loth-Ignaciuk

Ilustracje: Bartłomiej Ignaciuk

Wydawnictwo: Druganoga

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Być w dwóch najodleglejszych punktach na Ziemi w przeciągu roku, przetrwać ekstremalne temperatury i zmierzyć się z własnymi ograniczeniami – to historia Marka Kamińskiego, wielkiego polskiego podróżnika.

 

Wydawnictwo Druganoga wydało ostatnio książkę nie tylko piękną wizualnie czy dopracowaną do ostatniej kropki, ale i niezwykle wartościową, w której nieszablonowe podejście do omawianego tematu inspiruje i uruchamia w czytelniku mechanizm zwany: manią podróżowania.

 

,,Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” Agaty Loth-Ignaciuk oraz Bartłomieja Ignaciuka to książka o czymś więcej niż tylko pamiętny rok 1995. To opowieść w jaki sposób w człowieku rodzi się pasja do poznawania innych kultur, poszukiwania przygód oraz zawiązywania przyjaźni ponad podziałami.

 

 

 

Marek Kamiński w swoją pierwszą ważną podróż wyruszył długo przed rokiem 1995. Mając zaledwie 15 lat, za własne oszczędności pojechał do Danii, gdzie zaciągnął się na statek. W taki sposób pokazał jak kształtuje się charakter człowieka, który kiedyś będzie osiągał wielkie rzeczy.

 

Bohater książki jest także doskonałym przykładem tego jak zachowuje się odpowiedzialny podróżnik. Autorka słusznie zauważa, że sama podróż jest już praktycznie finałem, można powiedzieć – wierzchołkiem góry lodowej. Najważniejsze jest to, co znajduje się pod powierzchnią wody, czyli miesiące, albo i lata przygotowań, treningów, gromadzenia środków. 

 

,,Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” praktycznie może uchodzić za poradnik dla wszystkich, którzy kiedyś sami chcieliby spróbować podjąć się takiej wyprawy. Na rozkładówkach wyczytamy bowiem jak zdobyć sponsorów na podróż, jaki ekwipunek spakować, jak pokonywać śmiertelnie niebezpieczne szczeliny czy jaki plan dnia brać pod uwagę.

 

W książce pojawia się także mnóstwo ciekawostek, którymi można zabłysnąć w towarzystwie – na przykład ta o pewnej zależności kompasów, informacja o systemie ARGOS czy o zjawisku optycznym zwanym halo. 

 

Lektura podzielona jest w zasadzie na trzy części oraz bonus – wprowadzenie, Biegun Północny oraz Biegun Południowy. Narracja prowadzona jest liniowo, w sposób bardzo przemyślany i angażujący czytelnika. 

 

 

 

 

Przy okazji tej książki konieczne trzeba wspomnieć też o ilustracjach jako nieodłącznej części całości. Nie kojarzą się one może jednoznacznie z literaturą dziecięcą, bo są nieco bardziej poważne, ale trzeba przyznać, że doskonale wpisują się w temat i nie wyobrażam sobie dla tej opowieści lepszej interpretacji wizualnej! 

 

Mocno kontrastujące ze sobą kolory – intensywny pomarańczowy z głębokim granatem, zestawiane z bielą i lodowym błękitem sprawdziło się tutaj doskonale.

 

Jestem zdania, że ,,Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” to książka wybitnie udana. Pozwala osiągnąć czytelniczą satysfakcję z nowo zdobytej wiedzy i cieszyć się estetycznymi, radującymi oczy ilustracjami. 

 

Polecam wszystkim powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://www.druganoga.com/ksiazki_bieguny.html

 

 

Poprzedni wpis
Jak oswoić Rysia? – recenzja
Następny wpis
Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2020, Agata Loth-Ignaciuk, Bartłomiej Ignaciuk, Bieguny, Druganoga, inspirujący Polacy, książka dla dzieci na prezent, książki dla dzieci, książki o podróżach dla dzieci, Marek Kamiński, Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok, podróże, podróżnicy, recenzje książkowe, Wydawnictwo Druganoga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja