Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś – recenzja

Tytuł: Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś

Autorka: Anna Bartosik

Ilustracje: Asia Gwis

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Jest sporo książek dla dzieci, które skupiają się na konkretnych zagadnieniach, dotyczących funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są np. lektury o ciele (,,Ciało. Ty i miliardy twoich mieszkańców, ,,Podświetl i odkrywaj. Ludzkie ciało”), krwi (,,Krew), zębach, zdrowiu psychicznym (,,Co się dzieje w mojej głowie?), raku (,,Co to ten rak?”), wirusach (,,Sekretne życie wirusów”, ,,Wirus i inne drobne ustrojstwa) czy rozmaitych lekkich chorobach (,,Gdzie jest pan Amos?). 

 

Tak pięknie wydanej książki o medycynie, która dedykowana byłaby przede wszystkim dzieciom – jeszcze nie widziałam!

 

,,Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś” to książka Anny Bartosik – doktor biologii molekularnej oraz m.in. popularyzatorki nauki. Pozycja pełna jest rozmaitych ciekawostek, zebranych pod szyldem sześciu głównych rozdziałów oraz wielu podrozdziałów. Książka obfituje w mniej lub bardziej skomplikowane pojęcia, ważne nazwiska, medyczne zjawiska czy w prosty i przyjemny sposób przedstawione fakty oraz wyjaśnione, skonfrontowane mity. 

 

 

 

Niezwykła oprawa graficzna ,,Na ratunek!” to zasługa ilustratorki Asi Gwis, którą możecie kojarzyć z innych, popularnonaukowych pozycji, takich jak: ,,Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie świata, ,,Niesamowity Wszechświat”, ,,W świecie małpczy ,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych. 

 

Z najnowszej książki można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących rozwoju medycyny, tego jak diagnozowano dawniej choroby oraz jak leczono ludzi. Są także rozkładówki poruszające kwestie anatomii, promieniowania X, skóry, mózgu, chirurgi, krwi, bakterii czy rozmaitych specjalizacji. Jak sami widzicie zakres tematyczny jest tutaj bardzo szeroki. 

 

Co więcej, oprócz przełomowych odkryć rozmaitych naukowców, autorka charakteryzuje także krótko ich życie. Pozwala to lepiej zapamiętać daną postać i poniekąd wyjaśnić w jaki sposób ktoś doszedł do danych wniosków. 

 

 

 

 

W książce znalazła się również krótka wzmianka o koronawirusie, w której podkreśla się jak ważne jest szczepienie się w obliczu nadejścia kolejnej fali zarażeń. 

 

Jestem przekonana, że ,,Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś” to pozycja, która pomoże odkryć w sobie lekarskie aspiracje wielu młodym czytelnikom. Przytoczona na jednej ze stron przysięga Hipokratesa to przedsmak tego, co czeka każdego miłośnika świata walki z chorobami!

 

Polecam książkę wszystkim powyżej 9 roku życia. Będzie doskonałą lekturą na prezent.

Link do Wydawnictwa: https://nk.com.pl/na-ratunek–czyli-medycyna-dawniej-i-dzis/p2917.html

 

 

Poprzedni wpis
Krew – recenzja
Następny wpis
Przekładkiewiczowie – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2021, anatomia, Anna Bartosik, Asia Gwis, blog książkowy, choroby, fizjologia, książki dla dzieci, książki dla przyszłych lekarzy, lekarz, medycyna, Na ratunek, Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś, Nasza Księgarnia, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, serce, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja