fbpx

Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś – recenzja

Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś – recenzja

Tytuł: Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś

Autorka: Anna Bartosik

Ilustracje: Asia Gwis

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Jest sporo książek dla dzieci, które skupiają się na konkretnych zagadnieniach, dotyczących funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są np. lektury o ciele (,,Ciało. Ty i miliardy twoich mieszkańców, ,,Podświetl i odkrywaj. Ludzkie ciało”), krwi (,,Krew), zębach, zdrowiu psychicznym (,,Co się dzieje w mojej głowie?), raku (,,Co to ten rak?”), wirusach (,,Sekretne życie wirusów”, ,,Wirus i inne drobne ustrojstwa) czy rozmaitych lekkich chorobach (,,Gdzie jest pan Amos?). 

 

Tak pięknie wydanej książki o medycynie, która dedykowana byłaby przede wszystkim dzieciom – jeszcze nie widziałam!

 

,,Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś” to książka Anny Bartosik – doktor biologii molekularnej oraz m.in. popularyzatorki nauki. Pozycja pełna jest rozmaitych ciekawostek, zebranych pod szyldem sześciu głównych rozdziałów oraz wielu podrozdziałów. Książka obfituje w mniej lub bardziej skomplikowane pojęcia, ważne nazwiska, medyczne zjawiska czy w prosty i przyjemny sposób przedstawione fakty oraz wyjaśnione, skonfrontowane mity. 

 

 

 

Niezwykła oprawa graficzna ,,Na ratunek!” to zasługa ilustratorki Asi Gwis, którą możecie kojarzyć z innych, popularnonaukowych pozycji, takich jak: ,,Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie świata, ,,Niesamowity Wszechświat”, ,,W świecie małpczy ,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych. 

 

Z najnowszej książki można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących rozwoju medycyny, tego jak diagnozowano dawniej choroby oraz jak leczono ludzi. Są także rozkładówki poruszające kwestie anatomii, promieniowania X, skóry, mózgu, chirurgi, krwi, bakterii czy rozmaitych specjalizacji. Jak sami widzicie zakres tematyczny jest tutaj bardzo szeroki. 

 

Co więcej, oprócz przełomowych odkryć rozmaitych naukowców, autorka charakteryzuje także krótko ich życie. Pozwala to lepiej zapamiętać daną postać i poniekąd wyjaśnić w jaki sposób ktoś doszedł do danych wniosków. 

 

 

 

 

W książce znalazła się również krótka wzmianka o koronawirusie, w której podkreśla się jak ważne jest szczepienie się w obliczu nadejścia kolejnej fali zarażeń. 

 

Jestem przekonana, że ,,Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś” to pozycja, która pomoże odkryć w sobie lekarskie aspiracje wielu młodym czytelnikom. Przytoczona na jednej ze stron przysięga Hipokratesa to przedsmak tego, co czeka każdego miłośnika świata walki z chorobami!

 

Polecam książkę wszystkim powyżej 9 roku życia. Będzie doskonałą lekturą na prezent.

Link do Wydawnictwa: https://nk.com.pl/na-ratunek–czyli-medycyna-dawniej-i-dzis/p2917.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment