Co to ten rak? – recenzja

Tytuł: ,,Co to ten rak?”

Autor: dr Sarah Herlofsen

Ilustracje: Dagmar Geisler

Tłumaczenie: Jowita Maksymowicz-Hamann

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Gdyby ktoś kiedyś zdecydował się sporządzić listę najtrudniejszych tematów, na jakie należy porozmawiać z dzieckiem, rak prawdopodobnie byłby na jednej z wyższych pozycji. 

Każda choroba wywołuje negatywne emocje. Nawet zwykłe przeziębienie czy grypa mogą być uciążliwe zarówno dla chorującego jak i najbliższych osób w jego otoczeniu. Nie równają się one jednak z rakiem, na którego nie ma się wpływu i którego trudno wyleczyć.

 

,,Co to ten rak?” to ostatnia nowość od Wydawnictwa Mamania, której autorką jest dr Sarah Herlofsen, specjalizująca się w biomedycynie oraz badaniach klinicznych z udziałem komórek macierzystych. To także nauczycielka oraz mama, która musiała opowiedzieć swoim dzieciom, na co zachorował ich dziadek. 

 

 

 

To niewielka objętościowo książka, która porusza najbardziej istotne zagadnienia – mówi skąd bierze się rak, jak wygląda obrona organizmu, w jaki sposób można leczyć chorego oraz ile potrzeba czasu, żeby wyzdrowieć. Choć lektura skupia się i wielokrotnie podkreśla przede wszystkim możliwość szybkiego powrotu do zdrowia, to jednak uwzględnia także najsmutniejszy scenariusz, czyli śmierć pacjenta. 

 

Książkę uzupełniają dziecięce pytania i odpowiedzi autorki na bardzo ważne kwestie, które wyjaśniają na przykład czy komórki nowotworowe są złe, czy można przytulać się do chorej osoby, czy to boli, kiedy wypadają włosy lub czy rak może wrócić.

 

Najbardziej wartościowe jest jednak w ,,Co to ten rak?” przedstawienie nowotworu nie jako niszczycielskiego potwora, który pragnie kogoś zniszczyć, ale prostego wyjaśnienia z udziałem komórek, że to tylko nieświadome zmiany w organizmie, na które nie ma się wpływu. 

 

Ciekawa jest także metafora, której używa autorka – porównuje raka z chwastami, które rosną w ogrodzie. Ich jedynym celem jest tylko wzrost, a to, że przy okazji odbierają kwiatom cenne składniki odżywcze to tylko efekt uboczny ich obecności. 

 

 

 

Książka ma wiele ilustracji Dagmar Geisler, którymi prawdopodobnie trudno się zachwycać, jednak zdecydowanie spełniają swoją rolę. Pomagają zrozumieć zachodzące w człowieku procesy oraz przedstawiają różne sytuacje, które jednocześnie stają się bardziej przystępne dla czytelnika. 

 

,,Co to ten rak?” to szalenie ważna książka, która pozwoli lepiej zrozumieć tę chorobę bez względu na to czy czytamy ją z dzieckiem, które dopiero co dowiedziało się o diagnozie, czy maluchowi, który ma w rodzinie lub najbliższym otoczeniu kogoś, kto choruje na raka. 

 

Polecam dla wszystkich czytelników powyżej 8. roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-434-Co-to-ten-rak.html

 

 

Poprzedni wpis
Elmer. Najlepsze przygody – recenzja
Następny wpis
Żubr Pompik. Polinka zaginęła! – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2019, blog o książkach, choroba, Co to ten rak?, Dagmar Geisler, dr Sarah Herlofsen, Jowita Maksymowicz-Hamann, książki dla dzieci, książki dla dzieci o nowotworze, książki dla dzieci o raku, książki na trudne tematy, Mamania, nowości książkowe, nowotwór, rak, recenzje książek dla dzieci, Sarah Herlofsen, śmierć, strona z książkami, szpital, trudne tematy, umieranie, Wydawnictwo Mamania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja