Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy – recenzja

Tytuł: Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy

Autorka: Marta Guzowska

Ilustracje: Joanna Czaplewska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Możliwość znalezienia w ziemi skarbów sprzed dziesiątek lat jest niezwykle ekscytująca. Monety z czasów, kiedy żyli nasi prapradziadkowie, fragmenty naczyń, a nawet rozmaite narzędzia, to zaledwie wstęp do świata archeologii. Pod naszymi stopami można znaleźć przedmioty, które zmieniają postrzeganie na historię!

 

,,Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy” to niezwykła książka Marty Guzowskiej z ilustracjami Joanny Czaplewskiej. Pięknie wydana, zagłębia się w tematykę wykopalisk z z odpowiednią powagą, ale i dużą kreatywnością.

 

 

Być może niektórym z młodszych czytelników wydaje się, że praca archeologa to ciągłe przygody i sensacyjne odkrycia. Ta lektura dość bezpośrednio odnośni się do takiego stanowiska. Szczerze mówiąc, może nawet zniechęcić nie do końca zmotywowanego przyszłego archeologa do głębszego zainteresowania się tym tematem (przede wszystkim ze względu na brak koloryzowania).

 

Książka dzieli się na kilka rozdziałów, począwszy od uzasadnionego wstępu oraz słowniczka z najważniejszymi pojęciami, po (mój ulubiony) rozdział składający się na konkretne pytania oraz odpowiedzi związane z archeologią, dział z najważniejszymi odkryciami, mitami, które udało się obalić; aż do miejsc, gdzie warto się wybrać, żeby zobaczyć najciekawsze znaleziska. 

 

 

Autorka książki odpowiada na pytania dość proste do rozpracowania, ale i też takie, które prawdopodobnie zadaje sobie większość dorosłych. Jak archeolodzy dowiadują się ile lat ma ich znalezisko? Które z nich są najważniejsze? Co wydarzyło się podczas najbardziej znaczących wykopalisk? 

 

Zamieszczone dane w ,,Archeologii. Mumie, złoto i stare skorupy” są bardzo aktualne więc z powodzeniem możemy się z nich dowiedzieć na jakim etapie odkryć jesteśmy. Autorka pozostawia nam także tropy, czyli pisze o miejscach, które od wielu lat nie zostały odnalezione, a ich wizja spędza sen z powiek archeologom na całym świecie.

 

 

Dla osób, które lubią po dobrej lekturze rozprostować kości, jest nawet dział z polskimi muzeami. Zgodnie z poleceniem można wybrać się na przykład do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie, zwiedzić Jaskinię Raj czy odwiedzić Muzea Narodowe w Krakowie bądź Warszawie, żeby jeszcze bardziej wyposażyć się w wiedzę. A co później? Nie pozostaje nic innego, jak zacząć myśleć o karierze archeologa! Ale nawet i na to książka ma swój przepis.

 

 

,,Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy” została bogato zilustrowana, a podawana wiedza, choć jest jej dużo, łatwo wchodzi do głowy i… inspiruje! 

 

Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/archeologia–mumie–zloto-i-stare-skorupy/p2935.html

 

 

Poprzedni wpis
Maleńkie Królestwo – recenzja
Następny wpis
Złodziej opowieści – recenzja patronatu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2021, archeologia, Archeologia. Mumie złoto i stare skorupy, blog książkowy, Joanna Czaplewska, książki dla dzieci, książki na prezent, książki o archeologii, książki popularnonaukowe dla dzieci, Marta Guzowska, Nasza Księgarnia, recenzent książek, recenzje książki, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wykopaliska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja