➜ Tytuł: Księżyc
➜ Autorzy: Andrea Valente, Umberto Guidoni
➜ Ilustracje: Susy Zanella
➜ Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień
➜ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Jest coś takiego w Księżycu, co sprawia, że obserwując go, popadamy w melancholię. Nawet w filmie Larsa von Triera o tym tytule (,,Melancholia”, 2011 rok) widzimy w roli planety wielki obiekt, niezwykle przypominający satelitę Ziemi.
Pojawia się on więc na ekranie, nagrywane są z jego udziałem filmy, w księżycowym blasku poeci piszą wiersze, a autorzy książek i naukowcy zachwycają się jego wielowymiarowością.
Zobaczcie, jak wiele książek powstało już o Księżycu:
- tę nawet napisałam sama – W kim zakochał się Księżyc,
- Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na Księżyc,
- Ziemia do Księżyca,
- Wiatr z księżyca,
- Księżycowy sorbet,
- Dobranoc, księżycu,
- Tato, zdobądź dla mnie Księżyc,
- Dziewczynka, która wypiła księżyc,
- Noc bez księżyca.
KSIĘŻYCOWE KOMPENDIUM
Okazuje się jednak, że to wciąż mało! O księżycu można bowiem czytać i czytać, i naprawę trudno, żeby nam, odbiorcom, się to znudziło. Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się właśnie książka, którą śmiało można nazwać księżycowym kompendium!
Duet Andrea Valente i Umberto Guidoni przygotowali pozycję, oddającą hołd Księżycowi. To popularnonaukowa książka, która zachwyca stroną wizualną i skrupulatnością podejścia do tematu. Jej rozkładówki urozmaica nawet ciekawy quiz, którego odpowiedzi można znaleźć (wraz ze słowniczkiem, indeksem i notką o autorach) na końcu lektury.
CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ PO TEJ KSIĄŻCE?
W ,,Księżyc” znajdziecie ciekawostki historyczne, księżycowe baśnie, przykłady księżyca w kulturze oraz oczywiście pokaźny rozdział ,,Księżyc nauki”. Tam, oprócz informacji zaczerpniętych z fizyki i chemii, zostają omówione kwestie faz księżyca, zaćmienia, grawitacji, jego wpływu na pływy itp.
Ostatni rozdział związany jest oczywiście z wielkimi kosmicznymi podbojami. Nie brakuje tutaj wzmianki np. o misji Apollo 11 czy Apollo 13. Autorzy wspominają Łajkę oraz inne zwierzaki, które przyczyniły się do podróży kosmicznych. Na jednej rozkładówce znajdziecie nawet budowę rakiety oraz… teorie spiskowe!
DLA KOGO JEST KSIĘŻYC?
Muszę przyznać, że ta książka inspiruje i wciąga jak dobra powieść! Piękne wydanie, twarda oprawa i papier o podwyższonej gramaturze sprawiają, że na taką księżycową wyprawę można zaprosić dzieci już od 6 roku życia, ofiarowywając im tę pozycję w prezencie.
Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/ksiezyc/p3008.html