Noc bez księżyca – recenzja

Tytuł: ,,Noc bez księżyca”

Autor: Shira Gefen, Etgar Keret

Ilustracje: David Polonsky

Tłumaczenie: Agnieszka Maciejowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.

Rok wydania: 2013

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Hasła:  noc, księżyc, przygoda, poszukiwanie, recenzja, książka, bajka, samotność, bezsenność, dziewczynka, bohater, kot, pełnia, nów, policjant, sen, kłamstwo, egoizm, wyobraźnia

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Nie wiem dlaczego, ale lektura tej książeczki przypomniała mi czasy mojej wczesnej młodości, kiedy wspólnie z mamą czytałyśmy bajki. Możliwe, że to kwestia formatu, może ilustracji lub prostej, ale wzruszającej treści, która zupełnie mnie ujęła.

 

,,Noc bez księżyca” to historia małej dziewczynki Zohar, która właśnie kładzie się spać, ale nie może zasnąć. W pokoju jest zbyt ciemno, a ona widocznie boi się ciemności. Jej tata zapewnia ją, że księżycowe światło pozwoli jej zasnąć. Zohar jednak odkrywa, że księżyc zniknął. Taki jest początek poszukiwań świecącej zguby i start przygody, która czeka na małą, dzielną dziewczynkę.

 

Autorami historii jest Shira Geffen, izraelska reżyserka filmowa, scenarzystka i aktorka oraz Etgar Keret, izraelsko-polski poeta, prozaik, felietonista, reżyser filmowy oraz wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie (według wikipedia.org).

 

Historia pisana jest wierszem (i tu ukłon w stronę Agnieszki Maciejowskiej oraz Michała Rusinka, którzy podjęli się przekładu i zrymowania), dzięki czemu treść jest świetnie przyswajana nawet przez najmłodszych czytelników.

 

Nie byłoby jednak tej książeczki bez zachwycających ilustracji Davida Polonsky’ego, który zrobił wręcz fenomenalną robotę! Przemawia do nas kolorami nocy, i to nocy bezksiężycowej. Jak pokazać noc na obrazku, w dodatku w książce dla dzieci? Ilustrator zdecydował się wykorzystać srebrną szarość, a wydawnictwo pięknie się spisało decydując się na taki rodzaj papieru i druk, jaki został użyty w ,,Nocy bez księżyca”.

 

Moim zdaniem ta książka to ,,must have” każdej biblioteczki (nie tylko dziecięcej). Prosta historia o poszukiwaniach, odwadze i w końcu o samotności, która przyczynia się do bycia egoistą, uczy oraz bawi nie tylko najmłodszych.

,,Noc bez księżyca” jest pełna niezwykłego nastroju, znanego tylko z najlepszych opowieści.

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis
Opowieści o małej jabłonce. Jak wszystko się zaczęło
Następny wpis
Lithuanian Magical Fairy Tales – recenzja baśni litewskich
Tags: bajka, bezsenność, bohater, David Polonsky, dziewczynka, egoizm, kłamstwo, kot, książka, księżyc, noc, nów, pełnia, policjant, poszukiwanie, przygoda, recenzja, samotność, sen, Shira Gefen, wyobraźnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja