fbpx

Księżycowy sorbet – recenzja

Księżycowy sorbet – recenzja

Tytuł: ,,Księżycowy sorbet”

Autor: Baek Heena

Ilustracje: Baek Heena

Tłumaczenie: Edyta Matejko – Paszkowska

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu

Rok wydania: 2014

Objętość:   chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

 

Recenzja:

Wyobraźcie sobie, że jest tak gorąco, że nagle księżyc zaczyna się topić. Co byście wtedy zrobili? A jak poradzili sobie z tym wilczy mieszkańcy pewnego bloku?

 

,,Księżycowy sorbet” to niezwykła, koreańska opowieść, która jest pełna baśniowego nastroju oraz poetyckich metafor. Jej autorką jest Baek Heena, która nie tylko pisze, ale także tworzy bajkowe scenografie, które później ożywia za pomocą światła.

 

 

 

 

Artystka zbudowała makietę bloku do ,,Księżycowego sorbetu”, która jest naprawdę imponująca. Zainspirowała się pewną ludową legendą koreańską, stwarzając wyjątkową i mądrą historię dla dzieci.

 

Wilczyca – gospodarz domu pewnej nocy zauważa, że księżyc zaczyna się topić. Niewiele myśląc postanawia podłożyć miskę, do którego skapują księżycowe krople. Następnie z powstałego płynu robi lody, które pozwalają ochłodzić mieszkańców bloku i pójść im spać.

 

To książka, która zwraca uwagę czytelników na kilka kwestii. Przede wszystkim zarzuca wilkom zbyt duże przywiązanie do rozwiązań technologicznych. Wilki nie mogą spać, bo jest gorąco, a klimatyzacja pracuje zbyt głośno. Kiedy jednak z powodu awarii prądu wszystko milknie, wtedy nie mogą zasnąć ze względu na zbyt wielką ciemność.

 

Po zjedzeniu orzeźwiających lodów udaje im się usnąć, bo zamiast chłodzić się klimatyzacją, otwierają okna i do ich pokojów wpada świeże powietrze.

Na tym jednak ,,Księżycowy sorbet” się nie kończy.

 

Okazuje się, że zjadając księżyc, mieszkańcy bloku pozbawili domu dwa białe króliki, które go wcześniej zamieszkiwały. Gospodyni znalazła jednak szybko rozwiązanie i cała historia mogła dobrze się skończyć.

 

 

 

 

 

Dla czytelników pozostał z niej jednak kolejny morał – bardzo możliwe, że kiedy my coś zyskujemy, ktoś inny traci. Świat, który nas otacza nie jest nieskończony. Musimy rozsądnie się nim dzielić i zrobić wszystko, żeby każdy miał z niego to, co najlepsze.

 

,,Księżycowy sorbet” to niezwykle wymowna opowieść, uzupełniona o robiące ogromne wrażenie zdjęcia. Sprawdzi się do czytania z dziećmi od 3-ego roku życia lub dla każdego starszego czytelnika.

 

Link do strony wydawnictwa: http://kwiatyorientu.com/ksiazki/ksiezycowy-sorbet/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--