Mycie zębów jest super – recenzja

Tytuł: ,,Mycie zębów jest super”

Autor: Munro Leaf

Ilustracje: Munro Leaf

Tłumaczenie: Anna Jezierska

Wydawnictwo: Esteri

Rok wydania: 2017 (1943)

Objętość:   chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna:  ma dużo zalet

 

 

Recenzja:

Jak pisał Jan Kochanowski w swojej słynnej fraszce ,,Na zdrowie”: ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz.”, tak samo rozpoczyna się książka dla dzieci ,,Mycie zębów jest super”.

 

Po raz pierwszy została ona wydana w 1943 roku, a jej oryginalny tytuł brzmiał ,,Health Can Be Fun”, czyli ,,Zdrowie może być super”. Jej autorem jest Munro Leaf, którego nazwisko najbardziej rozsławiła pozycja ,,Byczek Fernando”, zekranizowana w 1938 roku przez Studio Disneya oraz uhonorowana Oscarem za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

 

,,Mycie zębów jest super” rozpoczyna się od krótkiego zdania, które mówi, że dopóki nie zachorujemy, nie zastanawiamy się czym jest zdrowie.

 

 

 

Nie mamy także czasu zaprzątać sobie głowy dbaniem o siebie, bo skoro nie czujemy się źle, znajdujemy lepsze zajęcia, niż troska o własną kondycję.

 

Zadziwiające, że mimo prawie 80 lat różnicy w książce znajdziemy wiele wartości i porad autora, które się nie przedawniły. Jest jednak kilka informacji, z którymi kilku rodziców mogłoby się nie zgodzić.

 

Twórca książki pisze: ,,Aby rosnąć, być zdrowym i dobrze się rozwijać, powinniśmy także jeść mięso, ryby i jaja, a przede wszystkim świeże warzywa i owoce, zboża i wiele innych produktów”.

 

Szczególnie dorośli, którzy są wegetarianami i wychowują zdrowe i prawidłowo rozwijające się dzieci wiedzą, że zarówno mięso jak i ryby nie są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu.

 

 

 

Obecnie także namawia się rodziców do nie wmuszania w dzieci jedzenia. W tej książce maluchy, które nie chcą jeść nazywa się ,,Tadkiem Niejadkiem” oraz ,,Jedzeniowym Marudą”. Najważniejsze jest znalezienie złotego środku, a w czasach w których pisał autor o tym nie myślano.

 

Mimo to, z wieloma ze spostrzeżeń ,,Mycie zębów jest super” nie sposób się nie zgodzić.  Munro Leaf zwraca uwagę na różnice w wyglądzie różnych osób i pisze, że to zupełnie naturalne, że ktoś będzie większy, grubszy, niższy czy chudszy.

 

W książce znajdują się porady, co robić, żeby być zdrowym. Ważne są ćwiczenia, dobry sen i to, jak się do niego przygotować. Autor stara się pomóc rodzicom, którzy mają problem z opornymi na usypianie maluchami.

 

Oprócz tego, ważna jest oczywiście higiena. W książce, która nosi tytuł ,,Mycie zębów jest super” stosunkowo o ich szczotkowaniu jest niewiele. Można odnaleźć cały mini rozdział ,,Zęby”, ale nie zajmuje on więcej, niż 3 strony.

 

 

 

 

W wielu miejscach tej książki widać ,,starą szkołę” wychowywania dzieci. Bardzo często straszy się je konsekwencjami, spowodowanymi nie wykonywanymi zaleceniami. Przykładem może być tutaj noszenie sztucznej szczęki na starość, kiedy teraz nie będzie myło się zębów lub brak przyjaciół i samotność, jeżeli będąc dzieckiem nie wychodzi się na dwór.

 

,,Mycie zębów jest super” to jednak ciekawa książka, która może być świetnym wstępem do rozmów na temat zdrowia. Zabawne i bardzo proste ilustracje oraz duża czcionka i niewielka ilość tekstu zachęcają uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej do samodzielnej lektury.

Do wspólnego czytania będzie odpowiednia już dla przedszkolaków.

 

Link do strony wydawnictwa: https://esteri.pl/ksiazka/mycie-zebow-jest-super

 

 

Poprzedni wpis
Księżycowy sorbet – recenzja
Następny wpis
Kogut Niekurka i przyjaciele – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2017, Anna Jezierska, Esteri, higiena, jak być zdrowym, jak dbać o zdrowie dla dzieci, klasyka literatury dziecięcej, książki dla dzieci, książki o zdrowiu dla dzieci, literatura dziecięca, Munro Leaf, mycie zębów, Mycie zębów jest super, recenzje książkowe, strona z książkami dla dzieci, Wydawnictwo Esteri, zdrowie, zęby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja