fbpx

Kogut Niekurka i przyjaciele – recenzja

Kogut Niekurka i przyjaciele – recenzja

Tytuł: ,,Kogut Niekurka i przyjaciele”

Autor: Jerzy Zbigniew Grzeszczuk

Ilustracje: Wiera Kalinowska

Wydawnictwo: Garmond Oficyna Wydawnicza

Rok wydania: 2018

Objętość:   chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna:  ma dużo zalet

 

 

Recenzja:

Przyjaźń, to zaraz obok miłości najchętniej poruszany temat w literaturze. W książkach dla dzieci jest istotny tym bardziej, że uczy najmłodszych zarazem empatii i wrażliwości na drugiego człowieka, jak i pozwala przyjrzeć się bliżej własnym zachowaniom.

 

,,Kogut Niekurka i przyjaciele” to pierwsza z kilku zapowiadanych części, historia o trochę lekkomyślnym i ciągle wpadającym w tarapaty kogucie Kazimierzu oraz o jego wielkiej potrzebie posiadania przyjaciela.

 

 

 

Koguta zestawia się na zasadzie przeciwieństwa z mieszkającymi z nim kurami. Nawet sama jego nazwa podkreśla, że jest nie – kurą. Z jednej strony to zupełnie zrozumiały zabieg, żeby podkreślić samotność bohatera, ale z drugiej – w dobie walki wielu twórców o zrównanie płci, to nieco staromodne podejście.

 

Jest to jednak pierwsza część przygód i mam nadzieję, że w kolejnych historiach autor zaskoczy nas przełamaniem stereotypów.

 

Pewnego dnia do zagrody koguta Kazimierza przylatuje nietypowy gość – marabut Hieronim. Wyróżnia się on nie tylko niezwykłym wyglądem, ale także brakiem znajomości miejscowych atrakcji. Kogut, jako dobra i chętna do niesienia pomocy istota, oferuje mu swoje zaangażowanie w odnalezieniu kuzyna marabuta – bociana Klekowicza.

 

W ten sposób zawiązuje się niezwykła znajomość. Spotkanie koguta z marabutem to też początek przygód i wielkiej przyjaźni ptaków.

 

 

 

 

,,Kogut Niekurka i przyjaciele” to niewielka objętościowo książka w której bardzo wiele się dzieje. Praktycznie każdego dnia bohaterów spotykają przygody z którymi muszą się zmierzyć lub sytuacje, których rozwiązania muszą odnaleźć.

 

Wynika z nich sporo różnej nauki, np. jak ta, że niezależnie od wzrostu jesteśmy w stanie dokonać wielkich rzeczy czy razem możemy zdziałać więcej, niż w pojedynkę.

 

Na czytelników pod koniec książki czeka też nagły twist, czyli wewnętrzna przemiana czarnego charakteru.

 

To przyjemna opowiastka z ładnymi opisami przyrody oraz mądrym morałem, jednak ze względu na brak charakterystycznych cech u bohaterów, trudno się będzie dzieciom z nimi utożsamić.

 

Występujący w niej kogut, oprócz bardzo eleganckiego imienia, mógłby być każdym innym kogutem z zupełnie innej historii o kogucie. Dlatego też, ta bajka może spodobać się dzieciom w wieku przedszkolnym, ale już trochę starszym nie będzie w stanie wiele zaoferować.

 

Same obrazki przywodzą na myśl te sprzed 20 lat i nieco odstają od realistycznej współczesnej ilustracji. Jednak cena w jakiej można dostać tę książeczkę jest na tyle atrakcyjna, że te drobne niedogodności nie powinny stać na przeszkodzie.

 

,,Kogut Niekurka i przyjaciele” to sympatyczna, nieco w stylu dawnych bajek,  opowieść o jednej z najważniejszych w życiu wartości.

 

Link do strony książki: https://www.facebook.com/niekurka/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--