Przyjaciele – recenzja

Tytuł: ,,Przyjaciele”

Scenariusz: Mykupyku

Rysunki: Janek Koza

Wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie Gatki)

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Podejrzewam, że każdy dorosły kojarzy nazwisko Janek Koza. Rysownik, który na co dzień bawi pełnoletnich satyrycznym obrazem świata, teraz postanowił stworzyć także coś dla dzieci. 

 

,,Przyjaciele” to książka w konwencji trochę komiksu, a trochę pozycji interaktywnej do której scenariusz napisał Mykupyku, czyli Adam Gawęda. Już strona przedtytułowa, z tytułem pokazanym (dosłownie!) z obu stron, zwiastuje nam jakiego typu będzie to lektura. 

 

 

 

Jej głównymi bohaterami są Świnka, Żyrafa i Słonik – każdy z nich charakteryzuje się innym zestawem cech. Obok nich występuje także sam Rysownik oraz Scenarzysta. 

Przyjaciele idą spać, Słonik jednak zasypia wcześniej. Szybko okazuje się, że w pewien sposób oddalił się od Żyrafy i Świnki – w tajemniczych okolicznościach znalazł się po drugiej stronie kartki. Mało tego! Zwierzęta odkrywają także, że zniknął ich pokój, a biała przestrzeń w której się znajdują, okala niemożliwy do przejścia ,,mur”. Tym murem są oczywiście brzegi strony, bo zarówno rysownik jak i scenarzysta zaserwowali nam zabawę formą oraz konwencją świadomych swojej pozycji bohaterów. 

 

Pisałam już o kilku książkach, które wybrały taki przekaz. Seria ,,Świnka Malinka i słoń Leon ma nawet podobnych bohaterów. ,,Przyjaciołom” także nie brak świetnego poczucia humoru oraz kreatywnych rozwiązań, które ucieszą czytelników.

 

Jak możecie już się domyślać, Żyrafa oraz Świnka nie pozwoliła Słonikowi na wieczną tęsknotę. Przyjaciele znaleźli sposób, żeby ponownie się spotkać. Można także powiedzieć, że od tego momentu w książce zaczyna się coś na kształt kolejnego rozdziału. Rozkładówki zmieniają się wizualnie, ale przede wszystkim następuje spotkanie głównych bohaterów z Rysownikiem oraz Scenarzystą!

 

 

 

,,Przyjaciele” pokazują sposób w jaki powstaje książka obrazkowa. Słonik, Żyrafa oraz Świnka spotykając się zarówno z pomysłodawcą fabuły jak i z ilustratorem poznają procesy jakie zachodzą przy opowiadaniu tego typu historii. Najważniejszym atutem tej pozycji nie jest jednak misja edukacyjna, ale pokazanie szerokiego wachlarza możliwości, jaki daje połączenie siły rysownika i scenarzysty. Tak jak przyjaciele potrzebują siebie w codziennym życiu, tak artyści podejmują współpracę, żeby tworzyć rozmaite projekty.

 

Poza tym w ,,Przyjaciołach”  rzuconych zostało kilka luźnych myśli, które można pochwycić lub pominąć. Wydaje się, że autorzy wspominają tutaj o nieustannych pośpiechu, który dotyczy współczesnych ludzi czy poczuciu izolacji i samotności.

 

Jakby na to nie patrzeć ,,Przyjaciele” to książka zdecydowanie warta uwagi czytelników. Niektóre kwestie wypowiadane przez jej bohaterów powinne stać się kultowymi (jak np. ,,No, zostało jeszcze tyle zabawy do roboty”). Bardzo polecam wszystkim powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.kultura.com.pl/komiks/358/przyjaciele-1.html

 

 

Poprzedni wpis
Anubis. Thin Places – recenzja
Następny wpis
Zły Kocurek – seria książek (nie tylko) dla kociarzy
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja