Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów – recenzja

Tytuł: Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów

Autor: Anna Vivarelli

Ilustracje: Vanna Vinci

Tłumaczenie: Ewa Nicewicz – Staszowska

Wydawnictwo: Esteri

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Czasami w niepozornej formie skrywa się wielki potencjał. ,,Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów” nie ma grubej oprawy, wybitnych ilustracji oraz nie zużyto na jej strony papieru wysokiej jakości, wręcz przeciwnie. To raczej pozycja, która na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Mimo to ta lektura była ogromną przyjemnością, a treści mogłoby jej pozazdrościć wiele dużo kosztowniejszych książek.

Autorką ,,Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów” jest Anna Vivarelli – absolwentka Uniwersytetu Turyńskiego na wydziale filozofii, oprócz tego nagradzana pisarka dla dzieci oraz wielka pasjonatka zadawania pytań.

W swojej książce opowiada o trzech rodzajach przyjaźni, uniwersalnym prawie dla wszystkich czy lęku, dzieląc go na ten z którym powinniśmy walczyć, i ten, który jest jak najbardziej uzasadniony.

Oprócz tego, książka zdradza przed nami skąd się biorą sny – nie tylko te dobre, ale także koszmary. Autorka korzystając z osiągnięć Sigmunda Freuda opisuje działanie podświadomości i mechanizmu wyparcia. Analizowanie własnych snów jest bardzo ważne, no chyba, że ktoś doszukuje się odpowiedzi w przypadkowych sennikach…

,,Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów” jest pozycją, która czerpie z największych nazwisk: Sokratesa, który namawiał do troszczenia się o duszę, zamiast o ciało czy pieniądze; Marka Aureliusza, który słusznie zauważył, że śmierć jest taka sama w przypadku władcy czy jego sługi; Voltaire’a przekonujące do tolerancji.

Jeśli nadamy naszemu czasowi właściwą wagę, życie zawsze będzie trwało wystarczająco długo. Jeśli natomiast zmarnujemy go lub pozwolimy sobie odebrać, nasze życie okażę się bardzo krótkie, nawet gdyby miało trwać cały wiek.

Anna Vivarelli, Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów, str. 33

Na początku każdego rozdziału zostały dodane krótkie komiksy ilustrujące w uogólnieniu kwestię w nim poruszaną. Autorką ilustracji jest Vanna Vinci, która z takim nazwiskiem nie miała wyjścia i musiała udać się drogą sztuki (mogła zostać ewentualnie wynalazcą).

Jej rysunki są bardzo proste, przypominające ilustracje z części humorystycznych starych magazynów.

,,Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów” to interesująca podróż w głąb własnego siebie. Próba podsumowania najważniejszych pytań i zmierzenia się z wiedzą i doświadczeniem wielkich postaci.

To nie jest książka o prostej tematyce, ale lekkie pióro autorki na pewno pomoże w czerpaniu ogromnej satysfakcji z lektury.

Polecam dla dzieci powyżej 10-ego roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://esteri.pl/ksiazka/kto-by-pomyslal-filozofia-dla-mlodych-umyslow

 


Poprzedni wpis
👵 Najciekawsze książki o Babci i Dziadku 👴 – zestawienie
Następny wpis
Trojaczki w górach – recenzja przedpremierowa!
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2018, Anna Vivarelli, blog książkowy, czas, empatia, Esteri, Ewa Nicewicz - Staszowska, filozof, filozofia, filozofia dla dzieci, książki filozoficzne dla dzieci, Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów, marzenia, nauka, piękno, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, sen, śmierć, strach, tolerancja, Vanna Vinci, Wydawnictwo Esteri

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja