Tomek mały jest nieśmiały – recenzja

Tytuł: ,,Tomek mały jest nieśmiały”

Autor: Beth Bracken

Ilustracje: Jennifer Bell

Wydawnictwo: Amber

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Nie każdemu dziecku nawiązywanie kontaktów z innymi przychodzi z równą łatwością. Niektóre maluchy się wstydzą lub z jakichś powodów odczuwają lęk przed mówieniem w gronie nieznajomych.

 

,,Tomek mały jest nieśmiały” to bardzo interesujący picturebook o tym, jak nieśmiałość może być uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.

 

 

 

Głównym bohaterem tej krótkiej historii obrazkowej jest żyrafa o imieniu Tomek. Autorka Beth Bracken nadaje mu cały szereg ludzkich cech, żeby słuchaczom łatwiej było się z nim utożsamić.

 

Tomek chodzi do przedszkola, ale nie ma tam kolegów. Lubi bawić się sam i dzieci niewiele o nim wiedzą. Przedszkolanka wprowadza jednak zabawę, gdzie każdy maluch ma przygotować krótkie wystąpienie na temat tego, co lubi.

 

Tomek jest bardzo zmartwiony, ponieważ – mimo, że doskonale wie, co lubi – bardzo martwi się publiczną prezentacją. Wyobraża sobie najgorsze scenariusze. Nie chce, żeby ktoś się z niego śmiał lub z niego szydził. Ze stresu zaczyna boleć go brzuch.

 

 

 

 

 

 

,,Tomek mały jest nieśmiały” to książka o przedszkolaku, ale kłopot publicznych wystąpień dotyczy także dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej i starszych. Wielu maluchów nie czuje się ze sobą pewnie. Boi się ośmieszyć w oczach kolegów i bardzo przeżywa chwile, kiedy musi coś powiedzieć na forum klasy lub grupy.

 

Podoba mi się jednak uwaga autorki, że w samej nieśmiałości nie ma nic złego, pod warunkiem, że nie sprawia ona trudności w codziennym funkcjonowaniu. Dopóki ktoś jest szczęśliwy bawiąc się sam, nie ma w tym nic nieprawidłowego. Strach jednak nie powinien nikim dyrygować. Warto wierzyć w siebie i nie bać się oceny innych.

 

,,Tomek mały jest nieśmiały”  to wartościowa pozycja, z której pomocą wiele dzieci może lepiej zrozumieć swoją nieśmiałość oraz dowiedzieć się, skąd ona się bierze. Maluchy mogą także zdać sobie sprawę, że jest wiele nieśmiałych osób i nie tylko one mają ten problem. Nie wszyscy muszą być otwarci i wygadani. Ważne, żeby nie pozwolić, aby nieśmiałość wzięła nad nami górę.

 

Książka jest także bardzo ładna pod względem wizualnym. Ilustracje Jennifer Bell są ciepłe i dają najmłodszym czytelnikom poczucie bezpieczeństwa.

 

Polecam tę lekturę dzieciom powyżej 3. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/ilustrowane-ksiazki-dla-dzieci/tomek-maly-jest-niesmialy,p1186406639

 

 

 

 

Poprzedni wpis
Trzmielowy jeździec – recenzja
Następny wpis
Akademia Odkrywców. Sokole pióro + bonus – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja