Tomek mały jest nieśmiały – recenzja

Tytuł: ,,Tomek mały jest nieśmiały”

Autor: Beth Bracken

Ilustracje: Jennifer Bell

Wydawnictwo: Amber

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Nie każdemu dziecku nawiązywanie kontaktów z innymi przychodzi z równą łatwością. Niektóre maluchy się wstydzą lub z jakichś powodów odczuwają lęk przed mówieniem w gronie nieznajomych.

 

,,Tomek mały jest nieśmiały” to bardzo interesujący picturebook o tym, jak nieśmiałość może być uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.

 

 

 

Głównym bohaterem tej krótkiej historii obrazkowej jest żyrafa o imieniu Tomek. Autorka Beth Bracken nadaje mu cały szereg ludzkich cech, żeby słuchaczom łatwiej było się z nim utożsamić.

 

Tomek chodzi do przedszkola, ale nie ma tam kolegów. Lubi bawić się sam i dzieci niewiele o nim wiedzą. Przedszkolanka wprowadza jednak zabawę, gdzie każdy maluch ma przygotować krótkie wystąpienie na temat tego, co lubi.

 

Tomek jest bardzo zmartwiony, ponieważ – mimo, że doskonale wie, co lubi – bardzo martwi się publiczną prezentacją. Wyobraża sobie najgorsze scenariusze. Nie chce, żeby ktoś się z niego śmiał lub z niego szydził. Ze stresu zaczyna boleć go brzuch.

 

 

 

 

 

 

,,Tomek mały jest nieśmiały” to książka o przedszkolaku, ale kłopot publicznych wystąpień dotyczy także dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej i starszych. Wielu maluchów nie czuje się ze sobą pewnie. Boi się ośmieszyć w oczach kolegów i bardzo przeżywa chwile, kiedy musi coś powiedzieć na forum klasy lub grupy.

 

Podoba mi się jednak uwaga autorki, że w samej nieśmiałości nie ma nic złego, pod warunkiem, że nie sprawia ona trudności w codziennym funkcjonowaniu. Dopóki ktoś jest szczęśliwy bawiąc się sam, nie ma w tym nic nieprawidłowego. Strach jednak nie powinien nikim dyrygować. Warto wierzyć w siebie i nie bać się oceny innych.

 

,,Tomek mały jest nieśmiały”  to wartościowa pozycja, z której pomocą wiele dzieci może lepiej zrozumieć swoją nieśmiałość oraz dowiedzieć się, skąd ona się bierze. Maluchy mogą także zdać sobie sprawę, że jest wiele nieśmiałych osób i nie tylko one mają ten problem. Nie wszyscy muszą być otwarci i wygadani. Ważne, żeby nie pozwolić, aby nieśmiałość wzięła nad nami górę.

 

Książka jest także bardzo ładna pod względem wizualnym. Ilustracje Jennifer Bell są ciepłe i dają najmłodszym czytelnikom poczucie bezpieczeństwa.

 

Polecam tę lekturę dzieciom powyżej 3. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/ilustrowane-ksiazki-dla-dzieci/tomek-maly-jest-niesmialy,p1186406639

 

 

 

 

Poprzedni wpis
Trzmielowy jeździec – recenzja
Następny wpis
Akademia Odkrywców. Sokole pióro + bonus – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2018, Amber, Beth Bracken, Jennifer Bell, książka obrazkowa, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, książki oswajające strach, lęk przed publicznymi wystąpieniami, nieśmiałość, picturebook, przedszkole, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, strach, Tomek mały jest nieśmiały, trema, Wydawnictwo Amber, zwierzęta, żyrafa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja