Dobranoc, księżycu – recenzja

Tytuł: Dobranoc, księżycu

Autor: Margaret Wise Brown

Ilustracje: Clement Hurd

Tłumaczenie: Eliza Piotrowska

Wydawnictwo: Smart Books

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Lubimy często wracać do książek ze swojego dzieciństwa. Przywołują nasze ciepłe wspomnienie z czasów, kiedy byliśmy pełni beztroski. Chętnie później czytamy je dzieciom, mając nadzieję, że one, podobnie jak my kiedyś, będą miło wspominać czas spędzony z tymi tytułami.

 

,,Dobranoc, księżycu” to książka, która cieszy najmłodszych już od 70 lat! Jej autorką jest Margaret Wise Brown, amerykańska pisarka, która w ciągu swojego niedługiego życia stworzyła wiele tytułów, które weszły do klasyki literatury dziecięcej.

 

 

 

,,Dobranoc, księżycu”  została przetłumaczona na 14 języków i sprzedano ją w ponad 50 milionach egzemplarzy. Patronat nad książką objęła fundacja ,,Cała Polska czyta dzieciom”, która zostanie wsparta częścią dochodów z jej sprzedaży.

 

Wydawnictwo Smart Books proponuje swoim czytelnikom książkę, która w swojej formie zmieniła się bardzo niewiele. Eliza Piotrowska przetłumaczyła wiersz, zachowując jego urok i kojące właściwości.

 

Okładka i ilustracje zostały także przeniesione z oryginalnej wersji. Stworzył je Clement Hurd, artysta również pochodzenia amerykańskiego.

Zastosował żywe i kontrastowe kolory, przede wszystkim czerwony, zielony oraz niebieski. Są one przeplatane z czarno-białymi rysunkami, które przedstawiają fragmenty kolorowych obrazów.

 

Bohaterem książki jest mały królik w biało niebieskiej piżamce, który właśnie kładzie się spać. Jego babcia czuwa przy nim na krześle i zachęca go do snu. Maluch życzy dobrej nocy każdemu przedmiotowi w swoim pokoju, zwierzątkom, obrazkom oraz tytułowemu księżycowi za oknem. W ten sposób uspokaja się i wycisza.

 

Pokój, mimo że ma bardzo odważne kolory, kojarzy się ciepło i przytulanie. W kominku płonie ogień, małe kotki usypiają wtulone w siebie na fotelu, a za oknem cicho prószy śnieg.

 

 

 

,,Dobranoc, księżycu” , choć może estetycznie odstaje od książek wydawanych współcześnie, jest na pewno sentymentalną i wyjątkową podróżą w przeszłość, a jej wartość w dalszym ciągu pozostaje bezdyskusyjna.

 

Polecam ją najmłodszym, do słuchania już od 1-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://keliber.pl/

 

 

Poprzedni wpis
W twojej książce jest potwór – recenzja
Następny wpis
Jestem dzieckiem książek – recenzja przedpremierowa!
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, 2018, Cała Polska czyta dzieciom, Clement Hurd, Dobranoc księżycu, dobranocka, Eliza Piotrowska, klasyka literatury dziecięcej, książka na dobranoc, książki dla dzieci, księżyc, Margaret Wise Brown, nowość książkowa, recenzje książkowe, Smart Books, wieczorne zasypianie, Wydawnictwo Smart Books

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja