Wierszyki na dobranoc – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Wierszyki na dobranoc
Autorka: Kasia Huzar-Czub
Ilustracje: Joanna Bartosik
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jak skutecznie usypiać dziecko? Podstawą jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa oraz umożliwienie wyciszenia się przed snem. Oprócz ciepłej kąpieli i napełnienia brzuszka ważnym jest, aby pamiętać także o wieczornej lekturze.

Sięgając po książkę dobrze zwrócić uwagę na jej treść. Emocjonująca fabuła i zbyt wiele detali w ilustracjach może rozbudzić malucha. Najlepszym wyborem są więc lektury przygotowane z myślą o zasypianiu (jak np. książka o której pisałam także niedawno ,,Kołysanki”).

Kołysanki usypiające malucha

Nakładem wydawnictwa Natuli ukazały się ,,Wierszyki na dobranoc”. To zbiór krótkich, bliskościowych tekstów, które umożliwiają rodzicom oraz dzieciom spędzenie miłego czasu razem. Autorką wierszy jest Kasia Huzar-Czub, wspaniała autorka i tłumaczka, której już niestety od jakiegoś czasu nie ma wśród nas.

Książki, które po sobie pozostawiła są jednak najlepszym dowodem na jej niezwykłą wrażliwość oraz wyjątkowy talent przemawiania do dzieci.

Wierszyki na dobranoc

Pozycja zawiera 15 wierszowanych utworów, które zostały ułożone w kolejności sprzyjającej usypianiu. ,,Wierszyki na dobranoc” rozpoczynają się od rozkładówki zatytułowanej ,,Pogawędka”. To ostatni moment, w którym autorka zachęca bliskich do łaskotek czy rozmowy o minionym dniu.

W kolejnych wierszach zostają przedstawione sugestie o nakryciu i otuleniu się kołdrą, głaszczeniu, masowaniu stópek czy wsłuchiwaniu się w bicie serca. Wszystkie te czynności mają zapewnić malucha o miłości, jakim rodzic je obdarza oraz budować silną więź dającą poczucie bezpieczeństwa.

Skuteczne techniki zasypiania dla dzieci

W ,,Wierszykach na dobranoc” tuż obok wyciszających tekstów, w których powtarzające się słowa oraz subtelne rymy działają niczym kołysanki usypiając dziecko, znalazły się także sugestie dla rodziców.

Na każdej rozkładówce znajduje się zdanie z piktogramem dłoni, będące poradą dla czytającego książkę. Zawarto w nich wskazówki dotyczące intonacji, mimiki czy gestów, które dobrze wykonywać podczas jednoczesnego odczytywania wierszyków. Dzięki temu urozmaica się lekturę, jeszcze skuteczniej przygotowując dziecko do snu. Te uwagi autorki można potraktować nawet jako techniki do regularnego wykorzystywania przy zasypianiu.

Tworzenie bezpiecznej przestrzeni do snu

Książka ,,Wierszyki na dobranoc” uzupełniona o różnorodne ilustracje w nieco wygaszonych kolorach, przedstawia sceny z rozmaitymi bohaterami. Wszyscy czują się na nich dobrze, będąc w swoich pokojach oraz na łóżkach. Mnie szczególnie ujęły pieski i kotki na pościelach – nie jest to powszechny widok w książkach dla dzieci, a bardzo odpowiada np. moim domowym przyzwyczajeniom.

Polecam ,,Wierszyki na dobranoc” rodzicom oraz dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Długość tekstów sprawia, że mogą być one czytane zarówno maluszkom jak i nieco starszym odbiorcom.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Wierszyki-na-dobranoc/23529


Poprzedni wpis
Mój pierwszy atlas zwierząt – recenzja
Następny wpis
Wypożyczalnia skrzydeł – recenzja książki dla dzieci
Tags: +0, +1, +2, +3, +4, +5, +6, +7, 2022, bliskość, blog książkowy, dobranocki, Joanna Bartosik, Kasia Huzar-Czub, książki bliskościowe, książki dla dzieci, książki do zasypiania, książki na dobranoc, książki obrazkowe, Natuli, poczucie bezpieczeństwa, poezja dziecięca, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, wiersze, wiersze dla dzieci, Wierszyki na dobranoc, Wydawnictwo Natuli

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja